“AVRUPA’NIN ŞIMARIK ÇOCUĞU OLMAK…”

Türkiye gazetesi yazarı İSMAİL KAPAN, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Türkiye ziyaretinde sergilediği saldırgan tutumu sert sözlerle yorumladı.

Yunanistan’ın, kuruluş yıllarından günümüze uzanan “Avrupa’nın şımarık çocuğu rolünü , Avrupa Birliği’nin kendisini sürekli kayıran politikalarından sonra artık olağan bir diplomasi hareketine dönüştürdüğünün altını çızen Kapan’ın “Dendias Bu Tiyatroyu Oynamak Zorunda” başlıklı yazısından öne çıkan satırlar şöyle:

Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan

Nasıl olsa bugüne kadar AB, Yunanistan adlı küçük ülkeye her türlü iltimas ve kayırmayı yapmaktan geri durmamış… O yüzden Yunan politikacıları da bol bol buradan harcıyorlar! Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, çaresiz böyle bir tiyatroyu oynamak zorundaydı. Çünkü öteden beri savundukları tezler, meşru zeminlerde kabule şayan şeyler değil. O yüzden suyu bulandırarak o anaforda balık avlamaya çalışıyorlar. Kazın ayağı öyle değil tabii!.. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Dendias’a hemen oracıkta gerekli ayarı verirken, Avrupa Birliği’ne de çok net bir mesaj göndermeyi ihmal etmedi. Sayın Çavuşoğlu, “Biz AB’den korkmayız…” derken; bu beyanın mana itibarıyla aynısını daha üç ay önce, AB’nin fiilî lideri ve en büyük üyesi olan Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın yüzüne de, yine Ankara’da ortak basın toplantısında yapmıştı. Şu hâlde Yunanistan’ın ikide bir aba altından, AB sopasını göstermeye kalkışması boş iştir. Kendisine bir faydası olmaz. Çavuşoğlu önceki akşam bunu Dendias’a ders anlatır gibi anlattı. Ve bu sevdadan vazgeçmelerini, gerçekçi olmalarını tavsiye etti.

(…)

Yunanistan sıkleti yetmediği için Türkiye ile hep kaçak güreşmeye yelteniyor! Bu kaçak güreşte de, şüphesiz her zaman güvendiği yer Avrupa Birliği ve ABD… (Nasıl olsa her sıkıştığımda imdadıma koşarlar) gibi bir konfora sahip. Fakat son zamanlarda, özellikle Doğu Akdeniz meselesinde, güvendiği dağlara kar yağdığını da gördü. Türkiye, sabrı zorlandığı için diplomasi yanında sert gücü de her vakit devreye alabileceğini çok kuvvetli şekilde ortaya koydu!.. Bu durum Yunanistan’da alarm zillerinin çalmasına yetti. Aslında mantıklı hareket edip komşusu ile sulh ve sükûn ortamını sağlaması gerekirken, o yine işi madrabazlığa vuruyor. Şüphesiz bu tavır hiçbir ciddi devlete yakışmaz. Ama gel de Miçotakis ve Dendias’a anlat!..”

YAZININ TAMAMI İÇİN:

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ismail-kapan/618510.aspx?utm_source=gazeteoku&utm_medium=referral