Politika

Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düştü, Meclis’ten ayrılmıyor!..

Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düştü, Meclis’ten ayrılmıyor!..
  • YayınlandıMart 16, 2021

HDP Kocaeli Milletvekili, TBMM Genel Kurulu’nda mahkumiyetine ilişkin mahkeme kararının okunması sonrasında milletvekilliği düşse bile Meclis’ten ayrılmayacağını açıklamıştı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı, TBMM Genel Kurulu’nda okundu.

Kararın okunması ile Gergerlioğlu’nun milletvekilliği sona erdi.

HDP milletvekilleri ise Gergerlioğlu hakkındaki kararın okunmasını sıra kapaklarına vurarak protesto etti.

Gergerlioğlu, kararın okunması sonrası “Milletimin kalbindeyim, milletimin bağrındayım. Hiçbir yere gitmiyorum” dedi.

Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Celal Adan, “Sayın Gergerlioğlu lütfen dışarı çıkmanızı rica ediyorum” dedi ve oturuma ara verdi.

Adan, siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle görüşürken, HDP miletvekilleri “Darbeci AKP” diye bağırdı.

Celal Adan daha sonra idare amirlerini Gergerlioğlu’nu çıkarmak için göreve çağırdı.

HDP ve CHP’liler görevlilere engel olmaya çalışırken, AKP’liler “Kahrolsun PKK” diye bağırdı.

Vekilliğin düşmesinin hemen ardından Gergerlioğlu, TBMM milletvekilliği albümünden çıkarıldı ve milletvekilliği düşürülenler listesine eklendi.

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesiyle, HDP’nin milletvekili sayısı 55’e inmiş oldu. Meclis’teki milletvekili sayısı da ayrılma, düşme ve ölümlerle birlikte 584’e düştü.

LOCADAN MÜDAHALE OTURUM DURDURDU…

Bu arada TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekillerinin konuşmaları sırasında, basın locasında oturan AK Parti 22. Dönem Milletvekili Abdurrahim Aksoy, ayağa kalkarak “Yaşasın özgürlükçü demokrasi. Yaşasın demokratik Türkiye. Kahrolsun otokrasi.” sloganları attı. Aksoy, AK Parti üyesi olmadığını, DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşime ara verdi. Daha sonra basın locasına gelen TBMM Koruma Daire Başkanı Ahmet Birtan Erol, Aksoy’u, “Genel Kurul kuralları gereği burada durmanız mümkün değil.” diye uyararak kendisini Genel Kurul Salonu dışına davet etti.

HDP GENEL KURUL’DA OTURUYOR

Saat 16.05’te birleşim kapanmasına rağmen Gergerlioğlu ve HDP’li milletvekillerinin genel kuruldan çıkmadıkları görüldü. Zaman zaman AK Parti aleyhine sloganlar atılırken AK Parti milletvekillerinin 16.29’da genel kurulu terk ettiği görüldü.

Bu arada Genel Kurul’daki HDP milletvekillerinin salondan canlı yayına başladıkları da dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulu

16.MART.2021 SALI GÜNÜ YAŞANILAN GELİŞMELER…

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “terör örgütü propagandası yapma” suçlamasıyla kesinleşen yargı kararı yarın (17 Mart) Meclis Genel Kurulu’nda okunacak. Kararın okunmasıyla Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşecek. Gergerlioğlu ise, vekilliğinin düşürüleceği oturumda Meclis’te olacağını ve düşürülmesi durumunda da Meclis’ten ayrılmayacağını açıkladı.

DAVASI NASIL GELİŞTİ?

Kocaeli Başsavcılığı’nın 4 Ağustos 2017’de Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hazırladığı iddianamede, sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “PKK/KCK propagandası yapma” suçlaması yöneltildi ve 13 yıla kadar hapsi istendi. Gergerlioğlu’nun yaptığı paylaşım, PKK’nın Hakkari saldırısı ile ilgiliydi ve paylaşımı yaptığı sırada göğüs hastalıkları doktoruydu. Gergerlioğlu, bu paylaşım dolayısıyla 6 Ocak 2017’de 679 sayılı KHK ile devlet memurluğu görevinden ihraç edildi. Savcılığın iddianamesinde; Gergerlioğlu’nun bir haber sitesindeki yazıyı paylaşmasından İMC TV’de sürekli yayına katılmasına kadar deliller yer aldı. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Şubat 2018’de Gergerlioğlu’na iki yıl altı ay hapis cezası verdi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 7 Aralık 2018’de Gergerlioğlu’nun istinaf başvurusunu reddetti, Yargıtay 16. Ceza Dairesi de kararı onadı.

Bu süreçte Gergerlioğlu, Haziran 2018’deki genel seçimde HDP’den Kocaeli Milletvekili olarak Meclis’e girmişti.

GERGERLİOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI: DİRENECEĞİM…

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, Yargıtay kararını, Meclis’te okutmaması gerektiğini, bu konuda çağrıları red ettiğini de belirten HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu oğlu, milletvekilliği düşse de Meclis çatısı altından çıkmayacağını, gerekirse kendisini zorla götürmeleri gerektiğini söyledi.

Gergerlioğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Ben Genel Kurul’da olacağım. Şu ana kadar düşürülen milletvekili, Genel Kurul’da hiç olmadı. Herhalde ilk örnek ben olacağım. Düşünün, milletvekili otururken düşürülecek. Bu demokrasi adına, milli irade adına çok ağır bir durumdur. Çünkü şaibeli bir düşürme bu. Karar çok haksızdır. Sonrasında belki beni çıkarabilirler ama ben bu milletin meclisinin bağrında bekleyeceğim. İş nereye varır bilmiyorum ama ben bekleyişimi sürdüreceğim. Bana bu bedeli ödetenler de bedeli öderler. Milletin vekilini Meclis’ten söküp almak neymiş Türkiye ve tüm dünya görür. Basit bir olay değil bu. 90 bin kişinin oyuyla geldim. Biz Kocaeli’nde seçim çalışmalarında ne zorluklarla karşılaştık. Hiçbir afişimiz duvarlarda bir gün kalmadı. Bunlar devlet, iktidar organizasyonuyla yapıldı. Sahalarda organize timlerin parti yöneticilerimize saldırdığını, il başkanımızın bacağının kırıldığını gördük. Kolay kazanmadık. Oldukça zorlukla kazandık ancak şu anda ayak oyunlarıyla, belden aşağı vurarak, bu vekillik benim elimden alınmaya çalışılıyor.

Ben bunu kolay kolay bırakmayacağım. Genel Kurul’da sonuna kadar beklerim. Meclis’in içinde beklerim. Milletin kalbinde, bağrında beklerim. Buradan da ayrılmam. Gelip buradan alıyorlarsa da alsınlar. Kendileri bilir. Meclis’ten ayrılmayacağım. Çünkü millet beni buraya gönderdi. Alıp beni Meclis’ten götürsünler, 1994’teki görüntüleri yapsınlar. Kendileri bilir. 1994 görüntüleri olur.”

2 Mart'ın üzerinden 25 yıl geçti: Zihniyet değişmedi, darbe devam ediyor —  Gazete Karınca
2 Mart 1994’teki Meclis Genel Kurulu oylamasında Meclis oylamasında DEP milletvekilleri Orhan Doğan, Hatip Dicle, Leyla Zana, Ahmet Türk ve Sırrı Sakık ile bağımsız milletvekili Mahmut Alınak’ın dokunulmazlıkları kaldırılmıştı.DEP milletvekilleri Orhan Doğan ve Hatip Dicle TBMM’den çıkışta sivil polisler tarafından gözaltına alınmış, 13 gün sonra tutuklanarak Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’ne konulmuştu.

ULUSLARARASI KAMPANYA HAZIRLIĞI

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bu açıklaması, Türkiye’ye karşı büyük bir insan hakları kampanyasının da hazırlandığını işaret etti.

Son dönemdeki çıkışlarıyla KHK’lar üzerinden FETÖ’nün de Meclis’teki sözcülüğünü yaptığı belirtilen HDP milletvekilinin Meclis Genel Kurulu veya Meclis binasından zorla çıkarılması halinde doğacak görüntülerin Türkiye’yi daha da sıkıştırmak için kullanılacağı ifade ediliyor.

Joe Biden yönetimi, Ankara’ya, insan hakları ihlalleri iddialarını kullanarak baskıyı artırma stratejisi izliyor, Avrupa Birliği ise, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş davaları üzerinden kampanya yürütüyor…

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinden sonra Meclis çatısı altında direniş sergilemesinin söz konusu kampanyayı tırmandıracağı da kesinlik kazanmış durumda…

Gelişmelerle ilgili önemli örnek İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin Türkiye direktörü Emma Sinclair-Webb’in Gergerlioğlu ile ilgili tviti oldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Direktörü Emma Sinclair Webb: ''Siyasi  tutuklular da aftan yararlanmalıdır' | Türkiye İşkence Raporu

2003-2007 yılları arasında Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye direktörlüğünü yapan, 2007’den bu yana da İnsan Hakları İzleme Komitesi’nde Türkiye masasını yöneten Emma Sinclair-Webb mesajında özellikle FETÖ’ye dönük mücadele sürecinde yapılan uygulamaları hedef alarak:

“Milletvekili Gergerlioğlu son 5 yıl içinde Erdoğan hükümeti tarafından işlerinden atılmış yargılanıp cezalandırılmış, bazıları işkence görmüş, hatta kaybolmuş, binlerin sesidir. Gergerlioğlu’nu parlamentodan atmak onun insan haklarına dönük çalışmalarını cezalandırmaktır”

dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun cezası Yargıtay tarafından onandıktan sonra kendisine en büyük desteğin yurtdışında kaçak FETÖ isimlerinden geldiği dikkat çekmişti.

Gergerlioğlu, Zoom üzerinden yapılan bir FETÖ toplantısına da katılımıyla, Aralık 2020’de gündem olmuştu…

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ocak 2021’de “terör örgütü üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan firari avukat Hasan Anlar’ın düzenlediği açık oturuma da katılmıştı.

Bu kez PKK'ya konuk oldu - Son Dakika Haberler