Haber-Analiz

TÜRKİYE BARIŞIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

TÜRKİYE BARIŞIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
  • YayınlandıMart 17, 2022

Erdoğan Zelenski’den sonra Putin’le görüştü, Dün Lavrov’la görüşen Çavuşoğlu Lviv’de Kuleba ile bir araya geldi. HEDEF: İSTANBUL’DA PUTİN-ZELENSKİ ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’le yaptığı görüşmede, Türkiye‘nin Rusya ile Ukrayna arasında barışın sağlanması için en başından beri sergilediği samimi yaklaşımı sürdürdüğünü ifade etti.

Kalıcı bir ateşkesin ilan edilmesi halinde, uzun soluklu çözümün yolunun açılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki görüşmelerden müspet sonuç alınmasını canıgönülden arzu ettiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı konular üzerinde uzlaşıya varmanın liderler düzeyinde görüşmeler gerektirebileceğine işaret ederek, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy‘i İstanbul veya Ankara’da misafir etme teklifini yineledi.

Savaşın hiçbir tarafa fayda sağlamayacağını ve diplomasiye fırsat verilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sahadaki insani durumun gözetilmesi ve insani koridorların iki yönlü olarak etkin ve sorunsuz şekilde işletilmesi gerektiğine de dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gün önce Ukrayna lideri Zelenski ile bir telefon görüşmesi yapmış ve benzer mesajları iletmişti.

ÇAVUŞOĞLU MEKİK DİPLOMASİSİ YAPIYOR…

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Cesaretiniz, Türkiye'nin aktif bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Antalya Diplomasi Forumu bünyesinde Rus Dışişleri Bakanı Lavrov-Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba arasında başlattığı mekik diplomasisi de sürüyor.

Bir gün önce Moskova’da Lavrov’la samimi bir görüşme yapan Çavuşoğlu’nun ikinci durağı, Ukrayna’nın batısındaki Lviv kenti oldu. Çavuşoğlu Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile bu tarihi şehirde bir araya geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı, görüşmeden önce basına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ukrayna krizinde oynadığı aktif rolden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kuleba, Çavuşoğlu’nun Moskova ziyareti sonrası Kiev’e geldiğine dikkati çekerek, son günlerde Çavuşoğlu ile yakın temas içinde olduklarını kaydetti.

Dmitro Kuleba, savaşın başladığı ilk günden itibaren Türkiye’nin ilkeli bir duruş sergilediğini belirterek, barış hedefine ulaşılabilmesi için Türkiye ile iş birliği yapmayı dört gözle beklediklerini ifade etti.

Çavuşoğlu’na kişisel çabalarından ötürü teşekkür eden Kuleba, “Kararlılığınız, cesaretiniz ve şahsen ziyaretiniz, Türkiye’nin aktif bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.” diye konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı, Çavuşoğlu ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında da savaşın durdurulması için her türlü çabaya hazır olduklarını bildirdi.

Ukrayna’nın, Türkiye’nin arabuluculuk çabalarını büyük memnuniyetle karşıladığını dile getiren Kuleba, Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarının bir araya getirilmesine ilişkin, “Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, diğer ülke dışişleri bakanlarının yapamadığı bir şeyi başardı.” ifadesini kullandı.

Kuleba, bundan sonraki çalışmaların, Ukrayna ve Rusya liderlerinin görüşmesi üzerine yoğunlaşacağına dikkati çekerek, “Rusya’nın ülkemize yönelik saldırısına son vermek ve Rus birliklerinin geri çekilmesini sağlamak amacıyla her tür çabaya hazırız.” diye konuştu.

Ukrayna’nın, savaşın bir an evvel sona ermesi için çaba sarf edeceğini belirten Kuleba, basına yansıyan ve Türkiye’nin de garantör olarak gösterildiği 15 maddelik mutabakat metninin temelde Rusya’nın isteklerini içeren bir belge olduğunu ifade etti.

