Haber-Analiz

YUNAN ŞİMDİ DE “PONTUS” İDDİASINI ISITIYOR…

YUNAN ŞİMDİ DE “PONTUS” İDDİASINI ISITIYOR…
  • YayınlandıMayıs 20, 2021

ABD Başkanı Biden’ın -sözde-Ermeni soykırımını tanımasından hemen sonra Yunanistan’ın bu kez -sözde-Pontus soykırımını gündeme getireceği bekleniyordu, bu gerçekleşti, Türkiye, bu yöndeki açıklamaları kınadı ve red etti, Ardan ZENTÜRK 25 Nisan tarihli video analizinde uyarmıştı.

Yunanistan, ABD-Avrupa trans-Atlantik ittifakının sağladığı destekle, Türkiye’ye karşı yeni bir cephe açmanın hazırlıklarını tamamladı: -SÖZDE- PONTUS SOYKIRIMI…

ABD Başkanı Joe Biden’in seçim kampanyasında verdiği sözü tutup, -sözde- Ermeni soykırımı kabul etmesinden sonra, Yunan-Ermeni ittifakının bu kez Pontus iddiası üzerinden harekete geçeceği bekleniyordu.

ULUSGAZETE başyazarı Ardan ZENTÜRK de, 25 Nisan tarihli video analizinde, Joe Biden’ın sözde Ermeni soykırımı ile ilgili yaptığı açıklamada İstanbul’dan Konstantinople olarak söz etmesinden yola çıkarak, Atina’nın bu kez Pontus iddialarını gündeme taşıyacağını ve bu iddiaların yakın gelecekte tıpkı bir yalan olan Ermeni iddiaları gibi destekçi bulacağını söylemişti.

Yunanistan Parlamentosu, aldığı kararla, sözde soykırım iddiasını gündeme taşıdı, Yunan Meclis Başkanı tarafından kararın açıklandığı anda hükümeti temsilen hazır bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Panagiotis Pikrammenos’un “Amerikan Başkanı Biden’ın Ermeni iddialarını kabul etmesi Pontus için bir yeşil ışık anlamına gelmektedir” yönündeki sözleri de dikkat çekti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sankellerapolu Başbakan Kyriakos Mitçitokis Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Syrizia lideri Alexis Çipris yaptıkları açıklamada Pontus kurbanlarını andılar.

Türk Dışişleri’nden ise açıklamalara sert cevap geldi ve Yunanistan’ın bu yalan iddialarının, özellikle de üçüncü ülkeleri bu yalanlarına ikna etme çabalarının kökten red edildiği vurgulandı.