Haber-Analiz

“TESTERE VELİAHT”ı kurtaran tanıdık: BRETT McGURK…

“TESTERE VELİAHT”ı kurtaran tanıdık: BRETT McGURK…
  • YayınlandıŞubat 28, 2021

DAEŞ’LE MÜCADELE KOALİSYONU ÖZEL TEMSİLCİSİ görevi sırasınad Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK DEVLETİ kurma çalışmalarını başlatan Brett McGurk’un, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin Kaşıkçı cinayeti nedeniyle yaptırım listesine alınmamasını sağladığı ortaya çıktı…

Ortadoğu’dan verdiği perde arkası haberler ile tanınmış kıdemli gazeteci David Hearst, son olarak açıklanan Amerikan istihbarat raporunda Cemal Kaşıkçı cinayetinin azmettiricisi olarak duyurulmasına rağmen, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı yaptırım listesi dışında bıraktırdığını bildirdi…

David Hears, Middle East Eye yayın organında “BÜTÜN VELİAHTLARIN ADAMI” başlıklı yazısında PKK yanlısı Brett McGurk’un Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MBS) ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in (MBZ) “adamları” olduğunu vurguladı.

Amerikan istihbarat raporunun açıklanmasından sonra 76 Suudi vatandaşının yaptırımlar listesine alınmasına rağmen neden “testere” lakaplı MBS’nin yaptırım dışı kaldığı tartışılıyordu….

Hearst, “Washington’daki kaynaklar bu konunun rapor yayınlanmadan önce yönetim içinde haftalarca tartışıldığını, Başkan’ın güvenlik danışmanlarının Suudi Arabistan gibi çok önemli bir müttefik ile tüm köprüler atılmadan veliaht prense yaptırım uygulanamaz düşüncesini savunduklarını vurguladı.

Hearst, Biden yönetimini, MBS konusunda ikna eden Brett Mc.Gurk’un (şu anda Ulusal Güvenlik Konseyi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu danışmanı) önceki görevinde, MBS ve MBZ ile yakın çalışma içinde olduğuna ve bu şahıslarla para ilişkileri bulunduğunu da ileri sürdür.

McGurk’un Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sadece 9 gün sonra Riyad’a gidip MBS ile buluştuğunu belirten Hearst Amerikalı yetkilinin Irak’ta Sünniler’in Şii Haydar el Abadi başkanlığndaki koalisyon hükümetini desteklemesi ve Suriye’nun kuzeydoğusundaki Amerikan müttefiklerine (PKK-YPG) para aktarımı konusunu ele aldığını kaydetti.

McGurk’un gerçekleştirdiği temaslar sonrasında Riyad’a giden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun ziyareti sırasında Suudi Arabistan PKK_YPG’ye 100 milyon Dolar aktardı. Hearst bu parayı, “Kaşıkçı’nın kan parası” olarak nitelendi.

Brett McGurk, Baraba Leaf, Mohammed bin Zayed
BU TOPLANTIDAN PKK’YA PARA AKTI- Şubat 2018, Dubai’deki toplantıda Brett McGurk BAE Veliaht Prensi ile görüşürken hemen yayında dönemin BAE nezdindeki ABD Büyekleçisi Barbara Leaf oturuyordu. Leaf günümüzde Biden’in güvenlik ekibinin içinde yer alıyor. Bu toplantıdan sonra BAE Suriye’deki PKK-YPG’ye milyonlarca dolar destek verdi

Hearst, Brett McGurk’un aynı nedenle BAE veliaht prensi MBZ, özellikle de MBZ’nin kardeşi BAE Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Tahnun bin Zayed ile çok yakın ilişki içinde olduğunu, BAE’nin de PKK-YPG unsurlarına para aktardığını kaydetti.

Brett McGurk’un 2020 yılında yönetim kuruluna girdiği merkezi San Fransisco’daki Primer “akıllı makineler şirketi” üzerinden MBZ ile “şahsi para ilişkisi olduğu” da ortaya çıktı. Primer’in BAE şirketi Mubadala’dan 2018 yılında 40 milyon Dolar’lık fon almasını sağlayan McGurk’un, bu şirketin yönetim kuruluna da Mubadala’yı temsilen girdiği de belirlendi.

DAVID HEARST YAZISI, SUUDİ ARABİSTAN VE BAE VELİAHT PRENSLERİNİ TRUMP YÖNETİMİ SIRASINDA “DAMAT” JARED KUSHNER’İN KORUDUĞU, KUSHNER’İN YERİNİ PKK YANLISI BRETT MCGURK’UN ALDIĞINI GÖSTERİYOR.