İslam Düşmanlığı

Almanya’da ırkçı katliamın birinci yılı…

Almanya’da ırkçı katliamın birinci yılı…
  • YayınlandıŞubat 19, 2021

Almanya’nın Hanau kentinde göçmen kökenli dokuz kişinin öldürüldüğü ırkçı saldırının yıl dönümünde ırkçılık bir kez daha lanetleniyor.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in etkinliklere katılma kararı, Alman devletinin yeni dönem ırkçılığa karşı mücadelede yabancı-Müslüman toplumla birlikte hareket etme kararlılığı olarak değerlendirildi.

Anma etkinliği çerçevesinde bir kısa film gösteriminin yanı sıra yaşamını yitirenlerin ailelerinin kişisel video mesajları da yayınlanacak. Anma töreninin sonunda saat 19.02’de kentteki kiliselerin çanları çalacak. Almanya çapında 80’i aşkın kentte de anma törenleri ile ırkçılık ve aşırı sağ şiddete karşı gösteriler düzenleniyor.

“Almanya ders çıkarmadı”

Saldırılarda yaşamlarını yitirenler
Saldırıda yaşamını yitirenlerin anıları canlılığını koruyor

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, kamuoyunda konunun ele alınışında farklı bir bakış açısının hakim olması gerektiğini belirterek, öldürülenlerin Alman ve Almanyalı olduğuna vurgu yapılması çağrısı yaptı. Almanya’da ırkçı saldırı tehlikesinin büyük olduğuna dikkat çeken Mazyek, içişleri bakanlıklarının aşırı sağ saldırıların soyut değil somut bir tehlike olduğu konusunda daha bilinçli hareket etmesinin önemini vurguladı.

Almanya Türk Toplumu derneği ise Hanau saldırısının Almanya’nın bu tür ırkçı saldırılardan ders çıkarmadığını bir kez daha gösterdiği eleştirisinde bulunarak “Hanau terör saldırısı kapsamlı ve eksiksiz bir şekilde aydınlatılmalıdır” çağrısında bulundu.

Hamburg İslam Cemiyetleri Konseyi (Hamburg Şura) de ırkçılık tehlikesinin her yerde kendisini göstermeye devam ettiği uyarısı yaparak Müslüman karşıtı ırkçılık, kamuoyundaki tartışmalarda sağa kayış, polis ve resmi makamlar içindeki bazı kesimlerde ırkçı eğilimler gibi olgular göz önüne alındığında Hanau saldırganının ruhsal bir boşlukla hareket etmediğinin açıkça görüldüğünü kaydetti.

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi de (KRM) geçen yıl ülke çapında İslam düşmanlığı kaynaklı en az 900 suç eylemi gerçekleştiğine dikkat çekerek devleti teröristlere karşı etkili soruşturma yürütmeye çağırdı.