İslam Düşmanlığı

ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’A DÖNÜK PROPAGANDA BELGESELİ…

ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’A DÖNÜK PROPAGANDA BELGESELİ…
  • YayınlandıMayıs 1, 2021

Doğu Türkistan’ın yerli milleti, Uygur Türkleri’ne dönük TOPLAMA KAMPI SİYASETİ VE ASİMİLASYON PROGRAMI dünyada tepki çeken Çin, çareyi, belgeseller aracılığıyla etkileme kampanyasında buldu…

Topraklarında yaşayan ve vatandaşı olan Uygur Türkleri’ne bir dönem Nazi Almanyası’nın Yahudilere karşı sergilediği TOPLAMA KAMPI SİYASETİNE benzer uygulamalar geliştiren Çin Halk Cumhuriyeti, çareyi yalan propaganda belgesellerinde buldu.

Yalnız Uygur Türkleri’ni değil, sınırları içindeki Kazak ve Kırgız Türkleri’ni baskı altına alan, milyonlarca masum insanı “eğitim” adını verdiği bir yöntemle özel kamplara dolduran Çin, dünyada artan tepkiler karşısında çaresizlik yaşıyor.

Son olarak devletin resmi kuruluşları, özellikle Youtube üzerinden yayınlanan DAĞLARIN ARDINDA: SİNCAN’DA YAŞAM isimli bir belgesele imza attılar.

Belgesel, Doğu Türkistan’da yaşanılan ağır baskıyı ört-bas ederken, üç Uygur Türk’ünün mevcut rejim altındaki başarı(!) öykülerine odaklanıyor.

Mardan Ablimit talks about his coffee shop in the propaganda film.
Uygur genci Merdan Ablimit, Çin’in propaganda belgeselinde sahibi olduğu cafe ile kazandığı sosyal kaliteyi anlatıyor

Bu karakterlerden biri, genç bir Uygur erkek, çocukluğundan bu yana hayali olan Kaşgar Cafe’yi nasıl açtığını ve işlerinin nasıl iyi geliştiğini anlatıyor.

In the Chinese documentary, Zileyhan Eysa moves from a rural county to get a job in the relatively affluent northern part of Xinjiang.
Uygur genç kız Zileyhan Eysa, propaganda belgeselinde modernleşme çabası içindeki bir kadının ulaşabileceği yerleri anlatıyor.

Kırsal alanda doğmuş, muhafazakar olarak adlandırılabilecek bir müslüman Uygur aileden gelen genç kadın karakter ise, yaşadığı bölgede iş bulduğu fabrikanın hayatını nasıl değiştirdiğini, modern dünya ile entegre oluşunu, ayda elde ettiği ortala 600 Dolar gelir ile ailesinin yaşam standartını nasıl yükselttiğin aktarıyor.

Üçüncü karakter ise, gelinlik üreticisi bir Uygur işkadını…

Hepsi Doğu Türkistan’daki mevcut rejimin Uygurları nasıl koruyup kolladığını, kararlı ve sabırla çalışanın başarıya ulaşmasının yollarını nasıl açtığını aktarıyorlar.

ÇİN’İN PROPAGANDA BELGESELİ… BU BELGESELDE YALNIZ UYGURLAR’IN ZENGİNLİK İÇİNDE YAŞADIĞI, EŞİT VATANDAŞLAR OLDUKLARI VAR, MİLYONLARCA UYGUR’UN YAŞADIĞI AĞIR BASKILAR İSE HİÇ YOK!..