Politika

“DAVUTOĞLU 2015’TE HDP’YE KOALİSYON TEKLİF ETTİ”

“DAVUTOĞLU 2015’TE HDP’YE KOALİSYON TEKLİF ETTİ”
  • YayınlandıMart 18, 2022

Haziran 2015’te kurulan seçim hükümetinde bakan olarak görev alan eski HDP’li Müslüm Doğan, dönemin AKP’li Başbakanı Davutoğlu’nun o dönemde HDP’ye koalisyon teklifi getirdiğini söyledi.

Türk siyasetinin Haziran 2015 sonrasında yaşadığı kaos ortamında kurulan seçim hükümetinde Kalkınma Bakanı olarak görev yapan ve 2018 yılında HDP’den istifa eden Müslüm Doğan, günümüzde kurduğu GELECEK PARTİSİ ile muhalefet kanadında yer alan dönemin AK Partili başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun HDP’ye koalisyon teklifinde bulunduğunu açıkladı.

HDP'den istifa eden Müslüm Doğan

DW ile özel bir söyleşi yapan Müslüm Doğan’ın söz konusu gelişmeyle ilgili sözleri şöyle:

Haziran 2015 seçimlerinin ardından kurulan seçim hükümetinde bakan olarak yer aldınız. O dönem, Başbakan Ahmet Davutoğlu da istikşafi görüşmeleri yürütüyordu. HDP’ye koalisyon teklifinde bulunuldu mu?

Tüm siyasi partilerle görüşmeler yapıldı. HDP’ye de bir teklif geldi. HDP aslında bu süreçte, siyaseti doğru okuyamadı. Siyaseti ve süreci doğru okumaması nedeniyle koalisyona katılmadı. Zorunlu bir seçim hükümeti olduğu için, Anayasal gereklilik üzerinden temsilci verdi. Ama bir hükümet ortaklığı, gerçekleşmedi. Bunun da ağır sonuçları oldu ülke için. Bugün HDP, MHP yerine hükümet ortağı olabilirdi. Cizre yaşanmayabilirdi. Devletin aşırı güvenlikçi politikaları engellenebilirdi. Ama, siyasi partinin yaklaşımı o kadar dar ve sığdı ki, bir kaçak çaya indirgendi. “Kaçak çay içip gidersiniz” diye bir indirgemeci ve siyaseti okuyamama ile sonuçlanan bir durumdu. Tabii bu çok ağır bir sonuca neden oldu.

Ahmet Davutoğlu, HDP’nin reddi üzerine koalisyonda ısrarcı oldu mu?

Israrcılığı şöyle oldu. Tabii o görüşmeler yapılıyordu. Sayın Davutoğlu, bizim Ali Haydar Konca ile birlikte yaptığımız sohbette hükümet kurmada çok samimi olduklarını gördüm. “Keşke o hükümet kurulsa” ifadesini kullandı. Ben Davutoğlu’nu o dönemde samimi buldum. Yani hükümet kurmadaki samimiyeti ortaya koymuştu özellikle görüşmelerimizde. Ama bu heba edildi. Bu da Kürt siyaseti anlamında, Türkiye’nin geleceği anlamında, kaybedilmiş yıllar olarak tarihteki yerini alacaktır hem de ağır bir bilançoyla.

Parti içerisinde teklifle ilgili görüşmeler oldu mu? Siz nasıl yaklaştınız?

Milletvekillerinin çoğu rahmetli Dengir Mir Mehmet Fırat, Celal Doğan siyaset bilgeleri o dönemde biz de o tartışmaya katılmıştık. Ben de hükümet ortağı olmamız gerektiğini söyledim. İki defa böyle bir toplantı yapıldı. İki toplantıda da bizim hükümet ortağı olmamızın doğru olacağını ben kendi görüşlerimi ifade ettim. Hatta bu görüşlerim nedeniyle de makyavelizmle suçlandım. Makyavelist bir siyaset anlayışının olduğu Sırrı Süreyya tarafından bana böyle yarı şaka şekilde ifade edilmişti. Ben, birlikte yaşama paradigmasının böyle bir şeye feda edilmesini kabullenemiyorum.

Günümüzde Ayhan Birgen ile birlikte yeni bir partinin kurulması çalışmalarını sürdüren Müslüm Doğan’ın DW ile yaptığı söyleşinin tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz…

https://www.dw.com/tr/m%C3%BCsl%C3%BCm-do%C4%9Fan-davuto%C4%9Flu-2015te-hdpye-koalisyon-teklif-etti/a-61165238