Haber-Analiz Manşet

TOTAL’İN OYAK’A SATIŞI YAYCI’NIN MESLEĞİNE Mİ MAL OLDU?

TOTAL’İN OYAK’A SATIŞI YAYCI’NIN MESLEĞİNE Mİ MAL OLDU?
  • YayınlandıHaziran 21, 2021

Sedat Peker, Demirören Grubu’nun TOTAL’i OYAK’a satışına Deniz Kuvvetleri’ni yönetimde temsil eden müstafi Tümgeneral Cihat Yaycı’nın karşı çıktığını, “üst makamlar” baskısıyla onay verdiğini söylemişti. Yazar Barış Terkoğlu, OYAK kaynaklarının bu iddiayı doğruladığını yazdı.

“Pambıkören, seni unuttum zannetme. Kâr etmeyen Total’i Mehmetçiğin parasıyla kurulan OYAK’a nasıl sattığını mutlaka anlatacağım. Mavi Vatan’ın isim babası Cihat Yaycı Paşa’nın, bu satışın adil olmadığını söylemesi üzerine onu etkilemek için nasıl baskı kurdurduğunuzu da biliyorum. Pambıkören, Mehmetçiğin parasına göz dikenin Yüce Allah gözlerini çıkarır biliyor musun? Bu satış usulüne uygunduysa, Cihat Yaycı Paşa neden bunun usulsüz olduğunu her yerde dillendirdi ve siz onun üzerine hangi güçlerle baskı kurdurdunuz?”

Bu sözler, bir süredir yurtdışından hazırladığı videolar ile Türk iç siyasetinde gündem oluşturan Sedat Peker’in videolarından birinde yer aldı. İddiası, siyasi otoritenin mali sıkıntı içindeki Demirören Grubu’na ait TOTAL benzin istasyonları zincirinin OYAK tarafından alınmasını zorladığı, bu, kurumu zarara sokacak alıma da dönemin Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı müstafi Tümgeneral Cihat Yaycı’nın karşı çıktığıydı.

CUMHURİYET gazetesi yazarı BARIŞ TERKOĞLU “güvenilir kaynaklardan” aldığı bilgiler doğrultusunda bugün yayınladığı ÜZGÜNÜM AMA SEDAT PEKER HAKLI ÇIKTI başlıklı yazısında gelişmenin Peker’in söylediği gibi yaşandığını vurguladı.

Tutuklanan yazarımız Barış Terkoğlu'ndan tarihe geçecek savunma!

Terkoğlu’nun konuyla ilgili satırları şöyle:

OYAK kulislerine göre Cihat Yaycı, Total’in alınış sürecine itiraz etti. Bunun birkaç nedeni vardı. Satış sürecinde OYAK, Total’de kapsamlı bir araştırma yapmıştı. Total’in bilançolarını inceleyen Yaycı, bu alımın OYAK için kârlı olmayacağını söyledi. 2016’da Demirören tarafından 358 milyon dolara satın alınan Total, dört yılda birçok bayisini kaybetmiş, pazar payı azalmış, kârı düşmüştü. Bu verileri yönetim kuruluna taşıyan Yaycı, “Neden bize yarar sağlamayan bir şirketi alıyoruz” sorusunu sordu.

(…)

Yaşanan olay OYAK yönetiminde deprem etkisi yarattı. “Yukarıdan gelen” uyarının ardından, bir süre sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı devreye girdi. Yaycı ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Yaycı’ya özetle “Sen benim adıma orada görev yapıyorsun” diyen Komutan Adnan Özbal, Yaycı’dan satışa onay vermesini istedi. Yapacak bir şeyin kalmadığını düşünen Yaycı, Milli Savunma Bakanı’nın görüşünün de bu yönde olduğunu görünce satışa onay verdi.

YAYCI’DAN YALANLAMA GELMEDİ…

Cihat Yaycı, iddianın Sedat Peker tarafından gündeme getirilmesinden sonra kendisine ulaşan ODA TV’ye, “Yönetim kurulu toplantısı kayıtları, ses kayıtları zaten alınıyor. Muhattap OYAK’tır. Benim bu konuda konuşmam uygun olmadığı gibi yasal da değildir.” demişti…

Muhatabın OYAK olduğunun tekrar altını çizen Yaycı “Toplantının ses kayıtları dahil her şey kayıt altındadır. Bütün konuşmalar o dönemki yönetim ve denetim kurulu üyelerinin bulunduğu ortamda gerçekleşmiştir.” ifadelerini kullandı. 

Yaycı’nın Terkoğlu’nun yazısından sonra da sessizliğini koruduğu dikkat çekti…

YAYCI İSTİFAYA ZORLANMIŞTI…

BALYOZ kumpası mağdurlarından Cem Gürdeniz ile birlikte Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarına zemin oluşturan MAVİ VATAN kavramını oluşturan, TSK bünyesindeki FETÖ ihanetini temizlemek için FETÖMETRE adı verilen bir sorgulama yöntemini oluşturarak kaçak FETÖ’cülerin hedefi haline gelen Cihat Yaycı, herkesin terfisini beklidiği bir dönemde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından istifaya zorlanmış ve ordudan ayrılması en çok FETÖ’cü kaçakları sevindirmişti…

Yazının tamamını okumak için:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/uzgunum-ama-sedat-peker-hakli-cikti-1846018