Politika

Gergerlioğlu “Amerikancı ittifak”ın sembol ismi mi?

Gergerlioğlu “Amerikancı ittifak”ın sembol ismi mi?
  • YayınlandıAralık 24, 2020

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun son açıklamasında HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu için “FETÖ’cü terörist” tanımlamasını kullanması, Türk iç siyaseti açısından ilginç bir tartışmanın da doğmasına neden oldu: HDP, PKK kadar FETÖ’ye de yakın bir parti mi?

Birer Amerikan projesi olarak adlandırılan FETÖ ve PKK’nın 2014-2015 “hendek-barikat savaşında” yakın işbirliği içinde oldukları, 15 Temmuz 2016 öncesinde yine bu iki Amerikancı örgütün darbeye ve devamındaki yapılanmaya dönük mutabakat içinde oldukları belirlenmişti.

Bu konuda son dönemde tartışmalar tırmanırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu için “FETÖ’cü terörist” ifadesini kullandı.

Ankara’daki Emniyet Genel Müdürlüğü İl Emniyet Müdürleri toplantısında konuşan Soylu, Gergerlioğlu’nun meclis gündemine taşımasıyla kamuoyunda tartışılmaya başlanan çıplak arama iddialarına yanıt verdi.

“Türk Polis Teşkilatı’na bu iddiaları atan ispatlamazsa, namussuzdur, şerefsizdir” diyen Soylu, “Çıplak arama iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Bunu Meclis kürsüsüne taşımak da kelimenin tam anlamıyla acizliktir” ifadelerini kullandı.

HDP milletvekilinin “FETÖ’cü terörist” olduğunu söyleyen Soylu, “Üzerinde sadece milletvekili kılıfı var. FETÖ’nün sözleriyle bunu ifade etmektedir. Zihni bulanmış, aklı gitmiş. FETÖ teröristi olan… Açık söylüyorum. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin” dedi.

Konuşmasında “Cezaevinde çıplak arama yapılsın mı yapılmasın mı?” diye soran Soylu, “Yönetmelik var. Jandarma olarak kolluk olarak aramalarda görevimiz var ama esas meseleler doktor nezaretinde yapılır. Arkadaşlar, telefonlardan uyuşturucuya, suç aletlerinden sim kartlara kadar her türlü cezaevine girerken, binlerce maddenin, suç unsurunun yakalandığı meseleler ortada. Tabancalar… Tamam. Karakollarda polis amirliklerinde kesinlikle bu söz konusu değildir. Ama cezaevlerinin kendisine ait bir güvenlik anlayışı söz konusudur” diye konuştu.

FETÖ ÇEVRİMİÇİ KONFERANSTA BULUNMUŞTU

Türkiye, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun etrafında şekillenen tartışmalara, Soylu’nun bu açıklamasından üç gün önce ortaya çıkan şu haberle yönelmişti:

(21.Aralık.2021-TRTHaber sitesinden)

Kırmızı bültenle aranan firari FETÖ’cüler çevrim içi toplantı yaptı. FETÖ’cü basketbolcu Enes Kanter’in de bulunduğu o toplantıya HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da katıldı.

Türkiye karşıtları, ABD merkezli AST isimli bir kanalda bir araya geldi. Toplantıya, FETÖ elebaşı Gülen’in “manevi oğlu” basketbolcu Enes Kanter, FETÖ’nün kapatıln yayın organı Zaman’ın eski yayın yönetmeni Abdülhamit Bilici, 17/25 Aralık Darbe Girişimi’nin savunucusu FETÖ’cü Arzu Yıldız gibi kırmızı bültenle aranan firari isimler katıldı.

HDP'li Gergerlioğlu'nun firari FETÖ'cülerle yaptığı telekonferansın  görüntüsü ortaya çıktı - Son Dakika Haberler

Toplantıda, HDP’li bir isim de dikkat çekti. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, firarfi FETÖ’cüler ile PKK destekçilerinin olduğu bu toplantıya katıldı.

Çevrim içi panelde PKK sempatizanlığı ile bilinen Ukraynalı Profesör Eugene Chudnovsky de katılımcılar arasındaydı.

HDP’li vekilin terör örgütü üyeliğinden ceza alan çok sayıda firari isimle bir araya geldiği panel 9 Aralık’ta gerçekleşti.

İnkar etmedi, “Evet katıldım” dedi

HDP’li Gergerlioğlu, FETÖ’cü Enes Kanter’in görüntüsünü paylaşıp daha sonra sildiği toplantıya katıldığını inkar etmedi.

Gergerlioğlu, “Evet, katıldım. Görüşlerimi beyan edeceğim her medya organında katılırım, başkasının varlığı beni ilgilendirmez. Görüşümü söylerim” dedi.