Politika

BABACAN, FETÖ KUMPASLARINA SAHİP ÇIKTI…

BABACAN, FETÖ KUMPASLARINA SAHİP ÇIKTI…
  • YayınlandıMart 18, 2022

AK Parti ile yollarını ayırdıktan sonra muhalefet hattında yerleşen Ali Babacan, FETÖ’cü hakim ve savcıların gerçekleştirdiği Balyoz/Ergenekon kumpaslarına sahip çıktı, açıklamaya her kanattan çok sert tepki var…

AK Parti’nin kuruluşunda genç kadronun önemli isimlerinden biri olarak yer alan ve Erdoğan’ın kurduğu kabinelerde uzun yıllar ekonomi, kısa bir dönem de dışişleri bakanı olarak görev yapan Ali Babacan’ın son açıklamaları sert tepki doğurdu… Siyasi olarak günümüzde AK Parti yönetimine muhalif çizgi izleyen kumpas kurbanlarının bu açıklama sonrasında Millet İttifakı ile bağlantılarını gözden geçirmeleri bekleniyor.

Ali Babacan’ın Genel Başkanı olduğu DEVA Partisi’nin teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcılığı koltuğunda, Balyoz ve Ergenekon kumpasları döneminde AK Parti hükümetinin adalet bakanlığı koltuğunda oturan Sadullah Ergin görev yapıyor. Ergin’in adalet bakanlığı döneminde adalet sistemi FETÖ’cülerin eline geçmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı, sonradan birer kumpas olduğu belirlenen büyük operasyonlar yapılmıştı.

AK Parti’den ayrıldıktan sonra bir süre sessizliğini koruyan, devamında kurduğu DEVA Partisi ile “Millet İttifakı” olarak adlandırılan muhalefet kanadının ünlü 6’lı masasında yer alan Babacan, Balyoz ve Ergenekon davalarının üstünün kapatıldığını savundu ve “Bu davalara bakan hakim ve savcıların FETÖ’cü olması bu dosyaların kapatılmasını gerektirmez” dedi.

Ali Babacan bir gencin Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına ilişkin sorusu üzerine “Türkiye’de maalesef yakın tarihimizde, ordumuz içerisinde bu tür eğilimler, ‘Siyaset bazen ülkeyi yoldan çıkarır, biz buradayız, ordu olarak el koyarız, şekle sokarız’ diyen bir zihniyet olmuştur. Bu tür hazırlıklar içinde olanlarla ilgili devlet mücadele etmelidir. Dolayısıyla tüm bu süreçlerin Ergenekon, Balyoz, adı ne olursa olsun bunların bağımsız ve tarafsız yargı süreçlerinden geçtikten sonra ancak şöyledir ya da böyledir diyebiliriz. Böyle silmece FETÖ’nün etkisi altındaki yargının uğraştığı Ergenekon, Balyoz sürecine de biz karşıyız. Ama sırf ‘FETÖ’cüler uğraştığına göre bunların hepsi ak pak suçsuz insanlardır’ da demeye de karşıyız. İkisinin de yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bağımsız ve tarafsız yargı eliyle incelenmedikçe bu süreçlerin hiçbirisine doğru ya da yanlış demenin biz doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi.

İŞTE, BABACAN’IN FETÖ KUMPASLARINI SAVUNAN VE KAYDA GEÇEN O SÖZLERİ

KUMPAS MAĞDURLARINDAN SERT TEPKİLER GELDİ…

Ali Babacan’ın bu açıklamalarının ardından sosyal medyada kumpas mağdurları ve siyasilerden sert tepkiler geldi. 

Balyoz kumpasından hapis yatan E. Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel, “Yorum yapmayacağım… Çok ciddi suç olur! Bıktık artık! Binlerce kez anlattık! Bunları hangi sebeple olursa dost edinenler bilsinler ki bizim dostluğumuzu reddetmektedirler. Bunların kurtaracağı ülke yıkılsın daha iyi! Benden bu kadar… Gerisi cehenneme kadar…” diye yazdı. 

E. Amiral Cem Gürdeniz de “FETÖ, Türk tarihinin gördüğü en tehlikeli, en acımasız ve en sinsi terör örgütüdür. Princeton Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. William Engdahl’ın ifadesi ile soğuk savaş sonrası dönemin en büyük CIA yatırımıdır. Bu örgüte bel bağlamak devleti yok etmekle eşdeğerdir” ifadelerini kullandı. 

Kumpas mağduru Dursun Çiçek’in kızı avukat İrem Çiçek de “Türk ordusuna kumpas kurulurken ama Türkiye çok askeri darbe gördü diyerek kumpası izleyen ve destekleyen, 15 Temmuz’a giden yolun taşlarını dizenlerden başka bir açıklama beklemem. Ne utanma var, ne de sıkılma. Hesap veren zaten yok! Bazı siyasi manevralar fazla mide bulandırıcı” dedi.