İslam Düşmanlığı

İsrail Filistinlilere aşı vermiyor!..

İsrail Filistinlilere aşı vermiyor!..
  • YayınlandıOcak 9, 2021

İsrail, sürdürmekte olduğu aşı programı nedeniyle bu alanda dünyanın en hızlı hareket eden devleti olarak anılıyor ama, aşılamanın işgal topraklarındaki Filistinlileri dışlaması yeni bir ırkçılık türü olarak adlandırılıyor.

Uluslararası Af Örgütü, İsrail devletinin, bir “işgalci güç” olarak hakim olduğu topraklardan doğan uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediğini açıkladı. Açıklama, İsrail’in Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilere aşı vermemekte kararlılık göstermesi üzerine yapıldı.

İsrail, KOVİD19’a karşı aşılama kampanyasını en erken başlatıp bir hafta gibi kısa bir sürede nüfusunun yüzde 10’unu aşılamayı başaran bir devlet olarak tanımlanıyor.

Bununla birlikte aşılama kampanyası, İsrail vatandaşlarını, işgal altındaki Filistin toprağı Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcileri ve Filistinli olarak da yalnız Doğu Kudüs’te yaşayan halkı içeriyor.

İsrail, işgal altındaki tuttuğu Batı Şeria ve kuşattığı Gazze’deki 5 milyondan fazla Filistinli’ye aşı sevki yapmıyor Bu bölgelerin gümrük kapılarının da İsrail kontrolü olmasından dolayı, Filistinlilere yardım olarak dahi aşı sevkinin de imkanı bulunmuyor.

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Salih Hicazi konuyla ilgili açıklamasında “İsrail’in KOVİD19 aşılama programı bu devletin ayrımcı politikalarının sergilendiği zeminde sürmektedir. İsrail bir yandan aşılamada rekor kırdığını söylemekte diğer yanda 5 milyon Filistinli’yi aşıdan mahrum yaşamaya mahküm etmektedir. Bir İsrailli’nin canının bir Filistinli’nin canından kıymetli olduğunu savunan bu uygulamayı kim, nasıl savunabilir” dedi.