Medya-Polemik

Türkiye Mısır muhalefetinin sesini “YUMUŞATTI…”

Türkiye Mısır muhalefetinin sesini “YUMUŞATTI…”
  • YayınlandıMart 21, 2021

Türk makamlarının Türkiye’den Mısır’a dönük yayın yapan muhalif TV’lerin siyasi haberlerini ve Sisi’ye karşı yayınlarını durdurmaları istedikleri iddiaları TV yöneticileri tarafından doğrulandı…

Mısır’da 2013 yılında gerçekleşen askeri darbeden sonra ülkesinden sürgüne çıkmak zorunda kalan, ülke siyasetinin liberal-demokrat muhalefet lideri Eymen Nur, Türk makamlarının İstanbul’dan yayın yapan Mısır muhalefet kanallarını siyasi içerikleri için uyardıklarını doğruladı.

Turkey will not crack down on Egypt's opposition – Middle East Monitor
Mısırlı liberal-demokrat muhalif lider Eymen Nur

İstanbul’dan Mısır’daki askeri diktatörlüğe karşı yayın yapan El-Sharq isimli güçlü bir TV kanalı olan Eymen Nur, “Türk makamları ile perşembe günü buluştum, bana, El-Sisi yönetimine karşı muhalif yayınlarımı yumuşatmam gerektiğini söylediler” dedi.

Eymen Nur, Katar’dan yayın yapan Al Jazeera TV’sine yaptığı açıklamada, “Bununla birlikte, bazı Arap medyasında iddia edildiği gibi, Türkiye’den yayın yapan televizyon kanallarının toptan kapatılması, Mısırlı muhaliflerin tutuklanarak Mısır’a iade edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir” sözleriyle bazı ileri iddiaları de yalanladı.

Türkiye, Mısır’daki askeri yönetime karşı yayın yapan ve ülkede demokrasinin geri dönmesi için mücadele eden üç farklı TV kanalına ev sahipliği yapıyor: El-Sharq, Watan ve İnvan’ın TV kanalı Mekameleen…

(Haber fotoğrafında solda Eymen Nur’a ait Al-Sharq sağda ise İhvan’ın Mekameleen TV kanallarının logolarını görüyorsunuz.)

İHVAN VE HAMAS’DA HUZURSUZLUK…

Türkiye’nin “yumuşama sürecini” sürdürmeye çalıştığı İsrail ve Mısır’ın birinci koşulları, Ankara’nın Hamas ve İhvan’ı kollayan politikalardan vaz geçmesi yönünde…

İsrail, gerçek anlamda bir Türk-İsrail anlaşmasının yaşanabilmesi için İstanbul’da çalışmalarını sürdüren bazı Hamas yetkililerinin ülke dışına çıkarılmasını, Mısır da İhvan’la ilişkilerin kesilip, bu partinin İstanbul’daki yetkililerinin kendisine verilmesini talep ediyor…

GELİŞME ARAP MEDYASININ HABERLERİYLE ORTAYA ÇIKTI

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli El Arabiye televizyonu, Türkiye’nin İstanbul’da yayın yapan Müslüman Kardeşler bağlantılı televizyon kanallarına Mısır’a yönelik eleştirel yayınlarını durdurmaları talimatı verdiğini iddia den ilk Arap medya kuruluşu oldu.

El Arabiya’nın internet sitesinde yayımlanan ve “konuyla ilgili bilgi sahibi” kaynaklara dayandırılan haberde Türk makamlarının üç muhalif kanal; El Şark, Vatan ve Mekameleen’e Mısır’a yönelik eleştirel siyasi programları derhal durdurmaları ve sadece siyasi olmayan program ve dizilere yer vermeleri için talimat ilettiği ileri sürüldü. Talimata uymayanlara kapatma gibi cezalar verilebileceği de ileri sürüldü.

BU HABERLERLE AYNI SAATLERDE EL-SHARQ TELEVİZYONU TWİTTER HESABINDAN “MISIR SOKAKLARI” DİZİSİNİN YAYINLANMAYACAĞINI HERHANGİ BİR GEREKÇE GÖSTERMEDEN DUYURDU…

Bu arada, kaynaklar, FETÖ’nün Türkiye’ye dönük Türkçe bir uydu yayını için Mısır’dan TV kanalı kurmaya çalıştığını fakat Mısır makamlarının bu yayına izin vermediğini de ileri sürdüler.

Tartışmalar sürerken AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Mısır ve Türkiye arasından kurulan diplomatik temasların ardından Arap medyasında çıkan Türkiye’nin Mısır muhalefetine yakın kanalları kapatacağı iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Haber 7’nin aktardığı habere göre, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Aktay, “Türkiye kimseyi tutuklamayacak ve Mısır’a teslim etmeyecek. Türk makamları ile TV yetkilileri arasında görüşmeler var. Televizyon yetkililerinden içerik politikasının gözden geçirilmesi talep edildi” dedi.
 

Mısır: Memnuniyetle karşılıyoruz

Mısır Enformasyon Bakanı Usame Heykel, Türk hükümetinin Mısır karşıtı kanallarla ilgili  kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirti. Haykal, bu adımı, iki ülke arasında son yıllarda yaşanan farklılıklara konu olan dosyaların tartışılması için uygun bir ortam yaratan Türk tarafından iyi bir jest olarak nitelendirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mursi Kardeşimize Allah'tan Rahmet Diliyorum
Türkiye-Mısır ilişkisi, ülkenin seçimle işbaşına gelmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nn 2013 yılındaki askeri darbe ile devrilip, Abdülfettah el-Sisi liderliğinde askeri yönetimin kurulmasından bu yana maslahatgüzarlık düzeyinde sürüyor

Uluslararası ilişkilerde bir ülkeden başka bir ülkeye kanal açılmasının kabul edilemeyeceğini de sözlerine ekleyen Heykel “Her ülkenin kendi ve halkının çıkarını gözetmesi çok önemli. Türkiye ile Mısır arasındaki siyasi anlaşmazlıkların iki halkın da çıkarına olmadığı düşüncesindeyim. Mısır, kimseye muhalefet etmeyen bir devlettir ve ortak çıkarları anlamak ve korumak temelinde herkesle ilişkilerini geliştirmeye çalıştığı için Mısır’ın uluslararası ilişkilerinde sabit bir pozisyonu vardır” dedi.