Haber-Analiz

Patrikhane “2’nci adamı” ABANT PLATFORMU’ndan..

Patrikhane “2’nci adamı” ABANT PLATFORMU’ndan..
  • YayınlandıMart 21, 2021

Fener Patriği 1.Barthelemeos, Rum Ortodoks Kilisesi hiyerarşisinde “2’nci adam” makamı olan Kadıköy Metropolitliği’ne, Emmanuel Adamakis’i getirdi. Paris ve Brüksel’de görev yapmış Adamakis, Fener’in “DİNLER ARASI DİYALOG” uzmanı…

Takvimlerin 3-4 Aralık 2004 günlerinin gösterdiği günlerde, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu binasında heyecanlı toplantılar gerçekleştiriliyordu.

Parlamento, o günlerde HİZMET HAREKETİ olarak adlandırılan günümüzde kısaca FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) olarak tanımlanan hareketin ünlü ABANT PLATFORMU toplantısını binasında yapmasına izin vermiş, hatta bir adım da giderek, düzenlenmesine de katkıda bulunmuştu.

Dönemin Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından gerçekleştirilen iki günlük etkinliğin nedeni, Türkiye- Avrupa Birliği müzakere sürecine katkı amacı taşıyordu. Brüksel’deki ABANT PLATFORMU’nu izleyen o günlerin Yeni Şafak yazarı FEHMİ KORU, makalesinde şöyle diyordu:

“Herkes, ama herkes, GYV’nin iki günlük “Türkiye’nin AB Üyeliği Süreci: Kültür, Kimlik ve Din” genel başlıklı toplantısını takdir etti. Paris’ten gelen iki öğretim üyesi, “Bunun aynısını Fransa’da da yapmak gerekir, esas ihtiyaç orada” tavsiyesinde bulundular. Toplantının ikinci gününün ilk günden daha fazla ilgi çekmesi, katılımın kalabalıklığı, fısıltı gazetesinin toplantıyla ilgili olumlu yayını yüzünden olmalıydı…” (Tamamı için: https://www.yenisafak.com/arsiv/2004/aralik/06/tkivanc.html )

Aslında söz konusu toplantı, 19-20 Nisan 2004 tarihlerinde ABD’nin başkenti Washington’da yapılmış 7’nci ABANT PLATFORMU toplantısının bir nev’i devamı niteliğindeydi. O toplantıya katılan gazeteci Ruşen Çakır şöyle anlatıyordu:

“Washington’daki “İslam, Laiklik ve Demokrasi: Türk Deneyimi” başlıklı Abant Platformu toplantısı hakkında günler öncesinden çeşitli spekülasyonlar yapıldı; daha da yapılacağa benziyor. Bazı çevreler “Türk İslamı” adı altında Amerikancı bir “ılımlı İslam” modelinin müslüman topluluklara dayatılmak istendiğini, Fethullah Gülen cemaatinin de böyle bir misyona talip olduğunu iddia ettiler, ediyorlar. 1998’deki “İslam ve Laiklik” başlıklı ilk Abant toplantısı öncesinde de bunun “görünür” ve “gizli” amaçları üzerine de çok yorum yapılmış, farklı kesimlerden aydınların neler konuşup tartıştıkları üzerinde fazla durulmamıştı. Fakat zamanla Abant kurumsallaştı, toplantıya yönelik önyargılar da bir ölçüde aşıldı. Abant’ın önemiyse, burada dile getirilen fikirlerin pek çoğunun AKP üzerinden iktidara taşınmasıyla zamanla iyice anlaşıldı.
Hiç kuşkusuz Washington’da Abant toplantısı yapılması başlıbaşına tarihi bir önem arz ediyor, birçok simgesel anlamı içinde barındırıyor. Ama bunların da ötesinde, bu toplantının kurumsallaşacağını, burada dile getirilen görüşlerin, geliştirilen ilişkilerin, Türkiye’nin, hatta İslam dünyasının yakın geleceğinde etkili olacağını kestirmek zor değil.”
(Tamamı için: http://rusencakir.com/Bu-toplanti-daha-cok-konusulur/295 )

BRÜKSEL’DE DİNLERARASI DİYALOG BULUŞMASININ AKTÖRLERİ…

Brüksel’deki toplantının Avrupa Birliği yolunda ilermekte kararlı Türkiye’nin, kıtanın ana dini yapılanmaları, özellikle de Vatikan ve Fener Patrikhanesi ile arasının iyi olacağını gösterme hedefli olduğu katılımcılardan belliydi…

Katolik Prof. Rik Torfs, Avrupa Parlamentosu Enformasyon Bürosu Direktörü P. Thomas, Yunan Ortodoks Kilisesi Fransa Metropoliti ve Fener Patrikhanesi’nin toplantıdaki resmi temsilcisi Emmanuel Adamakis, Türk Ermeni Ortodoks Patrikhanesi temsilen bugünkü Patrik Sahag Maşalyan, Almanya Protestan Kiliseleri Birliği Brüksel Temsilcisi Sabina Zanthier, Firenze Üniversitesi’nden Katolik Prof. Margiotta Broglio…

