Haber-Analiz

SURİYE SAVAŞINDA TEHLİKELİ TIRMANMA, ABD DEVREDE!..

SURİYE SAVAŞINDA TEHLİKELİ TIRMANMA, ABD DEVREDE!..
  • YayınlandıMart 22, 2021

Türk ve Rus Hava Kuvvetleri karşılıklı olarak bombardımanda… Türkiye 17 ay sonra ilk Barış Pınarı bölgesine hava harekatı düzenledi. Rus savaş uçakları İdlib’in kuzeyinde yoğun yerleşim bölgelerini hedef aldı…ABD’den ilk kez Türkiye yanında açıklama geldi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine hava operasyonu düzenlediğini duyurdu.

Bir Türk savaş uçağının Ayn İsa yakınlarındaki Sayda köyünde bulunan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) mevzilerini bombaladığı kaydedildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Türkiye'den Suriye'nin kuzeyine 17 ay sonra ilk operasyon (Temsili uçak fotoğrafı)

Açıklamada, Türkiye’nin 2019’daki Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra bu bölgeye ilk kez hava operasyonu düzenlediği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Barış Pınarı bölgesindeki Komandolarımıza ateş açan PKK/YPG’li teröristlere anında karşılık verilerek, saldırıda bulunan 8 PKK’YPG’li terörist etkisiz hâle getirildi” ifadelerine yer verdi.

Gözlemevi, hava saldırılarının, Ayn İsa ilçesinin cephe hatlarında SDG ile Türkiye destekli gruplar arasında şiddetli çatışmalar ve yoğun roket atışları yaşandığını bildirdi.

AFP’ye konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Müdürü Rami Abdulrahman, “İki taraf arasında son 24 saattir çatışmalar sürüyor. Türk kuvvetleri, SDG’nin bir Türk tankını imha etmesinden bu yana ilerlemekte güçlük çekiyorlar.” dedi.

RUSYA İDLİB’E SALDIRIYOR

Rusya’ya ait savaş uçaklarının İdlib’e yaptığı hava saldırılarında bir kişi hayatını kaybetti, iki kişi de yaralandı. Öte yandan Suriye hükumet güçleri de İdlib’de füzelerle TIR parkını vurdu. Bombardımanda 7 sivil yaralandı.

Muhaliflere ait uçak gözlemevinin Rusya’ya ait olduğunu bildirdiği savaş uçakları, İdlib’in Sarmada beldesiyle Hatay’ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Babu’l Hava sınır kapısı alanına ve M4 kara yolu yakınlarına saldırılar düzenledi.

Saldırılar, Babu’l Hava sınır kapısı alanındaki tüp dolum tesisi, ticari malzemeler taşıyan tırlar, yerel insani yardım derneğinin deposunun yakınları, dağlık alanlar ve İdlib’in güneyindeki M4 kara yolu üzerindeki Keferşileye köyüne yapıldı.

Balistik füze de atıldı

Öte yandan, uçak gözlemevine göre, Akdeniz’den atılan bir balistik füze de İdlib’in Türkiye sınırına yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Kah köyünde Suriye Milli Ordusu karargahı yakınlarına düştü.

Söz konusu saldırılarda ilk belirlemelere göre bir kişi hayatını kaybetti, iki kişi hafif yaralandı.

Suriye ordusu TIR parkını vurdu

Gün içinde de Suriye ordusu İdlib’de meskun mahal ile bir TIR parkına düzenlediği füzeli saldırıda bir kişi hayatını kaybederken 6 kişi de yaralandı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İdlib’de bir hastaneyi vuran Şam hükumetinin, bu kez de füzelerle İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi kuzeyindeki Kah meskun mahallini ve Sarmada yakınındaki TIR parkını hedef aldığı belirtildi.

Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Kah’ta köylülere ait çok sayıda hayvanın telef olduğu belirtilerek, “Saldırıların derhal sonlandırılması için Rusya Federasyonu tarafına bildirimde bulunuldu. Birliklerimiz ikaz edildi. Gelişmeler takip edilmektedir” denildi.

ABD’DEN İDLİB’TE TÜRKİYE’YE DESTEK AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Halep ve İdlib’de dün sivillerin ölümüne neden olduğu bildirilen Esad rejiminin topçu saldırıları ile Rus hava saldırılarını” şiddetle kınadıklarını belirtti.

Ned Price Haberleri

Bakanlık Sözcüsü Ned Price, Suriye‘de bazı sivillerin hayatlarını kaybetmesine neden olan saldırılarla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

Price, açıklamasında, “ABD, Halep ile İdlib’de dün sivillerin ölümüne neden olduğu bildirilen Esed rejiminin topçu saldırıları ile Rus hava saldırılarını şiddetle kınıyor.” ifadesini kullandı.

Rejim unsurlarının El Eterip ilçesindeki hastaneye topçu atışıyla saldırı düzenlediğini, aralarında bir çocuğun da olduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını kaydeden Price, hastanenin koordinatlarının Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki çatışmasızlık mekanizması ile önceden paylaşıldığını vurguladı.

Dışişleri Sözcüsü ayrıca, “İlaveten, Rus hava saldırılarında İdlib’in Türkiye sınırındaki Babu’l Hava sınır kapısına yakın yerler vuruldu ve bir sivilin öldüğü bildirildi.” açıklamasını yaptı ve Babu’l Hava sınır kapısının halen BM onaylı olarak Suriye’ye açılan tek insani geçiş noktası olduğunu belirtti.

Her ay 2,4 milyon Suriyelinin temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi noktasında sınır kapısının ve bu bölgenin önemine dikkat çeken Price, “Sivil tıbbi personel ve tesisler de dahil hiçbir sivil, askeri eylemlerin hedefi olmamalıdır. Bu şiddet durmalıdır; ülkede kapsamlı ateşkes çağrımızı yineliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.