Kuleba, bu metnin, Ukrayna’nın kabul ettiği maddeler şeklinde yorumlanmaması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Ukrayna, daha savaş başlamadan önce BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, artı Türkiye ve Almanya’nın katılımıyla zirve toplantısının düzenlenmesi konusunda bir inisiyatif ortaya koydu. Dolayısıyla bu inisiyatifi geliştirerek, biz doğal olarak Türkiye’yi de garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında görüyoruz. Türkiye Karadeniz bölgesinde istikrar dengesini sağlayan çok büyük bir otoritere ve itibara sahip bir ülkedir.”

Kuleba, Ukrayna’nın çok taraflı bir anlaşmaya ihtiyacı olduğunun altını çizerek, Mariupol’den mümkün olduğunca çok insan tahliye etmeye çalıştıklarını ancak sorunun Ukrayna tarafıyla değil Rusya ile ilgili olduğunu belirtti.

DAYANIŞMA İÇİN BURADAYIM…

Görüşme öncesinde konuşan Çavuşoğlu, mevkidaşı Kuleba’yla Antalya’da görüşmesinin ardından tekrar bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, buraya geçen yıl ekim ayında geldiğini ve burayı ailesiyle tekrar ziyaret etme sözü verdiğini aktararak, “İnşallah ailemle tekrar buraya gelebiliriz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “Ancak bu kez Lviv’e gelip size ve Ukrayna halkına desteğimizi ve dayanışmamızı göstermek istedim.” ifadesini kullandı.

Bu krizde ilkeli bir tutum sergilediklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Bu savaşın, akan kanın bir an önce bitmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan, ben ve diğer düzeylerde olmak üzere Türkiye olarak (bunun için) çaba harcıyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, bu nedenle Antalya’daki ikili ve üçlü görüşmelerinin ardından dün Moskova’yı ziyaret ettiğini belirterek, “Bugünkü görüşmelerimizde bu diplomatik çabaların nasıl devam ettirileceğini ve sonraki görüşmelerimizin imkanlarını değerlendireceğiz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, konuşmasını “Dün Moskova’da söylediğim gibi, umarım bir daha görüşmemize gerek kalmaz, bu savaş en yakın zamanda biter ve Ukrayna’nın ve bölgemizin barış ve istikrarını konuşabiliriz.” sözleriyle sonlandırdı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Çavuşoğlu, Kuleba ile görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, mevkidaşına bu zor günlerde kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ederek, “8 Ekim’de stratejik planlama toplantımızı burada Lviv’de yapmıştık. Özellikle bu zor günlerde Lviv’e gelerek stratejik ortağımız Ukrayna’ya olan desteğimizi burada göstermek istedik.” ifadesini kullandı.

24 Şubat’tan bu yana savaşın devam ettiğini ve binlerce sivilin hayatını kaybettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, 3 milyonu aşkın masum insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığını ve Polonya’dan Lviv’e gelirken yol üstünde ve özellikle kapılarda insanların beklediğini ve ülkesini terk ettiğini gördüklerini ve üzüldüklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İki ülkeye (Rusya-Ukrayna) ziyaretin neticesinde ateşkes umudumuz biraz daha artmıştır

“BELARUS GÖRÜŞMELERİYLE PARALEL ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Çavuşoğlu, bu savaşın bir an evvel sona ermesi gerektiğini vurgulayarak, akan kanın ve gözyaşının durdurulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Biz ilk günden bugüne kadar bu yönde çabalarımızı yoğunlaştırarak devam ediyoruz. Bu düşünceyle dostum Kuleba ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’u Antalya’da bir araya getirdik. O toplantıda yapıcı yaklaşımından dolayı Kuleba’ya teşekkür etmek istiyorum.