Fetullah Gülen, toplantının başlangıcında dönemin Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce tarafından okunan açılış konuşmasında “Önceki hükümetlerle başlayan, şimdiki hükümetle zirveye ulaşan AB reformları içinde hemen her kurum ve kuruluşun gayreti takdire şayandır. Bu çerçevede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tarihi rolü unutulmamalıdır. Zira AB yolunda en büyük engelin ordumuz olduğuna dair çıkartılan söylentileri fiilen tekzip eden Türk Silahlı Kuvvetleri bir kere daha göstermiştir ki bu tarihi kurum, Atatürk’ün gösterdiği ‘muasır medeniyet’ hedefinin hala en önemli temsilcisidir.” demişti.

EMMANUEL ADAMAKİS VE DİNLER ARASI DİYALOG…

Fener Rum Patrikhanesi’nin yeni Kadıköy Metropoliti Emmanuel Adamakis’in Brüksel’deki toplantıda bulunması bir tesadüf değildi, çünkü, Adamakis, Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak son 30 yılda ısıtılan ve özellikle Müslüman coğrafyayı yeniden tanzim etmek için kullanılan DİNLERARASI DİYALOG hareketinin önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Emmanuel (Adamakis) - News - RISU

2012 yılında Suudi Arabistan, Avusturya ve İspanya’nın işbirliğiyle, kurumsal yapısında Vatikan’ın “kurucu gözlemci kimlikle yer aldığı” Kral Abdullah Bin Abdülaziz Dinlerarası ve Kültürlerarası Diyalog için Uluslararası Merkezi yönetim kurulu üyelerinden biri olarak görüyoruz Adamakis’i…

Bu merkezin, Fethullah Gülen ile, merkezi New York’ta bulunan örgüt kuruluşu Peace Island Institute üzerinden teması olduğu dikkat çekiyor.

Emmanuel Adamakis’in DİNLER ARASI DİYALOG uzmanlığının örneklerinden birini HÜRRİYET Gazetesi’nin 21.Temmuz 2011 tarihli haberinin şu satırlarında görebiliyoruz:

Fener Rum Patriği Bartolomeos, İstanbul Metropoliti, Heybeliada Ruhban Okulu’ndaki manastır başrahibi Apostos ve Fransa Metropoliti Emanuel Adamakis ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Görmez’in makamında gerçekleşen ziyarette, Bartolomeos ile Görmez bir süre sohbet etti.

Bartolomeos’un Görmez’i ziyarete giderken yanına Adamakis’i almasının tarihi bir gerçeği var. 2009 yılında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ünvanını taşıyan Mehmet Görmez ile Emmanuel Adamakis, Viyana’daki DİNLERARASI DİYALOG merkezinin kuruluşu için dünyanın dört bir yanından gelmiş farklı dinlerden 40 din adamından ikisi olarak dikkat çekiyor.

(Aynı toplantıda Fetullah Gülen’in yakın çalışma arkadaşı Haham Marc Schneier’in de bulunduğunu not düşelim. Marc Scheiner, FETÖ’nün imamlarından Abdullah Antepli’nin 2010 yılında Amerikan Kongresi’nin açılışında Kuran-ı Kerim okumasını sağlayan Siyonist lobinin güçlü ismi olarak tanınıyor.)

ADAMAKİS: AMERİKA’NIN DESTEKLEDİĞİ DİN ADAMI…

Paris Metropoliti ve Fener Rum Patrikhanesi'nin Fransa temsilcisi Emmanuel  Adamakis arşivleri - Özgür Gündem Trakya Gazetesi

Emmanuel Adamakis, Trump döneminin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, görevden ayrılmasına 2 ay kala İstanbul’a yaptığı ziyaretin de merkezinde yer alan bir isim… O dönem resmi sıfatı Paris Metropoliti olmasına rağmen, Pompeo’nun hiç bir Türk yetkiliyle görüşmeden Fener Patrikhanesi’ni ziyaret etmesiyle dikkat çeken ziyaretin sonrasında basın mensuplarına ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan isimdi…

Pompeo, o ziyareti, yanında ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’i alarak gitmiş ve çıkışında da altını çizerek Bartolomeos’tan “Ekümenik Patrik” olarak söz etmişti. Büyükelçi David Satterfield’i, 20.Mart.2021 cumartesi günü Adamakis’in Kadıköy Metropoliti olma töreninde Ukrayna Büyükelçisi ile birlikte gördük.

Ukrayna Ortadoks Kilisesi, iki ülke arasındaki savaş durumu nedeniyle Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılmış ve Fener Patrikhanesi’ne katılma kararı almıştı.

Ortodoks dünyasından haber veren Orthodox Times internet sitesi ise Adamakis’in aslında kendini Kuzey Amerika Başpiskoposluğu’na hazırlamış olduğunu fakat oraya bir başka ismin atanmasıyla Kadıköy Metropolitliğine getirildiğini duyurdu.