Medya-Polemik

Ersoy Dede’ye SEDAT PEKER hatırlatmaları…

Ersoy Dede’ye SEDAT PEKER hatırlatmaları…
  • YayınlandıNisan 10, 2021

Güvenlik güçleri, “organize suç örgütü” olarak tanımlanan Sedat Peker ve bağlantılı adamlarına karşı bir dizi operasyon gerçekleştirdi. Gelişme, TRT’nin anahaber bülteni sunucusu Ersoy Dede’nin bir dönem Peker’e dönük övgülerinin hatırlanmasına neden oldu.

Sedat Peker’e dün sabah saatlerinde yapılan polis operasyonu sonrasında iki isim sosyal medyada ucu FETÖ’ye uzanan dikkat çeken bir tartışmaya girdi.

Tartışma, FETÖ’nün “cemaat” olduğu dönemde yaptığı haberlerle kamuoyunu birçok kez uyaran deneyimli gazeteci Toygun Atilla’nın, TRT Ana Haber sunucusu Ersoy Dede’ye geçmişini hatırlatmasıyla başladı.

Atilla, Dede’nin Sedat Peker’e yaptığı övgüleri hatırlatarak, “Sedat Peker’e sosyal medya hesabından övgüler dizen ‘ünlü ancorman’ bugün devlet televizyonunda Sedat Peker’e operasyon haberini hangi yüzle ve nasıl sunacak çok merak ediyorum” diye yazdı.

Sonra bu sözlere Ersoy Dede, “Toygun Kardeş söyleyecek sözün varsa patronuna söyle istersen. Biz de ondan gördük de ‘işadamı’ falan dedik” ifadeleriyle karşılık verdi.

Atilla ise Dede’nin paylaşımına, “Ersoy Dede, kendine saygın varsa ve yaptığın iş gazetecilik olduğunda birilerinden görerek tavır ve davranışlarda bulunmazsın. Aklını kiraya vermemiş, ruhunu satılığa çıkartmamış olursun. Bunlar kulağına küpe olsun. Hiç aklından çıkartma, faydası olur, zararı olmaz!” diyerek yanıt verdi.

Ersoy Dede ise Toygun Atilla’nın Demirören grubundaki işini hatırlatarak, “Boşver beni. Delikanlı adam, çıkar Demirören ailesine de çeker restini. Sence sahiden bu adama ‘itibarlı’ muamelesi yapmak sorun olsaydı, kendi gazetende bunu sorun ederdin. Genel Yayın Yönetmenin evinde misafir ettiğinde tepki gösterirdin. Bırak şimdi ucuz kahramanlığı” ifadelerini kullandı.

Tartışma devamına ise şöyle sürdü:

Toygun Atilla: “Delikanlılık” bizim yaptığımız işle ölçülüdür, herkesin boyunun ölçüsü de arşivlerde var. Naçizane tavsiyem gazeteciliği gazetecilere bırakın. TRT gibi köklü bir devlet kurumunda çalışan kıymetli meslektaşlarımızı da üslubunuzla, tavırlarınızla utandırmayın.

Ersoy Dede: Soru basit kardeşim. Patronun bu adama en hayırsever iş adamı ödülü verdi. Genel yayın yönetmenin evinde pasta börekle ağırladı. Eğer sorun bu adama ‘itibarlı’ muamelesi yapılmasıysa onlara ne tepki verdin? Soru net.

Toygun Atilla: FETÖ’ye aşıkken kimleri referans alıyordunuz Ersoy Dede. Onları da söyleyin tüm kamuoyu ile birlikte aydınlanalım.

İşte Dede’nin tartışma yaratan o paylaşımları:

Tartışmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni de dahil oldu

Kavgaya dahil olan Erdoğan’ın kuzeni ve Superhaber.tv internet sitesinin sahibi Cengiz Er, Ersoy Dede hakkında açıklamada bulundu.

Er paylaşımında, “Ersoy Dede’nin Sedat Peker ile ilgili tweetleri gündem olmuş. Bir gazeteci, tescilli bir mafya baronuna bu kadar açıktan övgüler düzemez. Ersoy kusura bakmasın ama bunu kara para baronu SBK için de defalarca yapmış bir arkadaşımız. Kayıtlara geçmiş ve de maalesef kaybetmiştir.” İfadelerini kullandı.