Haber-Analiz

TÜRKİYE-RUSYA SİHA GERGİNLİĞİ…

TÜRKİYE-RUSYA SİHA GERGİNLİĞİ…
  • YayınlandıNisan 12, 2021

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelinski’nin Türkiye ziyareti sonrasında Rusya, Türkiye’ye dönük mesajlarını tırmandırmaya başladı. Rusya, Türkiye’nin BAYRAKTAR SİHA’larını Ukrayna’ya satmasından rahatsız. Lavrov’un açıklamaları Kahire’de yapması dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’yi Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapmaması konusunda uyardıklarını açıkladı.

Rus Interfax haber ajansına göre Lavrov, bugün Mısır ziyareti sırasında, Ukrayna’ya silah tedarik edilmemesi çağrısında bulundu.

Lavrov, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle yürüttükleri görüşmelerde “Kiev rejiminin savaşçı beyanatlarının iyi analiz edilmesini” talep ettiklerini” söyledi. Rus bakan, “Onları, ateşe körükle gitmemeleri konusunda uyarıyoruz” dedi.

Bayraktar TB2 drone passes successful testing - Turkish drone Bayraktar TB2  passes successful trial in Ukraine - 112.international
Son olarak Azerbaycan-Ermenistan Savaşı’nın sonucunu belirleyen Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Aracının Ukrayna ordusunun envanterine girmesi Rusya’nın Türkiye’ye dönük politikalarında yeni açıklamalara neden oldu….

Bu uyarının arkasında, Kremlin’in Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız silahlı hava araçları (SİHA) tedarikinden duyduğu rahatsızlığın yattığı belirtildi. Basında yer alan haberlere göre, 2019 yılında Türkiye ile Ukranya arasında imzalanan anlaşma uyarınca geçen sene 6 adet Bayraktar TB2 SİHA ve 3 adet yer kontrol istasyonu Kiev’e teslim edildi. İmzalanan yeni anlaşmalarla savunma alanındaki işbirliğinin daha da derinleştirileceği açıklanmıştı.

ABD’YE KARADENİZ UYARISI…

Bu arada Lavrov’un bugünkü açıklamasında ABD’nin iki savaş gemisinin Karadeniz’e göndermesini eleştirmesi de dikkat çekti.

Rus bakan,” ABD’nin ülke topraklarından binlerce kilometre uzaklıkta ne yapmak istediği sorusunun yanıtsız olduğunu” kaydetti.

Türkiye, ABD’nin iki savaş gemisinin Karadeniz’e geçmek için Ankara nezdinde diplomatik bildirimde bulunduğunu duyurmuştu. Türk basınında, 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacağı bildirilen Amerikan savaş gemileri hakkında Moskova’ya da bilgi verildiği belirtilmişti.

AÇIKLAMAYI KAHİRE’DE YAPTI…

Sisi, Lavrov
Sergei Lavrov Mısır askeri lideri Sisi ile Kahire’de bir araya geldi ve Libya ağırlıklı görüşmeler yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un, Libya’da yeni işbaşı yapan Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbabakanı Dibeybe ve kalabalık bakan kadrosunun Türkiye’yi ziyaret ettiği sırada Mısır’da olması da dikkat çekti. Mısır askeri diktatörü Sisi ile Rusya-Mısır Stratejik İşbirliği çerçevesinde bölgesel sorunlar konusunda detaylı görüşmeler yapan Lavrov’un özellikle Libya konusuna ağırlık verdiği de belirtiliyor.

Libya’da Sirte-Cufra Ateşkes Hattı’nın doğusunda yerleşik Rus Savunma Bakanlığı’na bağlı Wagner paralı askerlerinin varlığı son dönemde NATO’dan yapılan açıklamalarda ağırlık kazandı.

Görüşmeler sonrasında Mısır lideri Sisi, açıklamasında Wagner askerlerinin bölgedeki varlığından söz etmekten kaçındı ve “yasadışı tüm askeri birlikler ve ordular Libya’dan çekilmeli ” sözleriyle, ülkedeki varlığını meşru hükümet ile varılan anlaşmaya bağlı Türk ordusunu hedef almayı da tercih ettiği izlendi.

Rusya, NATO’dan gelen bütün açıklamalara karşın, Wagner askerlerini Libya’dan çekmiyor, aksine bu askeri varlığı yeni zırhlı birlikler, çok namlulu füze sistemleri ve savaş uçaklarıyla destekliyor. Mısır, Libya’da Halife Hafter’e verdiği destekle Rusya’nın en güçlü müttefiki olarak tanınıyor.