Manşet

Türk “uzay üssü” Somali’de kurulacak…

Türk “uzay üssü” Somali’de kurulacak…
  • YayınlandıŞubat 19, 2021

Middle East Eye yayın organı Somali’nin ekvatora yakınlığı nedeniyle uzay çalışmaları açısından tercih edildiğini, Türkiye’nin en büyük askeri üssünün bulunduğu bu ülkede 350 milyon Dolar harcayarak bir fırlatma merkezi kuracağını bildirdi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı uzay programı çerçevesinde Türkiye’nin 1 milyar Dolar’lık bir bütçeyle, Afrika ülkesi Somali’de uzay üssü kurmaya hazırlandığı bildirildi…

Middle East Eye yayın organına Ankara’dan yazan gazeteci Ragıp Soylu, haberini, Türkiye uzay programının içinden bir ismin verdiği bilgilere dayandırdı.

Türkiye’nin yaptığı uzay planlamasında dünyanın uydusu ay, öncelikli sıçrama alanı olarak belirlenmiş durumda. Türkiye, 2023 yılında aya “sert” 2028 yılında ise “yumuşak” iniş gerçekleştiren ülke olmak istiyor.

Türk yetkililer özellikle 2028 programı ile detaylı bilgi vermemekle birlikte, aya yumuşak inişin tamamının Türk teknolojik birikimiyle gerçekleşeceği ve bir uzay mekiğini içereceği de belirtiliyor.

Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük üssünün bulunduğu Somali, öteden beri uzay çalışmaları için adı geçen bir ülke. Bunun nedeni, ekvatora yakın olması ve bu topraklarda kurulacak bir fırlatma üssüyle uzaya daha kolay erişilebileceği yönündeki bilimsel çalışmalar. Fransa da, 1960’larda Somali’yi, uzay çalışmaları üssü olarak kullanmayı planlamıştı.

Ragıp Soylu, haberinde Türk Uzay Ajansı Başkanı Hüseyin Yıldırım’ın, 12 Şubat’ta BBC-Türkçe’nin Somali ile ilgili sorularını yanıtlamamayı tercih ettiğine de dikkat çekti.

Haberde söz konusu üssün, 350 milyon Dolar’lık bir harcamayla gerçekleştirileceği de kaydedildi.