Haber-Analiz

RUM-YUNAN’DA “TÜRKİYE YAPTIRIMDAN KURTULUYOR” PANİĞİ!..

RUM-YUNAN’DA “TÜRKİYE YAPTIRIMDAN KURTULUYOR” PANİĞİ!..
  • YayınlandıMart 24, 2021

AB üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye ile ilişkilerin masaya yatırılacağı Brüksel’deki liderler zirvesi öncesinde Ankara’ya yaptırım baskısının sürdürülmesini istedi. Erdoğan, Merkel’le görüştü, AB’yi uyardı

Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğundan bağımsızlığını kazanmasının 200’üncü yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde Atina’da bir araya gelen iki lider, zirveden çıkacak kararın, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in hazırladığı raporun içeriğiyle uyumlu olması gerektiğini kaydetti. Borrell’in Pazartesi günü açıkladığı raporda Türkiye ile pozitif gündemin teşvik edilmesi, ancak Ankara’nın başta Doğu Akdeniz olmak üzere tek taraflı ve hukuka aykırı adımlar atması durumunda siyasi ve ekonomik etkileri olacak yaptırımların masada tutulması önerilmişti.

“Yaklaşım inandırıcı olmalı”

Kıbrıs Haber Ajansının aktardığına göre Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Kıbrıs Rum lider Anastasiadis ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Borrell raporundaki teşvik ve yaptırım üzerine kurulu iki yönlü yaklaşımın inandırıcı bir şekilde korunmasında ısrarcı olacaklarını belirterek, “Borrell’in raporunu memnuniyetle karşıladık ve zirve sonuç bildirgesinin bu yönde çıkması gerektiğinin altını çizdik” dedi.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’taki Maraş bölgesini kısmen yayalara açması kararını bir kez daha eleştiren Mitsotakis, “Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik provokasyonları AB ile ilişkilerini de Kıbrıs müzakerelerini de zayıflatıyor. Türkiye’nin BM’nin Maraş kararlarına uymayı reddetmesi de bunun bir kanıtı. Doğu Akdeniz’de gerilimi düşürmeye devam etmek ve bunun bir oyun olmadığını göstermek Türkiye’nin elinde. Aksi takdirde yaptırımlar uygulanır” diye konuştu.

“Kıbrıs’ta işgal güçleri Ada’dan çekilmeli”

Yunanistan Başbakanı, Kıbrıs görüşmelerine yeniden başlanmasında amacın, Kıbrıs’ta BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda “iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon” oluşturulması olduğunu belirtti. Türkiye, 2017’de başarısızlıkla sonuçlanan İsviçre’deki son görüşmelerin ardından bir daha federasyonu müzakere etmeyeceğini belirterek iki devletli çözüm üzerinde çalışılmasını talep etmişti. İki devletli çözüm taleplerinin AB ve BM çerçevesinin dışında olduğunu ve kabul görmediğini söyleyen Mitsotakis, “Ortak tutum, garantilerin kaldırılması, işgal güçlerinin Ada’dan çekilmesidir. Biz komşularımızla iyi bir ilişki istiyoruz. Yunanistan samimidir ama saf değildir” dedi.

Anastasiadis: Hedef AB ilkeleri üzerine kurulu bir devlet

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis de, Osmanlı’dan bağımsızlığın 200’üncü yılı kutlamalarında Atina’da bulunmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirterek “Yunanistan’ın 1821’deki mücadelesine Kıbrıs’ın da katıldığını ve bu mücadelenin Kıbrıs’a ilham verdiğini” söyledi.

Mitsotakis ile görüşmesinde AB liderler zirvesi ile Kıbrıs’taki 5+1 görüşmelerinin ele alındığını belirten Anastasiadis, Kıbrıs görüşmelerinin BM kararları çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini vurgulayarak hedefin “AB ilkeleri üzerine kurulu, işlerliği olan yaşayabilir bir devlet” olduğunu söyledi.

BM himayesinde 27-29 Nisan tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilmesi planlanan toplantıya Kıbrıslı Türk ve Rum tarafların yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere katılacak, AB gözlemci olarak görüşmelerde hazır bulunacak.

Anastasiadis, AB liderler zirvesinden çıkacak kararın Borrell’in raporuyla uyumlu olması gerektiği konusunda Mitsotakis ile görüş birliği içinde olduklarını belirterek “Ankara’nın Akdeniz’de barış için Avrupa’nın ön koşullarını ve ilkelerini kabul etmesi gerekeceğini görmesi gerek. Zirve sonunda bunu sağlayacak bir uzlaşıya varılacağına inanmak istiyorum” dedi.

ERDOĞAN MERKEL’LE AB’NİN TÜRKİYE RAPORUNU GÖRÜŞTÜ

Almanya Başbakanı Merkel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan (Foto: Arşiv)

Türkiye’nin gündeme geleceği Avrupa Birliği (AB) zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün video konferans aracılığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede, “Türkiye-AB ilişkilerinde diyaloğun ön plana çıkarılmasının olumlu yansımalarını hep birlikte gördüklerini” belirterek, “bu atmosferin oluşmasında Almanya Başbakanı Merkel’in şahsi katkısının önemli bir rol oynadığına inandığını” ifade ettiği kaydedildi.

Rapora ilişkin beklenti

Açıklamaya göre, “Mevcut durumun, Türkiye-AB ilişkilerinin değerini anlamak istemeyen üye ülkeler tarafından bozulmaması için çaba sarf edilmesi gerektiğini” belirten Erdoğan, “AB Zirvesine sunulacak raporun olumlu gündem istikametinde Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine yönelik önerileri objektif ve yapıcı bir bakış açısıyla yansıtmasını beklediğini” dile getirdi.

“Türkiye’nin Ege’de ve Doğu Akdeniz’de gerilimden değil iş birliğinden yana olduğunu” gösterdiğini ifade eden Erdoğan’ın “diyalogun verimli şekilde sürdürülmesi için Yunanistan’ın teşvik edilmesi gerektiğini” söylediği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye ile AB arasındaki mülteci mutabakatının güncellenmesi çalışmalarının “vize serbestisi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve müzakere faslı açılması gibi unsurları da ele alarak bütüncül şekilde yapılması gerektiğini” ifade ettiği belirtildi.

25-26 Mart’ta düzenlenecek AB liderler zirvesinde, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından hazırlanan Türkiye raporu sunulacak. Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri tüm yönleriyle mercek altına alan rapor, liderlere bundan sonra izlenecek strateji için tavsiyelerde bulunuyor. Borell raporunda, “Türkiye’deki kötüye gidişat” nedeniyle AB’nin atmayı düşündüğü adımlar konusunda beklemesini tavsiye etti.