Politika

128 MİLYAR $ POLİTİKA GÜNDEMİNDEN İNMİYOR…

128 MİLYAR $ POLİTİKA GÜNDEMİNDEN İNMİYOR…
  • YayınlandıNisan 24, 2021

Gazeteci Hulki Cevizoğlu, tartışmanın perde arkasında yurtdışından yaşayan Cem Uzan’ın olduğunu savundu. Muhalefet konuyu sıcak tutuyor. MB Başkanı Kavcıoğlu ekranlardaydı, “varlıkların yer değiştirdiğini” savundu.

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, TRT Haber, A Haber ve CNN Türk ortak yayınında ekonomi gündemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın rezerv ve 128 milyar dolar tartışmalarıyla ilgili olarak, “MB bireylere döviz satmıyor. İnsanların kafasını karıştırmak için belirli rakamlarla insanları bir yere götürmek için algı operasyonu yapılıyor. Böyle bir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu, canlı yayında Merkez Bankası’nın altın rezervlerini de açıklayarak, “Türkiye’de yıllardır 120 ton altını vardı. 2020’de Türkiye 720 ton altına çıkıyor. Türkiye’nin şu an merkez bankası rezervlerinde 720 ton altını var” dedi.

Kripto paralarla ilgili de konuşan Kavcıoğlu da “Kripto paraya yatırıma yönelik düzenleme ile ödemelerin bankalardan yapılmasını istedik. Kripto paranın para yerine kullanılmasını yasakladık. Bu ödemeleri yasaklamadık. Ödeme kuruluşlarının aracılık etmesini yasakladık. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile daha geniş bir düzenleme için çalışıyoruz. Kripto paraları yasaklama gibi bir niyetimiz yok. Kripto parada yeni bir aşamaya geleceğiz” ifadelerini kullandı.

REZERVLER SADECE YER DEĞİŞTİRDİ’

Bankaların, piyasaların ihtiyacı olan TL’yi MB karşıladı. ‘MB’nın kaybolan rezervleri’ diyorsunuz ya, o rezervler sadece yer değiştirdi. Benim rezervlerimden çıkıp banka hesaplarına döviz olarak giden parayı ben o parayı tekrar alıyorum döviz olarak, piyasaya TL veriyorum. Bir rezerv kaybı, para kaybı, birilerine para verilmesi söz konusu değil. Giden paranın gittiği yer bankadaki döviz hesapları.

Aradaki fark da, ben MB olarak para kazanıyorum. Aldığım dövizleri 2020-19’da daha yüksek kurla piyasaya verdiğim için kar ettim. Artı, dövizler karşılığında piyasadan TL çektiğim için şu an o TL’yi piyasayı fonlamak için kullanıyorum, kar ediyorum.

TARTIŞMALAR CEM UZAN’A KADAR UZANDI…

Gazeteci-yazar Hulki Cevizoğlu, CNN Türk’te Hande Fırat’ın sunduğu “Gece Görüşü” programında ilginç açıklamalarda bulundu. Cevizoğlu, Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının buharlaştığı iddiasının yurt dışı kaynaklı olduğunu açıkladı. 

Cevizoğlu, şunları söyledi:

“Bu 128 milyar dolar olayının kaynağı yurt dışında olan bir işadamı. Türk. Eskiden Türkiye’de bankaları olan birisi.. Türkiye’de hala bankacı arkadaşları bulunan birisi. Bankacı arkadaşlarının Merkez Bankası’nda mı, başka bankalarda mı ya da emekli olduğunu bilmiyorum.Ama Türkiye’deki bankacı arkadaşlarından aldığı haberi kendisi AK Parti’ye daha önce yanaşmak, yaklaşmak, samimiyeti ilerletmek amacıyla AK Parti’yle düşüncesi ve girişimi olan birisi ama beklediği sonucu alamayan, defalarca bu girişimler de kamuoyunda da bu girişimlerde de bulunan ama AK Parti’den sıcak yaklaşım alamayan bir kişi.Türkiye’deki muhalif bir gazetenin ekonomi yazarına bunu bildiriyor. Orada başlıyor. Bana bu değerli ve saygın kişinin anlattıklarını naklediyorum. Sonra bu ratingi her şeyi üstünde tutan bir televizyoncu tarafından televizyonda da dile getirilerek gündeme getiriliyor. En son noktada da, bu sürecin en son noktasında da konu CHP’nin önüne geliyor.CHP Genel Başkanı da, bunu gündeme böyle taşıyor. Bunun geçmişi bu. Peki bunu ben mi söylüyorum? Bunu bana sağın, solun, merkezin, kuzeyin, güneyin herkesin sevdiği ekonomiden anlayan çok değerli bir insan anlattı.”

SÖZCÜ YAZARI MURATOĞLU’NA AKTARMIŞ

Cevizoğlu’nun açıklamalarından sonra sosyal medyada bu ismin Cem Uzan olduğu yazıldı. Cem Uzan’ın Sözcü Gazetesi ve bu gazetenin yazarı Murat Muratoğlu aracılığı ile aktardığı belirtildi.

Cem Uzan’ın tartışmalardan sonra sosyal medya hesabının akışına 23.Aralık.2020’de aktardığı konuyla ilgili twitter mesajını hatırlattığı dikkat çekti.

GENÇ PARTİ’DEN VİDEOLU YAYIN

128 MİLYAR DOLAR TARTIŞMASINA Cem Uzan’ın adının eklenmesinden hemen sonra bir dönem liderliğini yapmış olduğu GENÇ PARTİ’den de videolu yayın geldi… Bu videoda Cem Uzan Kasım, Aralık ve Şubat aylarında katıldığı video söyleşilerde konuyu sert kelimeler ile dile getiriyor.