Medya-Polemik

DÜNDAR-ÖZDİL KAVGASININ PERDE ARKASINDA NE VAR?

DÜNDAR-ÖZDİL KAVGASININ PERDE ARKASINDA NE VAR?
  • YayınlandıHaziran 22, 2021

Türkiye Sezgin Baran Korkmaz üzerinden yaşanılan yolsuzluk ilişkilerini tartışırken, iki eski dost Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil’in de kavgasına şahit oldu. Bu kavganın nedeni olarak Artı1 TV ile bağlantılı Kamil Ekim Alptekin’in adı geçiyor.

Türkiye’nin Sedat Peker’in iddiaları sonrasında kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’ın gazetecilerle kurduğu şaibeli ilişkileri tartıştığı bir dönemde, Sözcü gazetesi yazarları Yılmaz Özdil ile Uğur Dündar arasında yaşanan tartışma merak konusu oldu. Özdil dün Uğur Dündar’ın canlı yayında olduğu sırada Twitter hesabından “SBK’nın kafakola aldığı gazetecileri, kime hangi televizyonu kurdurduklarını biliyorum ama söylemem demedim, aksine açık açık söylüyorum, ABD’deki iddianamede yazıyor…” mesajını paylaştı; ardından da Dündar, Özdil’in adını anmamasına rağmen, “Sen benim ne kadar namuslu olduğumu bilen bu ülkedeki iki üç insandan birisin. Birisi Müjdat Gezen’dir, İkincisi sensin. Sana ‘kardeşim’ dedim. Sen nasıl olur da ‘değerli ağabeyim’ dediğin, yere göğe sığdıramadığın bir insana ima yollu dahi olsa çamur atmaya yeltenirsin” tepkisini gösterdi. 

TARTIŞMANIN ODAĞINDA KAMİL EKİM ALPTEKİN VAR

Michael Flynn ile Türk Bakanları buluşturan o isim kim...
Kamil Ekim Alptekin bir dönem, FETÖ elebaşının yasadışı yollardan Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili üst düzey Amerikalı makamlar ile pazarlık yaptığı iddiasıyla gündeme gelmişti.

Sözcü gazetesinin iki yazarının tartışmasının arka planında, Sezgin Baran Korkmaz’ın şantaj, tehdit ve itibarsızlaştırma yoluyla ‘çöktüğü’ iddia edilen BoraJet’in eski sahibi Yalçın Ayaslı’nın avukatlarının ABD’de mahkemeye sunduğu şikâyet dilekçesi ve bu dilekçede, Korkmaz ile birlikte Ayaslı hakkında Türkiye medyasında karalama kampanyasını örgütlediği iddiasıyla adı 20’den fazla defa geçen Kamil Ekim Alptekin bulunuyor. 

Zira Alptekin’in uzun süredir, Uğur Dündar’ın kurucusu olduğu ARTI 1 TV’nin gizli finansörlerinden biri olduğu iddia ediliyordu. Kamil Ekim Alptekin bir yandan da, Türkiye hükümeti adına ABD’de lobi faaliyetleri yürüttüğü, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn ile bu amaçla anlaşma yaptığı iddiasıyla gündeme gelmiş bir isim.

‘GAZETECİLERLE AYASLI’YI KARALAMAK İÇİN KORKMAZ ADINA İLİŞKİ KURDU’ 

Ayşe Aydoğdu on Twitter: "Sezgin Baran Korkmaz'ın tutuklanmasıyla yeni Reza  Zarrab olayı çıkar mı? Bunu anlamak için Türkiye'nin Washington Büyükelçisi  Murat Mercan'ın düne kadar fetö'cülükle suçlanan ve SBK'nın Borajet'i  alırken dolandırdığı Yalçın
Bütün bu olaylar yaşanmadan az önce, ABD Başkanı Biden ile Erdoğan’ın zirvesinden bir gün önce Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan’ın Massachussets’e kadar giderer FETÖ bağlantıları nedeniyle Türkiye’de kaçmış olan Yalçın Ayaslı ile görüşmesi dikkat çekmişti…

Alptekin, Ayaslı’nın avukatlarının ABD’de 12 Şubat 2019 tarihinde Sezgin Baran Korkmaz aleyhine verdiği şikâyet dilekçesinde ise, Türkiye’de çok sayıda gazeteciyle Sezgin Baran Korkmaz adına kurduğu ilişkiler üzerinden Ayaslı’yı FETÖ’cü olarak karalamak, itibarsızlaştırmak ve şantaj yapmakla suçlanıyor. Alptekin’in bu karalama kampanyası döneminde Korkmaz’a ait olan Mega Varlık’ın yönetim kuruluna girdiği ve Mega Varlık’ın Bora Jeti satın aldığı dönemde de kurulda olduğu belirtiliyor.

HANGİ GAZETECİLERİN VE GAZETELERİN İSMİ GEÇİYOR?

Şikayet dilekçesinde, Bülent Baskoy, Ergün Diler, Ersin Ramoğlu, Mahmut Övür ve Soner Yalçın’ın yanı sıra Takvim, Sabah, Gazeteport, Cumhuriyet, Hürriyet ve Habertürk’ün bu dönemde ‘Korkmaz’ın şantaj örgütünün yönlendirmesiyle’ Ayaslı, Borajet ve Ayaslı’ya ait yardım kuruluşları hakkında yalan haberler yaptığı iddia ediliyor. Kamil Ekim Alptekin’in Ağustos 2016’da Ergün Diler ile Sezgin Baran Korkmaz’ın talimatıyla biraraya gelip Ayaslı aleyhine medya kampanyasını başlattığı; Diler’in bu tarihten sonra Takvim gazetesinde Ayaslı ile FETÖ ilişkisine dair çok sayıda makale kaleme aldığı; Mahmut Övür ve Soner Yalçın’ın da benzer makaleler yayımladığı öne sürülüyor.