TÜRKİYE MISIR’LI MUHALİFLERİ HARCAMAMALI…

Türkiye’nin Mısır’a dönük yakınlaşma çabası, işbaşındaki askeri diktatörlüğün gerçek kimliğini yakından takip eden yazarlar açısından ciddi bir rahatsızlık oluşturuyor. Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur da “TEKRAREN MISIR’LA İLİŞKİLERDE HATAYA DÜŞMEYELİM” başlıklı yazısından bu konuyu geniş bir şekilde ele aldı.

Yandaş yazar Fuat Uğur'un o videosu yeniden dolaşıma girdi - Son dakika  haberleri

Fuat Uğur’un yazısından öne çıkan satırlar şöyle

Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu dün gece Habertürk televizyonunda katıldığı bir programda, çok net anlaşılamasa da benim önceki günkü yazımdan yola çıkarak “Burada bazı yorumlar da görüyorum. İşte Mısır muhalefetini Türkiye satıyor mu diye. Türkiye’de bazı Mısırlı muhalifler var ama biz normalleşme adımları başlamadan önce Mısır aleyhine aşırı söylem içinde olanlara gerekli uyarıları yapmıştık. Biz önce de telkinlerde bulunduk” diye konuştu.Sayın Bakan’ın bu sözlerinde ciddi bir yanlış var. Şöyle ki, Mısırlı muhalif isimler, 7 yıldan beri Türkiye’den yayın yapıyorlar ve Mevlût Çavuşoğlu’nun dediği gibi MISIR ALEYHİNE değil, SİSİ ALEYHİNE yayın yapmaktalar. Onlar Mısırlı vatanseverler. İktidarı darbeyle alan Sisi ve avanesinin kimin piyonu olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok sanırım. Arada çok büyük fark var. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da dolaylı yoldan tebriklerini ilettiği Moataz Matar’ı ve Muhammed Nasır’ı “Mısır aleyhine” konuşmakla suçlamak çok üzücü.Evet, Moataz Matar, Sisi’yi her sözüyle, kelimesiyle yerinden zıplatmakta. Çünkü Mısır’da çok korkunç bir sansür var ve kimse istediğini söyleyemiyor, yazamıyor.Ben Sisi’nin ne yapmak istediğinin Türkiye tarafından yanlış yorumlandığı kanısındayım. Türkiye’nin Akdeniz’deki çıkarları nedeniyle yakınlaşmaya ihtiyacı olduğunu bilen Sisi’nin derdi Türkiye iledostluk değil, ülkesindeki ekonomik ve dış politik ilişkiler bağlamındaki sıkıntılardan kurtulmak için Türkiye aracılığıyla kendisine yeni bir kapı açmak.

(…)

 Ama bu özellikle darbeyle iktidara gelmiş bir ülkenin diktatörünün bizim gibi demokratik bir ülkeye sığınmış muhalifleri hedef alarak “Onları sustur” demesine boyun eğeceğimiz anlamına gelmemeli. Mısırlı muhalifler ülkeleri aleyhine değil, ülkelerini bir despottan kurtarmak için yayın yapıyor. Dahası Sisi devirdiği meşru Mursi’yi hapiste öldürdü, İhvan yöneticilerini idam etti ve kalan çoğunu da hâlâ cezaevlerinde, en kötü şartlarda süründürüyor. Tam bir faşizm.Evet, diplomasi gerekli. Mısır’ın askerî rejiminin yönetimiyle de görüşülür. Darbeci diktatör olduğunu bilirsin ama yine de bir araya bile gelebilir ve karşılıklı çıkarları masaya yatırırsın.Ama ülkendeki Mısırlı muhalifleri üç otuza harcamamalısın.

FUAT UĞUR’UN YAZISININ TAMAMI İÇİN

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/618597.aspx?utm_source=gazeteoku&utm_medium=referral