Medya-Polemik

BİR SANATÇININ MAHALLE BASKISIYLA “HİÇ OLMASI…”

BİR SANATÇININ MAHALLE BASKISIYLA “HİÇ OLMASI…”
  • YayınlandıNisan 17, 2021

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, yoğun devlet işlerinin yanında amatör bir ruhla sürdürdüğü müzik çalışmalarıyla da tanınıyor. Son çalışmasında Kalın’a, müzisyen Erkan Oğur da destek oldu. Ama bu destekten sonra karşılaştığı mahalle baskısı ve devamındaki açıklamasını yazar FADİME ÖZKAN yorumladı…

Türkiye’nin sosyal medya ortamı, son günlerde, müzisyen Erkan Oğur’u tartışıyor, tartışma nedeni, Oğur’un, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ile birlikte bir eserin icrasında bulunması.

Sözleri ve bestesi İbrahim Kalın’a ait olan “Hiç oldum” adlı türküsünün icrasına kopuz ve gitarla eşlik etti Erkan Oğur…

İktidara muhalif sanat çevreleri böyle bir çalışmada yer aldığı için Erkan Oğur’a ağır saldırılar düzenlediler. Oğur’un bu çalışmada, Gümüşlük’teki okuluna menfaat sağlamak için yer aldığını, ikbal hırsıyla gerçekleştirdiğini savundular.

Erkan Oğur, mahalle baskısına dayanamadı, kendisini eleştirenlerin hoşlanacağı, ama, İbrahim Kalın’ın da yaralanacağı bazı açıklamalarda bulundu…

STAR yazarı FADİME ÖZKAN, yaşanılan süreci, özellikle Oğur’un düştüğü durumu ERKAN OĞUR’UN NEDAMETİ: MAHALLE BASKISIYLA “HİÇ OLMAK…” başlıklı yazısında şu satırlarla yorumladı.

“Her ne yaşadı, neye maruz kaldı ise artık, çıkıp “ben Saray’ın verdiği Cumhurbaşkanı Müzik Ödülü’nü bile kabul etmemiş adamım” diye kendini hatırlatmak zorunda kaldı.

Ne çaldığımı bile unuttum, öylesine bir işti zaten” diyerek Kalın’ın bestesini küçümserken kendi icrasını ve itibarını yerle yeksan etti.

Açıklamasında “İbrahim Kalın aradı, ricacı oldu. ‘Çalarsam mutlu olacağını’ söyledi. Ben de ‘Benim için bağlama çalıp, halk müziği seven İbrahimsiniz. Tabii ki çalarım” dediğini anlatarak hem buluşmanın nasıl gerçekleştiğini, hem kişiliklerine ilişkin ipuçlarını da aktardı Oğur.

Görünen o ki ikisi arasında pek zarif ve latif bir diyalog gelişmiş. Oğur mahalle baskısıyla “ayıp” edene kadar tabii.

Oğur son açıklamasında çünkü “İçimin bir köşesi cız etmişti, benim ne işim var diye. Belki benim de hatam olmuş olabilir, böyle bir şeyi kabul etmek” bile dedi, nedamet getirdi.

Üstüne bir de “Ben bugünkü iktidarı, hükümeti politikaları nedeniyle tasvip eden biri değilim” diye de izahata girişti Erkan Oğur.

ÇOK HOYRAT, ÇOK ZORBALAR

Bütün şu olup bitenler açıkçası acı verdi bana.

Bu ne hoyrat bir müdahale, ne zorba bir mahalledir ki sazıyla sesiyle girmediği gönül kalmamış, Anadolu’nun kadim duygusuna, sızısına eklenmiş kıymetli bir ismi iki günde siyasi bir figürana çeviriverdiler.

Ya da Erkan Oğur çok iyi enstrüman çalan ama zannettiğimiz, bilgelik atfettiğimiz kişi değildi zaten. Bilemiyorum.”

Söz ve müziğinin İbrahim Kalın’a ait olduğu HİÇ OLMAK…

YAZININ TAMAMI İÇİN:

https://www.star.com.tr/yazar/erkan-ogurun-nedameti-mahalle-baskisiyla-hic-olmak-yazi-1623804/