Manşet

YUNANİSTAN İLE GÖRÜŞMEK VAKİT KAYBI!..

YUNANİSTAN İLE GÖRÜŞMEK VAKİT KAYBI!..
  • YayınlandıHaziran 4, 2021

Atina’dan yapılan açıklamalar, Türkiye ile anlaşma zemini olmadığı yönünde. Doğu Akdeniz’de İsrail ile Türkiye karşıtı ittifak kuran Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin altı ay önce gizlice Şam’daki büyükelçiliklerini de açtıkları ortaya çıktı…

ANA FOTOĞRAF/HARİTA ANALİZİ: Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Suriye’deki rejimle işbirliğini geliştirerek Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de İskenderun ve Antalya körfezlerine sıkıştırmayı hedeflediği belirtiliyor.

Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin birer Avrupa Birliği ülkesi olmalarına karşın, Suriye’deki Esed rejimi ile diplomatik ilişki kurdukları ortaya çıktı.

Arap medyası, iki yönetimin de bundan altı ay önce “gizlice” Şam’daki Büyükelçiliklerini açtıklarını ve maslahatgüzar seviyesinde temsil edildiklerini bildirdi. Kaynaklar, Atina ve Lefkoşa’nın Esed rejimi ile diplomatik ilişki kurma kararlarının gizli kalmasına özen gösterdiklerini de vurguladılar.

Avrupa Birliği, Suriye’deki rejimin gerçekleştirmiş olduğu ağır insanhakları ihlalleri ve İran-Rusya’nın vekil rejimi olması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte yaptırım siyasetini sürdürüyor. Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin Şam’daki büyükelçiliklerini açarak Avrupa Birliği’nin genel politikasından saptıkları için gelişmeyi gizli tutmaya çalıştıkları vurgulanıyor.

Gelişmeyi yorumlayan El-Arab gazetesi, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı yeni bir ittifakın peşinde olduklarını vurguladı.

Greece finally reopens relations with Syria 5
1992-1996 Bosna Savaşı’nda Müslüman Boşnaklara karşı soykırım gerçekleştiren faşist Slobodan Miloşeviç liderliğindeki Sırbistan’a destek veren Atina’da günümüzde de Ortodoks kilisesi Suriye diktatörü Beşar Esed’in yanında yer alıyor…

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan’ın Patras şehrinde düzenlenen 9. Bölgesel Büyüme Konferansı’nda Türkiye’yi hedef aldı ve ülkesindeki Türkleri yok saydı. Dendias, ülkesinde Türk azınlığın olmadığını savundu.

YUNANİSTAN BOSNA SAVAŞI’NDAKİ KATLİAMCI KİMLİĞİNE GERİ Mİ DÖNDÜ… ARDAN ZENTÜRK ATİNA-ŞAM İLİŞKİSİNİ TARİHİN GERÇEKLERİYLE YORUMLADI.

“ÇAVUŞOĞLU’NUN ZİYARETİ PROVOKATİFTİ”

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’a ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Müslüman Türk azınlık temsilcileriyle bir araya gelmesine ilişkin bir soruya yanıt veren Yunan bakan, bunun “provakatif bir adım” olduğunu söyledi.

YİNE AB’NİN ARKASINA SIĞINDI

 Yunan Bakan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun son ziyaretinden basına yansıyan görüntülerden rahatsızlığını da, “Bu tür görüşmeler ile Türk-Yunan sorunlarının çözülme yoluna girdiğini, ortada bir bahar havası olduğunu söylemek mümkün değildir, Kimse hayale kapılmasın. Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki duruşu ortada, ve değişmiyor. Türkiye bizim egemenlik hakkımız olan karasularımızı 12 mile çıkarma hakkımızı bile savaş nedeni (casus belli) sayan bir devlettir” sözleriyle belirtti… Dendias, “Yunanistan kendine güvenen bir Avrupa ülkesidir” ifadesini kullanarak bir kez daha Avrupa Birliği’nin arkasına sığınmaya kalkıştı.