Haber-Analiz

TÜRKİYE-ERMENİSTAN NORMALLEŞİYOR…

TÜRKİYE-ERMENİSTAN NORMALLEŞİYOR…
  • YayınlandıMart 13, 2022

Türkiye ve Ermenistan özel temsilcileri tarafından 14 Ocak’ta başlatılan normalleşme sürecinde önemli ve yeni bir adım bugün Antalya’da atıldı. Dışişleri Bakanlığı’nın davetini kabul ederek Antalya’ya gelen Ermenistan Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye Türk tarafının özel temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç katılırken, Ermenistan tarafının özel temsilcisi olan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubenyan Antalya’da yoktu.

Yarım saat süren görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, daveti kabul ederek Türkiye’ye gelen Mirzoyan’a teşekkür etti ve görüşmenin son derece verimli ve yapıcı geçtiğini kaydetti.

Büyükelçi Kılıç ve Meclis Başkan Yardımcısı Rubenyan’ın 14 Ocak ve 24 Şubat’ta iki kez görüştüklerini, bugün de Mirzoyan ile normalleşme sürecinde ele alınan konuların üzerinden geçtiklerini anlatan Çavuşoğlu, “Memnuniyetle söylemek isterim ki; biz Güney Kafkasya’da istikrar ve barış için çaba sarf ediyoruz. Ve bu yönde çabalarımıza da her taraftan destek görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı, geçen hafta da Azerbaycan’da temaslarda bulunduğunu, Bakü’nün de bu süreçten memnun olduğunu belirterek “Bölgedeki istikrar ve barış hepimizin yararına. Bu yönde adımlar atmaya devam edeceğiz, bu konuda Sayın Dışişleri Bakanı Ararat Bey’le de mutabık kaldık” diye konuştu.