“SAVAŞ SUÇU” BELGELENDİ: MARİUPOL YIKIMINDAN DRON GÖRÜNTÜLERİ…

Ukrayna savunma birimleri, bir aydır Rus ordusunun kuşatması altında olan Mariupol kentinde, haftalardır süren Rus topçu ve roket atışları sonrasında ortaya çıkan son görüntüleri dünyaya ulaştırdılar… Görüntü “savaş suçu” iddialarını doğruluyor…

Batılı strateji uzmanları, Rusya’nın, Ukrayna Savaşı’nda karşılaştığı beklenmedik direniş ve ağır kayıplar sonrasında daha yavaş ilerleyen ama belirli hedefleri yakalamaya çalışan bir savaş stratejisine yöneldiğini belirtiyorlar.

Bu hedeflerin başında, Ukrayna’nın Kırım’ın doğusunda Azak Denizi ve batısında Odesa’nın bulunduğu Moldova sınırına kadar uzanan Karadeniz sahillerini kontrol altına almak ve ülkenin denizle bağlantısını kesmek geliyor. Mariupol bu nedenle büyük bir stratejik önem gösteriyor.

Mariupol’un düşmesi sonucunda Ukrayna’nın Azak Denizi ile bağlantısı kalmayacak…

Mariupol’daki Ukrayna direniş unsurları ise kendilerinden çok üstün Rus askeri gücüne karşı direnişi kararlılıkla sürdürüyor. Direnişi kıramayan Rusya’nın son iki haftadır kenti sivil-asker ayrımı yapmaksınız yoğun top ve roket ateşi altında tuttuğu izleniyor.

Mariupol’da şu anda su ve elektrik yok, insanlar belirli bölgelere sığınmış durumda büyük bir gıda zorluğu çekiyorlar.

Batı başkentlerinden yapılan açıklamalarda Mariupol’daki durum bir SAVAŞ SUÇU haleni geldiği de vurguilandı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Daimi Temsilci Feridun Sinirlioğlu’nun da konuşmasında Mariupol için “kabul edileme, bir acımasızlık örneği ” demesi, Türkiye’nin de bu kentte yaşanılanlara dönük kaygılarını içerdi.

Ukrayna direniş birimleri son olarak 22 Mart 2022 günü kentten dorn ile çekilmiş görüntüleri dünyaya ulaştırmayı başardılar. Görüntülerde Mariupol’ün tıpkı bir dönem Rus ordusunun yok ettiği Grozni ve Halep gibi küllere dönüştüğü görülüyor…

İŞTE İLERİDE RUSYA’NIN SAVAŞ SUÇU DOSYASINA KONULACAK MARİUPOL GÖRÜNTÜLERİ (22.Mart.2022 çekimi)

MARİUPOL’DEN 20 MART 2022’DE ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER DE DÜNYA MEDYASINA BÖYLE YANSIMIŞTI…