Politika

AMİRALLER’İN TÜMÜ SERBEST!..

AMİRALLER’İN TÜMÜ SERBEST!..
  • YayınlandıNisan 13, 2021

104 emekli amiralin Montrö duyurusuna ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 Amiral ile Emniyet’e giderek ifade veren 4 Amiral, ‘yurtdışına ve bulundukları il dışına çıkış yasağı’ konularak serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal 5 Nisan’da gözaltına alındı. Yaş durumları nedeniyle emekli amirallerden Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrıldı.

Davet edilen emekli amiraller n Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek ifade verdi. Sağlık kontrolünün ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adliyesine getirilen Amiraller, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz ile Cumhuriyet Savcısı Oktay Akkaya’ya ifade verdi.

Emekli amirallerden Ergun Mengi, ifade işleminin ardından tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.Mengi hakkında tutuklama talebinin gerekçesinde ise bildirinin organize edildiği WhatsApp grubunda Mengi’nin bildiri üzerinde düzenleme yaptığı ve bildiriyi hazırladığı iddia edildi.

SAVCILIK EV HAPSİ İSTEDİ

Savcılık serbest bırakılmasını istediği emekli amiraller Alaettin Sevim, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Mustafa Özbey, Cem Gürdeniz, Turgay Erdağ ve Türker Ertürk hakkında hakimlikten yurt dışına çıkış yasağı ve konutu terk etmeme; Ali Sadi Ünsal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal ve Nadir Hakan Eraydın hakkında ise yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı talep etti.

Emekli amiraller hakkında savcılığın talepleri şu şekilde listelendi

8. Sulh Ceza Hakimliği, 13 emekli amiralin sorgularını yapmadan ev hapsi talebini reddederek, ‘yurt dışı yasağı ve il dışına çıkmama’ şartıyla serbest bırakılmalarına karar verdi. Sorgusu yapılan emekli Amiral Ergun Mengi hakkındaki tutuklama talebi de reddedildi. Mengi de diğer amiraller gibi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Öte yandan haklarında karar verilen amiraller için bir minibüs tutuldu ve 7 emekli amiral Gölcük ile İstanbul’a gitmek üzere yola çıktı.

GÜRDENİZ’DEN İLK AÇIKLAMA

8 gündür gözaltında tutulan amirallerden biri olan Mavi Vatan’ın isim babası, Cem Gürdeniz, serbest kalmasının ardından ilk değerlendirmesini Veryansın Tv’ye yaptı.

Gürdeniz, “Doğru tarafta olmak bunlar önemli. Bu kadar basit bir basın açıklamasından bu aşamaya gelmek de tamamen bir iletişim kazası. Ama bu kazanın nedenini bizde aramayın.” dedi.

https://youtu.be/yWHykWIMyc8
Amirallerin serbest kaldıktan sonra İstanbul ve Gölcük’e hareketleri görüntülendi.

TAKİPSİZLİK KARARI ÇIKMALIYDI

 Emekli amirallerin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol ve Türker Tok, mahkemenin kararını “Takipsizlik kararı çıkmalıydı” sözleriyle değerlendirdiler.

Mahkemenin savcılıktan gelen dosyayı hızlı değerlendirdiğini ve evde gözaltı gibi taleplere baştan itibar etmediğini ifade eden Erol, “Bizim beklentimiz aslında takipsizlik kararı çıkmasıydı, çünkü mevcut Türk Ceza Kanunu’a göre ortada hiç bir suç bulunmamaktadır” dedi.

Tok da yapılan açıklamanın Anayasa’nın 26’ncı maddesine uygun olduğunu hatırlatarak, “Kurumların meseleyi bu noktada değerlendirmesi olayın büyümesine neden oldu. Savcılık, bir haftadır yürüttüğü çalışmada isnat edilen suça dönük herhangi bir belge ve kanıta ulaşamadı” dedi.

 

.