“ENFLASYON FAİZ İNDİRİMİNE KAPI ARALAYABİLİR…”

Merkez Bankası yeni yönetiminin aldığı faiz kararını akademisyen/yazar Levent Yılmaz yorumladı. Yılmaz piyasa dedikodularının tamamının boşa çıktığını vurguladı.

Polis Akademisi öğretim üyelerinden Doç.Dr.Levent Yılmaz’ın YENİ ŞAFAK gazetesinde “Yeni Yönetimin İlk Faiz Kararının Ardından…” başlıklı yazısında öne çıkan satırlar şöyle:

M. Levent YILMAZ on Twitter: "*Merkez Bankası bağımsızlığı, Taylor Kuralı  ve tekrarlanan hatalar...* 🔎 Merkez Bankası bağımsızlığını doğru yerden  tartışmak 🔎 Taylor Kuralı'na bel bağlamak 🔎 Hatadan dönebilmek!  https://t.co/oM1VLxyKz4"

“Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz ay içerisinde TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alınarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Bu atamayla beraber oldukça ilginç hatta bir kısmını art niyetli bulduğum ekonomi yorumları yapılmıştı. Mesela Türkiye’nin sermaye kontrolüne gideceği, Kavcıoğlu’nun olağanüstü PPK toplantısı yaparak faizleri 500 baz puan indireceği ve hatta Türkiye’nin ekonomik gerekçelerle OHAL ilan edeceği gibi…

Elbette bunların hiçbirisi olmadı.

(…)

Ekonomistlerin merakla beklediği PPK kararı beklentiler çerçevesinde geldi ve politika faizinde bir değişiklik olmadı. Öte yandan PPK karar metninin içeriği ise önemli mesajlar içeriyordu. Örneğin; Ağbal’ın son toplantısında PPK metninde yer bulan “…enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir.” ifadesi yerini “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.” cümlesine bıraktı.

Bu ifade önemli zira yeni başkan Kavcıoğlu, göreve geldikten sonra katıldığı etkinliklerde yaptığı piyasa iletişiminde “politika faizinin enflasyonun üzerinde kalacağı” vaadinde bulunmuştu. Böylelikle başkanın sözlü yönlendirmesi metne girmiş oldu.

(…)

Öte yandan enflasyon görünümü açısından konuyu ele alırsak önümüzdeki dönemde, en geç 2021’in son çeyreğinde faiz indirimleri için bir alan açılacağını öngörmek mümkün. Zira enflasyonun Nisan ve belki biraz gecikmeli etkilerle Mayıs ayında “pik” yapıp sonrasında dezenflasyonist bir sürecin başlaması ihtimal dâhilinde. Özellikle 18 yıllık ortalamalara bakarsak yaz aylarında gıda enflasyonunda düşüş gözlemliyoruz.

YAZININ TAMAMI İÇİN:

https://www.yenisafak.com/yazarlar/levent-yilmaz/yeni-yonetimin-ilk-faiz-kararinin-ardindan-2058217