Medya-Polemik

AK Parti’de PELİKAN tartışması!..

AK Parti’de PELİKAN tartışması!..
  • YayınlandıŞubat 25, 2021

FETÖ ile ilgili erken uyarıları ve düşünceleri bilinen Aydın Ünal, Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Suheyb Öğüt’ün FETÖ iltisakı şüphesi başvurusu nedeniyle savcılıkta ifade verdi. Gelişmeye en sert tepki, gazeteci CENGİZ ER’den geldi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski metin yazarı ve eski AK Parti Milletvekili Aydın Ünal, parti içerisinde olduğu iddia edilen ‘Pelikan’ isimli ekibe yönelik ifadeleri nedeniyle ifade verdiğini duyurdu.

Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Suheyb Öğüt’ün şikayet üzerine ifade verdiğini belirten Ünal, Twitter hesabından kendisiyle ilgili verilen şikayet dilekçesinde, kendisine yönelik yapılan suçlamayı da paylaştı. 

Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Suheyb Öğüt

Buna göre Öğüt, Ünal hakkındaki şikayetinde “Şüphelinin FETÖ terör örgütü ile işbirliği içerisind eolup olmadığının araştırtılması ve neticesinde irtibatının ve iltisakının tespiti halinde cezalandırılması gerekmektedir. Dolayısıyla TCK 22. Maddesi ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu gereğince “Örgüt üyeliği ve örgüte üye olmamakla birlikte örgüt propagandasını yapmak suçundan da cezalandırılması gerekmektedir” dedi.

Ünal, şikayetteki bu ifadeleri paylaşırken  “En ağırıma giden de FETÖ ithamı oldu. Ben FETÖ’ye karşı en ön safta savaşırken bunlar sülalecek FETÖ övüyordu. İnsan bazen “15 Temmuz başarılı mı oldu yoksa”diye sormadan edemiyor” diye yazdı.

Aydın Ünal, ismi ilk olarak Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlıktan istifa etmesiyle duyulan ve “Pelikancılar” olarak bilinen grup için Twitter üzerinden “Pelikan örgütü en az FETÖ kadar tehlikeli bir örgüttür” demiş ve tasfiye çağrısı yapmıştı.

‘Pelikan’ ismiyle anılan Bosphorus Global – Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi, İstanbul Boğazı’nda, Üsküdar’daki bir yalıdan yönetiliyor. 

Erdoğan'dan 'Pelikan'a ziyaret

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılında yalıyı ziyaret etmiş, ziyaret yaklaşık 1.5 saat sürmüştü. 

Aydın Ünal’ın yazdığı mesajlarda sadece PELİKAN isimli bir grubun adını vermesi ve hiç bir şahsı hedef almamasına rağmen, savcılar tarafından FETÖ bağlantısı iddiasıyla sorguya çağrılmasına en sert tepki superhaber.tv yayın organının sahibi Cengiz Er’den geldi…

Cengiz Er twitter mesajında şu görüşe yer verdi:

Başvuran her kim olursa olsun Aydın Ünal gibi bir isim hakkında ‘FETÖ ile iltisakı var mı yok mu araştırılsın’ diye savcılığa suç duyurusunda bulunulması tarafımızca asla kabul edilemez. Kayda geçsin diye de buraya not düşüyorum. @_aydinunal

AK Parti kulisleri, parti içindeki mücadelenin güçlendiğini ve bir grubun, FETÖ ile mücadele adı altında bu örgütle hiç ilişkisi olmayan hatta zamanında bu örgütle ilgili en net uyarıları yapanların harcanmaya veya baskı altına alınmaya çalışıldığını belirtiyorlar…