Politika

AK PARTİ’DE ALBAYRAK-SOYLU BÖLÜNMESİ Mİ?

AK PARTİ’DE ALBAYRAK-SOYLU BÖLÜNMESİ Mİ?
  • YayınlandıMayıs 28, 2021

İçişleri Bakanı’nın “Sedat Peker’e koruma veren ekip” açıklamasıyla adı gündeme gelen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan’ın, “Kamuoyu Soylu’nun açıklamalarından rahatsız” sözleri, parti bünyesi içindeki kliklere dönük tartışmayı tırmandırdı…

Devletin resmi makamları tarafından “organize suç örgütü lideri” olduğu belirtilen Sedat Peker’in, Mehmet Ağar üzerinden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedefe oturtan video açıklamaları sonrasında, Cumhur İttifakı, özellikle de AK Parti bünyesinde “alışık olunmadık” gelişmeler yaşanıyor.

Peker’in, sekiz video yayını boyunca sürdürdüğü iddiaları süresince ne AK Parti’den ne de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Soylu’ya dönük net bir destek gelmemiş olması dikkat çekmişti. Özellikle, görevinden olaylı bir şekilde istifa eden ve o günden bu yana bir cuma namazı sırasında gizlice çekilmiş görüntüsü dışında görülmeyen Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak kontrolündeki (Yeni Şafak-Ülke TV grubu hariç) hükümet yanlısı medyadan gelişmeyle ilgili tek bir yorumun çıkmaması da dikkat çekiciydi.

Genel anlamda Cumhur İttifakı bünyesindeki bu sessizliği ilk bozan, geçtiğimiz salı günü grup toplantısı konuşmasıyla MHP lideri Devlet Bahçeli oldu ve “kimsenin içişleri bakanına tasma takamayacağını” söyledi. Bu konuşmadan hemen sonra Soylu’nun MHP liderine tvitir üzerinden teşekkür etmesi de dikkat çekti…

İkinci hamle, çarşamba günü, doğrudan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi ve Erdoğan, Soylu’ya destek çıkarken, ileriye dönük olarak da kendisiyle çalışmasının devam edeceğini işaret etti. Bu açıklamaya rağmen, Serhat Albayrak’ın kontrolündeki Turkuvaz grubuna bağlı SABAH Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun “Yakın gelecekte kabine değişikliği” iddiaları içeren bir yazı yazması dikkat çekti.

Süleyman Soylu ile Berat Albayrak’ın arasında kameralar tarafından tespit edilen omuz atma sahnesi yine gündemde

MUSTAFA ÇALIŞKAN AÇIKLAMASI, İPLERİ KOPARDI…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Sedat Peker’in iddialarının ardından Peker’e koruma polisi verilmesinde sorumluluğuna işaret ettiği Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan “Benim gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak? Bir görelim bakalım” dedi. Çalışkan, Soylu’nun açıklamalarından toplumun rahatsız olduğunu savundu.

Organize suç örgütü kurduğu iddiasıyla hakkında arama ve tutuklama kararı bulunan Sedat Peker’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik “Koruma polisimi sen vermedin mi?” iddiasının ardından, Soylu katıldığı bir televizyon programında dosyanın kendisinin üzerinde ‘Demokles’in Kılıcı’ gibi sallandırıldığını belirtti.

Sedat Peker’e özel polis koruması verilmesiyle ilgili olarak ise Soylu, “16 Ocak 2015’te DHKP-C tehdidi ile kendisine koruma veriliyor. Şimdi esas iş bundan sonra. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, terörden sorumlu müdür de Mustafa Çalışkan. Nurettin Demir Kadıköy Emniyet Müdürü. Özgür Taşdemir emniyet müdürü ihraç edildi. En irtibatlı olduğu kişi Sedat Peker. 2015 yılında sanal bir tehditle Nurettin Demir kardeşinden kalan DHKP-C mirasıyla bir kurgu yapar ve koruma verilir” ifadelerini kullandı. Bu açıklamaların ardından Mustafa Çalışkan’a yönelik soruşturma başlatılacağı ve açığa alınacağı iddia edildi.

ÇALIŞKAN MEYDAN OKUDU: “AÇIĞA KİM ALACAK GÖRELİM BAKALIM”

Soylu’nun suçladığı Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a yaptığı açıklamada, Soylu’nun hakkındaki iddialarına ilişkin, “Allah’a sığınıyorum” dedi.

“Açığa alınmayı bekliyor musunuz?” şeklindeki sorusuna ise Çalışkan, “Türkiye’deki en dürüst insanı neden dolayı açığa alacaklar çok merak ediyorum. Çıksın bir görelim bakalım. Türkiye’de insanlar var. Dürüst siyasetçiler var. En başta Sayın Cumhurbaşkanı var. Mustafa Çalışkan gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak bir görelim bakalım. Çok merak ettim” dedi.

Soylu’nun açıklamaları sizde herhangi bir rahatsızlık yaratmıyor mu?” sorusuna ise Çalışkan, “Bence toplum rahatsız. Benim rahatsız olmam çok da önemli değil” ifadelerini kullandı.

BERAT ALBAYRAK-SÜLEYMAN SOYLU ÇEKİŞMESİNİN KİLİT İSMİ…

Mustafa Çalışkan, 17-25 Aralık 2013 tarihleri arasındaki FETÖ merkezli sivil görünümlü darbe girişiminin devamında AK Parti’nin Selami Altınok ile birlikte en çok güvendiği bürokrat olarak dikkat çekti.

2014 yılında İstanbul Emniyeti’nde Terörle Mücadele’nin başına geçerek başlayan mesleki serüveni, teşkilat bünyesindeki FETÖ’cü polislerin başarılı şekilde tasfiyesi sonrasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü koltuğuna doğru rotalandı.

O gece savaş gemileri, Awacs'lar kimlere aitti?- Kozmiktürk

Mustafa Çalışkan, 15 Temmuz 2016 gecesi direnişinde İstanbul’u darbeci askerlere teslim etmeyen emniyet müdürü olarak anıldı.

Başarıyla sürdürdüğü meslek çizgisi, bağlı olduğu bakan Süleyman Soylu’dan çok Berat Albayrak’a olan yakınlığı nedeniyle tartışmaya açıldı, Haziran 2020’de görevinden alındı, Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki pasif bir göreve atandı, İstanbul’un başına da Soylu’ya yakın olarak tanınan Zafer Aktaş geldi.

Mustafa Çalışkan’ın bağlı olduğu bakanı doğrudan hedef alan açıklaması, siyasi kulislerde Berat Albayrak-Süleyman Soylu çekişmesinin geri dönülmez noktaya geldiği yönünde değerlendirildi.