Dünya Haber-Analiz

Türkiye’yi Papa ile “pul etmeye” kalktılar!..

Türkiye’yi Papa ile “pul etmeye” kalktılar!..
  • YayınlandıMart 9, 2021

Irak Kürt Otonom Yönetimi (Barzani) ‘nin Papa 1.Francis ziyareti nedeniyle bastırdığı pulda yayınlanan harita, Türkiye’nin illerini bir başka devlet projesinin sınırları içinde gösterdi. Ankara’dan henüz bir tepki yok.

Katolik dünyasının ruhani lideri olarak tanımlanan Papa 1.Francis’in dünyanın yaşamakta olduğu salgın ortamına karşın, neden, ısrarla Irak ziyaretini gerçekleştirdiği yaşanılan gelişmelerin ışığında netleşiyor. Gelişmelerin analizi, Papa’nın bu ziyarette en az önem verdiği kentin başkent Bağdat ve temasların da Irak merkezi yönetimi yetkilileriyle olduğunu işaret etti

Pope Francis in Iraq: Meeting with Sistani and calls for peace in biblical  Ur - The Washington Post
  1. Papa, Irak ziyaretinin ikinci gününde İslam’ın Şii inanç dairesi açısından kutsal Necef kentine giderek Irak Şii toplumunun dini lideri Ayetillah Sistani ile çok samimi bir görüşme gerçekleştirdi. 90 yaşındaki Sistani ile Papa’nın görüşmesinden din adamlarının insanlığın barışı için önemli oldukları ve barış için bütün dinlerin bir arada çalışması gerektiği mesajı ortaya çıktı. Papa-Sistani görüşmesi İran tarafından soğuk karşılandı. Şii inanç coğrafyasındaki İran’ın Kum kenti mollaları ile Necef’in mollaları arasındaki ayrılığın bir kez daha su yüzüne çıkmasına neden oldu. Papa 1.Francis’in İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i gölgede bırakacak bu ziyareti bilerek planladığı, yeni dönemde, Arap dünyasının Şii nüfusu üzerindeki İran etkisinin azalması için çalışmaların başladığı yorumlarına da yol açtı.
Papa'dan Başkan Barzani'ye: Kürdistan'ı unutmadım | Rudaw.net

2. Papa’nın Irak ziyaretindeki ikinci önemli durağı Erbil’di. Kürt Otonom Yönetimi başkenti olarak adlandırılan Erbil’e gelişinde, “Kürdistan’ı hiç bir zaman unutmadım, Kürt liderlerin Vatikan ziyaretini hiç unutmadım ve hep, bir gün buraya gelmeyi, Kürdistan’ı ziyaret etmeyi arzu ediyordum” sözleriyle dikkat çekti. Kürtler’in DAEŞ’e karşı gösterdiği mücadeledeki kararlılıklarını da her fırsatta hatırlattı. Erbil’de, 2017 yılında gerçekleştirdiği referandum ile bağımsızlık ilan eden fakat Türkiye-Irak yönetim-İran üçgeninde bunu gerçekleştiremeyen Mesut Barzani ile özellikle buluştu. Bu arada Barzani yönetiminin Papa 1.Francis’in ziyareti çerçevesinde bastırdığı hatıra pulunda BÜYÜK KÜRDİSTAN olarak adlandırılan ve Türkiye’den kentlerin de bulunduğu bir haritayı kullandığı ziyaret sonrasında ortaya çıktı. Papa’nın ziyaretinin ana mesajlarından biri de böyle anlaşıldı.

Pope visits Iraqi Christians, leads prayer for 'victims of war' in Mosul

3. Papa’nın Musul ziyareti ise tamamıyla DAEŞ’le sembolleşen İslam’ın radikal/selefist/Vehhabi/harici hareketlerine karşı Hıristiyan dünyasının kararlı mesajı niteğindeydi. Papa’yı korumakla görevli Iraklı askerlerin boyunlarındaki haçlar ile özellikle Hıristiyan askerler olmasından başlayan kentte DAEŞ tarafından yıkılmış kilise ve camileri de gündeme getiren bir gövde gösterisiydi.