Haber-Analiz

TARİHE TANIKLIK: PUTİN 2015’TE DE NÜKLEER SAVAŞA HAZIRDI…

TARİHE TANIKLIK: PUTİN 2015’TE DE NÜKLEER SAVAŞA HAZIRDI…
  • YayınlandıMart 23, 2022

Nükleer seçenek Putin için yeni değil…Kremlin sözcüsü, Rusya’nın “yaşamsal tehdit” halinde bu silahı kullanacağını ifade etti. Putin bu kararlılığını 2015’te bir belgesel açıklamasında söylemişti…

Rusya lideri Vladimir Putin’in, Ukrayna Savaşı’nı başlatırken Rusya stratejik nükleer savaş gücünü de “hazır ol” alarmına geçirmesi, aslında Rus liderin stratejik planlamasında var olan bir gerçek.

Putin’in bu kararından sonra, dünya, Ukrayna Savaşı’nın kontrolden çıkması ve Rus liderin kendini çok sıkışmış hissetmesi halinde nükleer silahların kullanılacağı bir 3’ncü Dünya Savaşı senaryosunu değerlendiriyor.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, CNN International’a yaptığı açıklamalarda, Rusya’nın “yaşamsal tehdit” görmesi halinde bu silahları kullanabileceğini söyledi. Nükleer silahların kullanılma olasılığının olduğunu bir kez daha gösterdi.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby, konuyla ilgili açıklamasında Rusya’nın nükleer silah seçeneğini bu tarzda dile getirmesinin “büyük tehlike” olduğunu bir kez daha vurguladı fakat yapılan bu açıklamalara karşın, ABD’nin mevcut caydırıcılık uygulamasını sürdüreceğini kaydetti. Kirby, “Rusya’nın nükleer kapasitesini yakından izliyoruz” da dedi.

DAHA ÖNCE DE NÜKLEER SEÇENEK GÜNDEMİNDEYDİ…

Rus lider Vladimir Putin, Rus resmi TV’sinin Kırım’ın ilhakıyla ilgili olarak 2015 yılında yaptığı belgeseldeki açıklamalarında da 2014 Kırım Harekatı sırasında da nükleer kapasitesini alarma geçirdiğini, Rus varlığına dönük doğrudan bir müdahale olması halinde kullanmaktan çekinmeyeceğini söylemişti.

KIRIM: EVE DÖNÜŞ başlıklı belgeselde sunucunun, “Aldığınız önlemler çerçevesinde nükleer silah kapasitesinin de devreye sokulması var mıydı” sorusunu şöyle yanıtlamıştı:

“Evet bunu yapmaya hazırdık. Ekibime, Kırım Rusya için tarihi topraklardır, orada Ruslar yaşıyor ve şu anda büyük tehlike altındalar, onları yalnız bırakamayız dedim. Aslında darbeyi yapanlar bizler değildik, bunu yapanlar aşırı milliyetçiler ve radikal fikirlere sahip insanlardı. Nükleer silah, en kötü senaryonun parçasıydı. Kimsenin böyle bir sonuç istediğini sanmıyorum, yani çatışmayı dünyaya yayma fikrini…”

VLADİMİR PUTİN’İN KIRIM İLHAKI SIRASINDA BATI’NIN MÜDAHALESİ KARŞISINDA GEREKİRSE NÜKLEER SİLAH KULLANMA PLANINI ANLATTIĞI BELGESELİN İLGİLİ BÖLÜMÜ (iNGİLİZCE ALT YAZI)