Manşet

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE, “UKRAYNA’YA SİHA VERME” AÇIKLAMASI!..

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE, “UKRAYNA’YA SİHA VERME” AÇIKLAMASI!..
  • YayınlandıNisan 15, 2021

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin Ukrayna’ya kendi üretimi olan insansız hava araçlarından tedarik etmesinin bu ülkenin doğusundaki krizin çözümlenmesine yardımcı olmadığını belirtti.

Rusya’nın, 2019 sonbaharında varılan anlaşma çerçevesinde Türkiye’nin Ukrayna ordusunu gelişmiş BAYRAKTAR SİHA sistemleriyle desteklemesinin Moskova’da tepki oluşturduğu biliniyordu. Altı SİHA ve bağlantılı üç yer istasyonunun tesliminden sonra konunun Türk-Rus diplomatik ilişkilerinde gündeme geldiği de ifade ediliyordu.

Rusya, Türkiye’deki Montrö tartışmalarına dönük yorumlarından sonra bu kez en yetkili ağızdan Türkiye’nin Ukrayna’ya SİHA satışını sürdürmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Türk takipçisinden Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova'yı şaşırtan benzetme:  Dağ lalesi gibisin! - Son dakika dünya haberleri

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü basın toplantısında aldığı bir soru üstüne, “Türkiye dahil NATO ülkelerinin Ukrayna’ya, insansız hava araçları da dahil silah ve teçhizat tedariklerinin Donbass’taki krizin barışçıl yöntemle çözümüne yardımcı olmuyor” dedi.

Zaharova, “Moskova, Türkiye hükümeti ile temaslarında Kiev’in intikamcı emellerini harekete geçirecek adımlardan kaçınmaları çağrısını yapıyor” diye ekledi.

‘Ankara çok iyi biliyor ki Kiev’in askeri bakımdan cesaretlendirilmesi Rusya’yı çok endişelendiriyor’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti yönetimi ile temaslarımız sırasında, uluslararası ve bölgesel gündemde yer alan çok hassas mevzular da dahil, her şey konusunda düzenli olarak fikir alışverişinde bulunuyoruz. Dahası, Ukrayna’nın güneydoğusuna dair Rusya’nın değerlendirmelerini Türk tarafına aktarıyoruz. Ankara çok iyi biliyor ki Kiev yönetiminin, ülke dışından askeri destek ile cesaretlendirilmesi, Rusya’da çok ciddi endişe yaratmaktadır.

“Askeri-teknik işbirliği de dahil olmak üzere, Donbass’taki durumun kötüleşmesine yol açabilecek adımlardan kaçınılması gerektiğini hep belirtiyoruz” diye devam eden Zaharova şu vurguyu yaptı: “Kiev’in intikamcı emellerini harekete geçirecek adımlardan kaçınmaları konusunda yabancı partnerlerimizi cesaretlendirdiğimiz profesyonel diyaloğu sürdürme niyetindeyiz. Yabancı partnerlerimize, Ukrayna’daki durumu siyasi-diplomatik yöntemler ile iyileştirerek katkı sunmalarını salık veririz.”

Zaharova bunun yanında, Donbass’ta barış sağlanması ve yaşantının normale dönmesi için yol haritasının Minsk Anlaşması olduğunu da söyledi ve söz konusu anlaşmada Ukrayna’ya silah tedariki konusunda hiçbir madde yer almadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Silah tedariki, tarafların uyacaklarını söyledikleri o maddelere ve o yükümlülüklere ters düşmektedir. Kiev söz konusu yükümlülükleri gerçekleştirmiyor” dedi.

‘Rusya’nın tatbikatlarının hedefinde saldırganlık yok’

Zaharova, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’ta artan gerilim ile ilgili değerlendirmesinde Rusya’nın askeri tatbikatlarının saldırganlık tezahürü olarak yorumlanmaması gerektiğini, manevraların önceden planlandığını belirtti.

Zaharova, bugünkü basın toplantısında Donbass’taki temas hattında son zamanlarda artan gerilim ile ilgili değerlendirmesinde, şunları söyledi:

“Diplomatlarımız iki haftadır partnerlerimizi gerçekliği çarpıtmamaya ve Rusya topraklarında düzenlenen planlı Rus askeri eğitim etkinliklerini saldırgan niyetlerin bir tezahürü olarak yorumlamaya çalışmamaya çağırıyor.”

Sözcü ayrıca söz konusu etkinliklerin boyutlarının önceki yılların göstergelerini aşmadığını ve ‘Ukrayna ile NATO ülkelerinin silahlı kuvvetlerinin tatbikatlarından çok daha mütevazı göründüğünü’ sözlerine ekledi.

‘ABD ve NATO, kışkırtıcı eylemleriyle Ukrayna etrafındaki gerilimi tırmandırıyor’

ABD ve NATO’nun bu bahane ile kendi kuvvetlerini daha aktif bir şekilde büyütmek için Rusya’yı Ukrayna sınırında askeri hazırlıklar yapmakla suçladığına dikkat çeken Zaharova, şöyle konuştu:

ABD ve NATO’daki müttefikleri, Rusya’yı Ukrayna sınırında askeri personel ve araçlarını büyütmekle suçlamaya devam ediyor. Bu propaganda saldırıları, büyük ölçüde ittifakın ve üye ülkelerin, hem Ukrayna topraklarında hem de yakınında kendi askeri faaliyetlerinin artan yoğunluğunu haklı göstermek, aklamak istediklerini ortaya koyuyor.”

Sadece bu yıl içinde Ukrayna’nın NATO bünyesinde yedi manevra planladığına dikkat çeken Zaharova, “NATO savaş gemilerinin Karadeniz’e girişleri çoğalıyor. Amerikan stratejik bombardıman uçaklarının Karadeniz ve Ukrayna üzerinden sınırlara yaklaşma ve seyir füzeleri kullanmanın tatbik edildiği uçuşları giderek sıklaştı. Kırım yarımadası yakınlarında havadan yapılan keşiflerin yoğunluğu arttı” dedi ve ekledi:

“Bu, özellikle NATO ülkelerinin kışkırtıcı hareketleriyle ittifakın sorumluluk bölgesine dahil olmayan Ukrayna’nın etrafındaki gerilimi tırmandırdıklarını, askeri rövanş duygularını beslediklerini gösteriyor.”

‘Donbass’ta temas hattındaki durum endişe verici’

Donbass’ta temas hattındaki duruma da değinen Zaharova, “Donbass’ta temas hattındaki gerilimin tırmanması endişe yaratmaya devam ediyor. Ukrayna ordusu tarafından Lugansk ve Donetsk bölgelerindeki yerleşimlere yönelik ateş açılarak yapılan saldırılar artıyor, Donetsk ve Lugansk’ta siviller arasındaki kayıp sayısı artıyor. Kiev bölgeye askeri araç ve asker yığmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da benzer bir şekilde, Türk tarafı ile görüşmelerinde ‘Ukrayna hükümetinin militarist eğilimlerini güçlendirecek adımlardan kaçınması’ çağrısını yaptıklarını belirtmişti.

Daha önce, Ukrayna parlamentosunun ulusal güvenlik komitesinin başkan yardımcısı Yuriy Mısyagin, Ukrayna ordusunda yer alan Türkiye yapımı bir silahlı insansız hava aracının Donbass üstünde uçuş gerçekleştirdiği açıklamasını yapmıştı.