Politika

AKŞENER’İN NETANYAHU BENZETMESİ SİYASETİ ALEVLENDİRDİ…

AKŞENER’İN NETANYAHU BENZETMESİ SİYASETİ ALEVLENDİRDİ…
  • YayınlandıMayıs 18, 2021

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Gazze’de katliam yapan İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a benzetti. Açıklama siyasetten ve sosyal medyadan çok sert tepki aldı.

Partisinin grup toplantısında önceliği İsrail’deki gelişmelere veren Akşener, şu sözleriyle dikkat çekti:

  • “İsrail Cumhurbaşkanı da, hükümeti kurma görevini, Yeş Atid Partisine verdi. Birdenbire, İsrailli Arap partileri kritik bir öneme sahip oluverdiler. Çünkü hükümet ortağı olma, yeni iktidarı belirleme ihtimalleri doğdu. Bu gelişmeler üzerine, bir anlamda Sayın Erdoğan’ın İsrail versiyonu olan Binyamin Netanyahu, siyasi rakiplerini baltalamak ve bu şekilde koltuğunu koruyabilmek için, gözünü kırpmadan, sivillerin ve çocukların hayatlarına kastetmekten geri durmadı.
  • Önce Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra kışkırtmaları yaşandı, ardından da Gazze’ye operasyon başladı. İsrailli Arap partileri de, yaşananlara tepki olarak koalisyon görüşmelerinden çekildi. Kim kazandı? Savaş tüccarları kazandı. Koltuk meraklıları kazandı. Değişim istemeyen statükocular kazandı. Peki kim kaybetti? İsrail’de yaşayan Araplar kaybetti. Gazze’deki siviller, kadınlar ve çocuklar kaybetti. İsrail demokrasisi kaybetti.”

Akşener, bunun karşısında Türkiye’yi yönetenlerden İsrail’i caydıracak, Filistinlilerin hayatını iyileştirecek, somut tek bir adım görülmediğini savundu. 

AÇIKLAMA ÇOK SERT TEPKİ ALDI

NUMAN KURTULMUŞ: ŞİDDETLE KINIYORUZ

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş “Meral Akşener’i, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında söylediği izansız sözleri dolayısı ile şiddetle kınıyoruz. Eğer Akşener, Netanyahu’yu birilerine benzetecekse ‘açık işbirliği – gizli ittifak’ yaptıkları masum insanların katili terör örgütünün siyasal uzantılarına benzetsin.” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

İBRAHİM KALIN: BU SİYASET DEĞİL, AKIL TUTULMASIDIR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Meral Akşener’e Twitter hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Kalın,  “Filistin davasını bir kutsal emanet olarak taşıyan Cumhurbaşkanımızla bebek katili Netanyahu’yu aynı cümlede zikretmek sadece Siyonistleri sevindirir. Bu sakil benzetme siyaset değil bir akıl ve vicdan tutulmasıdır.” dedi.Akşener’e yanıt Fahrettin Altun’dan geldiGündem

MUSTAFA VARANK: DİLİNİZ KANDİL’LE UYUMLU HALE GELİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise “Filistin’de Erdoğan’a dua eden mazlumların ahı sizi yakar @meral_aksener . Sizin milliyetçiliğiniz kendi ülkesinin liderini azılı bir katille eş tutmak mıdır? Belli ki terör yandaşı partilerle ittifak kurdukça diliniz Kandil’le uyumlu hale geliyor. Yazıklar olsun!” ifadelerini kullandı.

ALPAY ÖZALAN: HA MERAL AKŞENER, HA PERVİN BULDAN

AK Parti Milletvekili Alpay Özalan ise, “Pkk elebaşlarından biri öldürüldü. Hemen ardından Meral Akşener, Cumhurbaşkanımızı eli kanlı Netanyahu’ya benzeterek büyük bir rezalete imza attı. Pervin Buldan’la aynı maskeyi takmakla kalmıyor, aynı ağızla da konuşuyor. Ha Meral Akşener, ha Pervin Buldan!” dedi.

OSMAN NURİ KABAKTEPE: ARTIK YÜZÜNÜZ DE KIZARMIYOR

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de “Akşener’e Bilgilendirme; Netanyahu, çocuk katilidir. Filistinli binlerce mazlumun ahı üzerinde, kanı elindedir. Bir diğer çocuk katili İmralı’dadır. Onun güdümündeki HDP ise sizin ortağınız. ‘Utanın!’ diyeceğim ama maskeden midir bilinmez; artık yüzünüz de kızarmıyor.” sözleriyle tepki gösterdi.