Medya-Polemik

AA VE TRT’DE “KRİPTO FETÖ ELEMAN” TARTIŞMASI…

AA VE TRT’DE “KRİPTO FETÖ ELEMAN” TARTIŞMASI…
  • YayınlandıMayıs 22, 2021

Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan’ın iki bakanın basın toplantısını siyaset gösterisine dönüştürmesi sonrasında devletin iletişim kurumlarında zamanında yapılanmış FETÖ’ye ne ölçüde etkili mücadele edildiği gündeme geldi… AA, muhabiri Turan hakkında suç duyurusunda bulundu…

Anadolu Ajansı muhabiri kimliği taşıyan Musab Turan isimli şahsın, iki bakan, Varank ve Pakdemirli’nin ortak basın toplantısında sorduğu bir soruyla toplantıyı siyaset gösterisine dönüştürmesi, Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesi açısından önemli bir soru işaretini de gündeme getirdi: DEVLETİN İLETİŞİM KURUMLARI OLARAK TRT VE AA’DA BİR DÖNEM YERLEŞTİRİLMİŞ FETÖ UNSURLARIYLA NASIL BİR MÜCADELE YÜRÜTÜLÜYOR?

FETÖ, devletin bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetleri-İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın hattının yanında en kararlı örgütlenmeyi medyada gerçekleştirmişti. Terör ve casusluk örgütünün doğrudan kendisine bağlı, ZAMAN isimli bir gazetesi Samanyolu TV (STV)başta pek çok uzman TV kanalı, radyoları ve dergileri bulunuyordu. Bununla birlikte FETÖ, aynı dönemde TRT ve AA bünyesinde de güçlü bir örgütlenme sağlamıştı.

15 Temmuz 2016 gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kalkışmaya karşı yaptığı ilk açıklama, Anadolu Ajansı’nın kaydında olmasına rağmen medya kuruluşlarına geçilmemiş, Erdoğan, bu açıklamasından saatler sonra, sesini ancak, CNNTürk yayınına bağlanarak Türkiye’ye duyurabilmişti. Anadolu Ajansı’nın o günkü kadrolarının bu büyük engelleme hakkında herhangi bir soruşturma geçirmemesi de dikkat çekmişti.

Benzer şekilde, TRT’nin de üst düzey yönetim kadroları, özellikle haber merkezlerinin yönetimleri, 15 Temmuz sonrası görevden alınmış, bazı isimler tutuklanmıştı ama, iddialar TRT’de yüzlerce FETÖ mensubunun kripto kimlikler olarak varlıkların sürdürdükleri yönündeydi.

Musab Turan’ın sergilediği tutum, hükümete yakın medya tarafından FETÖ’nün kamikaze saldırısı olarak değerlendirildi. Yapılan yorumlarda ise, genel olarak üzerinde durulan konu, Musab Turan’ın AA ve TRT bünyesinde varlığını koruyan binlerce elemandan sadece biri olduğuydu…

OLAY NASIL BAŞLADI, NASIL GELİŞTİ?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün yaptıkları basın açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Onedio’da yer alan habere göre, Anadolu Ajansı muhabirlerinden Musab Turan, iki bakana Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Soylu hakkındaki iddialarını sordu.

Turan, şunları söyledi:

“Bu narko-bürokrasi ile ilgili iddialar ülkemizi uluslararası arenada zora soktu mu? Hükümetin buna ilişkin bir planı var mı? Ve 19 yıllık AK Parti, ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu’dan daha mı küçük? Çarşıda pazarda metrobüste herkes bunu konuşuyor ama sayın bakanlarımız tek kelime etmiyor.

Sayın Pakdemirli bakanımıza sorum; Sayın Soylu kabine toplantısında buna ilişkin bir açıklama yaptı mı? Savunması sizleri tatmin etti mi? Sayın bakanım 3.5 yaşındaki oğlumun yüzüne bakarken ben utanıyorum. Sizlerin çocukları yok mu?”

Bakan Varank ise Turan’ı şov yapmakla eleştirdi ve AK Parti’nin her türlü illegal yapı ve çeteyle mücadele ettiğini söyledi. AK Parti’nin herhangi bir illegal yapı ile ilişkisinin olamayacağını söyleyen Bakan Varank, şu ifadeleri kullandı:

“3.5 yaşındaki bir çocuğun bu kadar siyasi konularda ilişkili olabilmesi… Sen şov yapmak istemişsin, ben sana cevabını vereyim. AK Parti iktidarının en önemli özelliği, Türkiye’de her türlü illegal yapıyla, her türlü çeteyle mücadele ederek 19 yılda iktidarını sağlamlaştırmasıdır. Bizim illegaliteyle herhangi bir kanunsuz yapıyla bir ilişkimiz olması mümkün değildir. Dolayısıyla birtakım gayri ciddi insanların, yasal olmayan işlere bulaştığı kamuoyunda herkes tarafından bilinen insanların açıklamalarını dikkate alıp, eğer Türkiye Cumhuriyeti devletinin bakanlarının resmi açıklamalarını dikkate almıyorsanız bence orada bir problem var demektir. Biz gerekle terör mücadelede, gerek illegal yapılarla mücadelede başarılı bir hükümetiz.”

Süleyman Soylu’nun danışmanı Mazhar Yıldırımhan Twitter’dan yaptığı açıklamada “AA Genel müdürü acilen istifa etmelidir. Bu ne kahpeliktir. Bu ne şerefsizliktir. AA muhabiri üzerinden Süleyman Soyluya ve hükümete suikast düzenlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Yıldırımhan, yaptığı ikinci açıklamada, “AA genel müdürüyle ilgili sözümü geri çekiyorum. Muhabirin yaptığı kahpelik ve şerefsizlik affedilemez. Yaptığı tam bir suikast girişimidir” dedikten sonra Twitter hesabını kapattı.

“MUHABİR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK…”

Altun'dan, AA'nın yeni Genel Müdürü Karagöz'e ziyaret
AA muhabiri Musab Turan’ın Varank-Pakdemirli basın toplantısında sergilediği tutum ve devamında bir “kripto FETÖ unsuru olduğu yolundaki iddialar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile AA Genel Müdürü Serdar Karagöz için ciddi sorun oluşturdu…

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, Turan hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Karagöz, “Kurumumuz içinde bu konunun üzerine gidilecektir. Konuyla ilgili her türlü idari tedbir alınmıştır. Öte yandan kurumumuz, bu eylemin faili hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Konu hukuka intikal ettirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Karagöz, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

  • “Bir eski çalışanımızın yapmış olduğu eylem gazetecilikle ve ajansımızın yayın ilkeleri ile kesinlikle örtüşmemektedir. Bu eylemin motivasyonu çok yönlü olarak incelenecektir. Konu planlı, hesaplı, sonuçları önceden öngörülmüş, stratejik hedefleri olan bir eylem olarak tarafımızca değerlendirilmektedir.

‘Ajansımız sadece habercilik yapmaktadır’

  • Kurumumuz içinde bu konunun üzerine gidilecektir. Konuyla ilgili her türlü idari tedbir alınmıştır. Öte yandan kurumumuz, bu eylemin faili hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Konu hukuka intikal ettirilmiştir. Ajansımız sadece habercilik yapmakta ve kurumsal itibarını her şeyin üzerinde tutmaktadır.”