Dünya Medya-Polemik

İNGİLTERE: Buckingham Sarayı’nın “ırkçılığı” tartışılıyor…

İNGİLTERE: Buckingham Sarayı’nın “ırkçılığı” tartışılıyor…
  • YayınlandıMart 10, 2021

Prens Harry ve Meghan Markle çifti İngiltere Kraliyet Ailesi’ni suçladı. Çift katıldıkları bir TV programında, maruz kaldıkarı ırkçı söylemler karşısında Saray’ın kendilerini yalnız bıraktığını söyledi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan Markle, ABD’de CBS kanalında katıldıkları bir programda İngiltere Kraliyet Ailesine yönelik suçlamalarda bulundu. Kraliyet görevlerini bıraktıktan sonra ilk kez röportaj veren çift özellikle maruz kaldıkları ırkçı ithamlar karşısında Kraliyet Sarayı’nın sessiz kaldığını belirterek, Sarayın kendilerini yalnız bıraktığını ileri sürdü.

Annesi siyah olan Meghan’ın kendisiyle evlenip Kraliyet Sarayı’nda yaşamaya başlamasından sonra Kraliyet ailesinden hiç kimsenin, onun hakkındaki ırkçı söylemlere ve haberlere karşı bir tepki göstermediğini söyleyen Harry, bu durumun “canını acıttığını” belirtti.

Meghan und Harry geben Interview bei CBS

Kraliyet ailesinden ırkçı ithamlar karşısında destek görmek yerine, bizzat aile bireylerinin ırkçı tavırlarıyla karşı karşıya kaldıklarını anlatan 39 yaşındaki Meghan, oğlu Archie’ye hamile olduğu sırada, “doğduğunda teninin ne kadar koyu olabileceğine dair endişeler vardı” diye konuştu. Yaklaşık 2 saat süren programda ünlü sunucu Oprah Winfrey’in tüm sorularını açıklıkla cevaplayan çift, sarayda maruz kaldıkları ırkçı uygulamalar konusundaki sorulara ise ayrıntılı yanıtlar vermekten kaçındı.

Harry, Kraliyet Ailesi’nde ırkçı söylemlerde bulunanların kimler olduğunu asla açıklamayacağını belirtirken, eşi Meghan, daha açık olmak istemediğini vurgulayarak, “Çünkü bu bazı insanlara çok zarar verir” dedi.

ABD’li melez oyuncu Meghan, koyu tenli bir bebeğin Saray için bir sorun olacağının farkında olduğunu belirterek, hamileliği sırasında intihar etmeyi bile düşündüğünü söyledi. Meghan, “artık hayatta olmak istemedim… Herkes için durumu çözeceğini düşündüm” şeklinde konuştu.

Meghan Markle Interview mit Oprah Winfrey

Ancak çift, röportaj sırasında olumlu mesajlar da verdi. Çiftin, Kraliyet ailesiyle tüm köprüleri yıkmamak için özel bir çaba sarf ettikleri gözlerden kaçmadı. Harry babaannesi Kraliçe Elizabeth’i örnek bir insan olarak tanımlarken, Meghan kayınbiraderi Prens William’ın karısı Kate için “iyi bir kişi” ifadesini kullandı. Harry de kardeşi William ile barışmaya ilişkin umutlu konuştu, “Umarım, zaman tüm yaraları iyileştirir” dedi. Ancak babası Charles’ı eleştiren Prens, “Onu her zaman seveceğim, ama çok fazla kırıcı oldu” şeklinde konuştu.

Yaz aylarında ikinci çocuklarını bekleyen çift, bir kızları olacağını söyledi. Harry, “Bir erkek ve bir kıza sahip olmak, daha ne isteyebilirsin?” sözleriyle sevincini dile getirdi.

SARAY’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili Buckingham Sarayı ilk açıklamasını yaptı. Yazılı açıklamada özellikle ırk iddialarının “kaygı verici” olduğu belirtilirken, kraliyet ailesinin bu sorunu “özel olarak” çözmeye çalışacağı kaydedildi.

Yazılı açıklamada “Tüm aile, son bir kaç yılın Harry ve Meghan için ne kadar zorlu olduğunu tam boyutlarıyla öğrenmiş olmaktan üzüldü. Dile getirilen sorunlar, özellikle de ırkla ilgili olanlar kaygı verici” denildi.

Açıklamada ayrıca “Bazı hatırlananlar farklı olmakla birlikte çok ciddiye alınıyor ve aile tarafından öze olarak ele alınacak. Harry, Meghan ve Archie daima ailenin çok sevilen üyeleri olacaklar” ifadeleri de yer aldı.

Composite image of the Metro and Mirror front pages

Prens Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan Markle’ın, Amerikalı ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey’e verdikleri röportaj Pazartesi akşamı da İngiltere’de ITV Televizyonu’nda yayımlandı. İngiliz gazeteleri yaklaşık 2 saat süren röportaja sayfalarında geniş yer verdi. İngiliz basını özellikle de “ırkçılık” iddiası üzerinden yaşanan tartışmaları aktardı.

İngiltere’de tabloid ve günlük gazetelerin tamamının manşetlerinde, röportaj ekseninde genişleyen tartışmalar var.

Daily Mirror gazetesi, “Son 85 yılın en büyük Kraliyet krizi” başlığı ile gelişmeleri okurlarına duyuruyor. 1936 yılında dönemin İngiltere Kralı 8. Edward, Amerikalı Wallis Warferd Simpson ile evlenebilmek için tahttan feragat etmiş ve kendi isteğiyle tahtı bırakan ilk İngiliz Kralı olmuştu. Kriz sonrası 8. Edward’ın yerine tahta, Kraliçe 2. Elizabeth’in babası Kral 6. George geçmişti.

Daily Mail gazetesi, “Ne yaptılar!” başlığı ile, röportajın “zehirli suçlamalar” içerdiğini, Kraliyet Ailesi’ne karşı “yakıcı bir ırkçılık iddiasının” dile getirildiğini ve Kraliçe 2. Elizabeth’in acil durum nedeniyle Buckingham Sarayı’nda kriz görüşmeleri yaptığını okurlarına duyuruyor.

Daily Express gazetesinin bugünkü manşeti

Kraliyet’e bağlı ve Muhafazakar Parti’nin en sağ kanadına yakın çizgide yayınlarını sürdüren Daily Express’in “İşlerin bu noktaya gelmesi üzücü” başlığı Birleşik Krallık’ta yaşanılan tartışmaya kamuoyunun yaklaşımını gösteriyordu.