Bir taraftan Belarus müzakereleri devam ederken biz de barışın tesisi için çabalarımızı devam ettiriyoruz, o nedenle dün Moskova’daydım. Moskova’da gündeme gelen konular ve edindiğimiz izlenimler hakkında Kuleba’ya bugün bilgi verdim. Cumhurbaşkanımız Erdoğan da dün Başkan Zelenskiy ile telefonda görüştü ve bugün de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirecek.”

“UKRAYNA’NIN KARARLILIĞINI BÜTÜN DÜNYA GÖRÜYOR…”

“Ukrayna’nın ve Ukrayna halkının bu savaş karşısında ortaya koyduğu mücadeleyi tüm dünya görüyor.” ifadesini kullanan Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine desteklerinin tam olduğunu ve Ukrayna’ya verdikleri desteğin, Türkiye’nin ilkeli politikasının ve müttefikliğinin, stratejik ortaklığın doğal sonucu olduğunu aktardı.

Çavuşoğlu, özellikle insani alanlardaki yardımlarının devam edeceğini, Türkiye’nin başından beri bu süreçte ilkeli tutum sergilediğini söyledi.

Her iki ülkeyle diyaloğu olan bir ülke olarak, savaşın durdurulması için samimi çabalar sarf ettiklerini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu zor dönemde vatandaşlarımızın tahliyesini gerçekleştirdik büyük ölçüde, Ukrayna yönetiminden çok destek gördük. Dostum Kuleba ve Ukrayna yönetimine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Kırım Tatar soydaşlarımıza ve zor durumda olan Ukraynalı dostlarımıza kapılarımızı açık tuttuk. Ülkemize gelen Ukraynalılara da en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz.”

Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Kırım Tatar Koordinasyon Merkezini de ziyaret edeceklerini belirterek, Mariupol bölgesinde çatışmaların devam ettiği için orada yaşayan Türk vatandaşları ve masum sivillerin ayırt etmeksizin tahliyesinin yapılmasının aciliyet olduğunu söyledi.

“Temennimiz, önce Mariupol’da acil bir insani ateşkesin sağlanması sonra da tüm Ukrayna’da savaşın sona ermesi ve ateşkesin kalıcı bir şekilde tesis edilmesi, anlaşma ve barış yolunda diplomasiye fırsat verilmesi.” değerlendirmesinde bulunan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Kuleba ve Lavrov’u bir kere daha Antalya’da bir araya getirmekten mutlu olacağız bu çabalarımız doğrultusunda. En kısa zamanda artık liderler düzeyinde bir buluşmanın zemininin de hazırlanması gerekiyor. Liderler düzeyindeki toplantıya da ev sahipliği yapmak istediğimizi daha önce belirtmiştik. Bu iki ziyaretin neticesinde tabii savaşlarla ilgili kesin bir şey söylemek zor olur ama ateşkes umudumuz biraz daha artmıştır.”

“ORTAK GÜVENLİK KONUSUNDA UKRAYNA’NIN TEKLİFİ OLDU…”

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın, Türkiye’yi olası bir anlaşmanın güvenlik boyutunun garantörleri arasında teklif ettiğini ve Rusya’nın buna itirazı bulunmadığını söyledi.

İngiltere, ABD ve Türkiye’nin garantör ülke olacağına ilişkin haberler, olası ateşkes ve Putin-Zelenski görüşmesine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, “Kolektif Güvenlik Anlaşması konusunda Ukrayna’nın bir teklifi oldu: P5+Türkiye ve Almanya. Dün Moskova’da yaptığım temaslarda Rusya Federasyonu’nun buna bir itirazının olmadığı, böyle bir teklifi kabul edebileceklerini gördüm.” ifadesini kullandı

Çavuşoğlu, önemli hususun her iki devletin, hükümetin ve halkın kabul edebileceği bir mutabakata varılması olduğunu vurgulayarak, “Yakınlaşma olduğunu gördüğümüz konularda bir anlaşma zemini olursa iki liderin bir araya gelme olasılığı var.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Türkiye’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmek istediğini söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmak istediklerini söyledi.