Haber-Analiz Körfez Bölgesi / İran

TÜRKİYE-İRAN KRİZİ!..

TÜRKİYE-İRAN KRİZİ!..
  • YayınlandıŞubat 28, 2021

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, Türkiye’yi Irak’ın egemenliğini ihlal etmekle eleştiren ifadeler nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. İran’ın Bağdat Büyükelçisi Irec Mescidi’nin Türkiye’yi Irak’ın egemenliğini ihlal etmekle eleştiren ifadelerde bulunmasına tepki gösterildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İran’ın Bağdat Büyükelçisi Mescidi‘nin Rudaw yayın kuruluşuna 23 Şubat’ta verdiği mülakatta, Türkiye‘yi Irak‘ın egemenliğini ihlal etmekle eleştiren ifadelerde bulunması üzerine İran’ın Ankara Büyükelçisi Ferazmend bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend’e, ülkesinin Bağdat Büyükelçisi Mescidi’nin Türkiye‘yi Irak‘ın egemenliğini ihlal etmekle eleştiren ifadelerde bulunmasına tepki gösterilerek İran’ın Türkiye tarafından verilen terörle mücadelenin karşısında değil yanında yer almasının beklendiğini bildirildi.

Ferazmend’e, Büyükelçi Mescidi’nin Türkiye’yi Irak’ın egemenliğini ihlal etmekle itham eden açıklamalarının kuvvetli ifadelerle reddedildiği, Türkiye’nin operasyonlarının esasen Irak’ın istikrarı, güvenliği ve egemenliğini hedef alan PKK unsurlarına yönelik terörle mücadele kapsamında icra edildiğinin Irak makamları dahil herkes tarafından bilindiği belirtildi.

Türkiye’nin, Irak’la arasında son dönemde gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerde terör örgütü PKK’nın ortak tehdit olduğu yönünde anlayış birliği sağlandığı ve İran’ın da Türkiye’nin terörle mücadelesinin karşısında değil, yanında yer almasının beklendiğini vurgulandı.

Öte yandan, İran’ın Bağdat Büyükelçisi Mescidi’nin söz konusu mülakatında, Irak’taki PKK varlığının yarattığı tehdide hiç değinmemiş olmasının dikkat çektiği de vurgulandı. Mescidi açıklamasında “Türkiye’yi Irak’ın egemenliğine ve uluslararası anlaşmalarla belirlenmiş sınırlarına saygı duymaya çağırıyoruz.

PKK Fighters Integrated Into Hashd al-Shaabi to Stay in Sinjar: Source
İran’ın Irak hükümetini baskılayarak muhtemel Türkiye harekatına karşı stratejik hedef Sincar’a Şii milisleri sevk etmesi ve PKK’lı teröristlerin bu yığınağın bir parçası haline gelmesi Ankara’nın yakın takibinde….

Büyükelçi Ferazmend’e ayrıca Irak hükümetinin PKK’yla etkin şekilde mücadele edebilmesi için, terör örgütüyle iş birliği içinde olanlar dahil tüm silahlı milis grupların hükümet kontrolüne alınması yönündeki çabalara iki ülke olarak destek verilmesi gerektiği hatırlatıldı. Bölgede güvenlik Irak ve Kürt güvenlik güçleri tarafından sağlanmalıdır” demişti.

İran büyükelçisinin Türkiye’ye açık saldırısından sonra Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız da tvitir hesabından “Türkiye’yi Irak’ın egemenliğine ve sınırlarına saygıya çağıracak en son kişi, İran’ın Bağdat’taki Büyükelçisi’dir” ifadesini kullanmıştı.

Bakan Akar: Gara'da 13 vatandaşımız şehit (Pençe Kartal-2 Harekatı  açıklaması) | NTV
Türkiye’nin PKK ile mücadelesi çerçevesinde Irak topraklarına dönük harekatları dünya tarafından yakından takip ediliyor, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bu harekatlarla ilgili detaylı bilgiler veriyor…

SON KRİZ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE-İRAN HASSAS NOKTALARDA ASKERİ OLARAK KARŞILAŞIR MI, IRAK’TAKİ Şİİ MİLİSLER, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NE SALDIRIR MI?

ÖNEMLİ SORUNUNCEVABINI ARDAN ZENTÜRK YOUTUBE KANALINDA ANALİZ ETTİ…