Haber-Analiz

ORTAYA ÇIKTI! ABD S-400 ÖNERİSİNİ RED ETMEDİ!..

ORTAYA ÇIKTI! ABD S-400 ÖNERİSİNİ RED ETMEDİ!..
  • YayınlandıMart 22, 2022

Amerikan medyası, Biden yönetiminin Türkiye’ye, Rusya’dan aldığı S-400’leri Ukrayna’ya transfer etmesini istediğini, karşılığında da F-35 için kapı aralayacağını ileri sürmüş, bu iddia yalanlanmamıştı. ABD Dışişleri Sözcüsü Price iddiayı red etmedi, Pentagon da aynı tutumu sergiledi…

ABD’nin Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 sistemlerini Ukrayna’ya göndermesini önerdiği iddiaları Dışişleri Bakanlığı basın toplantısında gündeme geldi. Uluslararası basındaki haberler konusunda doğrudan yorum yapmayan sözcü Ned Price, “Ukraynalı ortaklarımıza, karadan havaya dahil, Rusya’dan gelen tehditle mücadele için ihtiyaç duydukları sistemlerin tedarik edilmesi için çalışıyoruz” dedi.

AMERİKA’NIN SESİ TÜRKÇE YAYININDA KONU BÖYLE YORUMLANDI:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, “Söz ettiğiniz haberler konusunda yorum yapmayacağım. Ukraynalı ortaklarımıza, karadan havaya dahil olmak üzere, Rusya’dan gelen tehditle mücadele için ihtiyaç duydukları sistemlerin tedarik edilmesi için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri: S-400 konusunda fikrimiz değişmedi - Dünya Gazetesi

Price, Ukrayna’nın uzun menzilli uçaksavar sistemlerine ve bu sistemlerde kullanılan mühimmata sahip olması için S-300 gibi sistemlerin, Sovyet ya da Sovyet dönemi sonrası Rus yapımı uçaksavar sistemleri dahil Ukrayna’ya ulaştırılması konusunda ortaklar ve müttefiklerle çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’ye Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destekten ve Ukrayna’ya ihtiyacı olduğu zamanda yardım çabalarından dolayı teşekkür ettiklerini hatırlattı.

Price, “Ukrayna’ya yaptığı yardımın ayrıntıları konusunda açıklama için sizi Türkiye hükümetine yönlendireceğim. Ancak her NATO üyesi gerek güvenlik gerekse insani ya da ekonomik yardım açısından Ukrayna’ya yardımı önemli şekilde arttırdı’’ diye konuştu.

Pentagon: “Odak noktamız Ukrayna’nın eline kullanmayı bildikleri ilave sistemleri ulaştırmak”

Turkey accepts lead role in Kabul airport security, Pentagon says | Daily  Sabah

Konu ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby’nin Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında da gündeme geldi. Sözcüye Ukrayna’da S-300 sistemi olup olmadığı ve ABD’nin Türkiye ile elindeki S-400 sistemini Ukrayna’ya gönderilmesi konusunu görüşüp görüşmediği sorusu yöneltildi.

Sözcü John Kirby, Ukrayna’da bulunan sistemleri konusunda ayrıntı veremeyeceğini ve operasyonel güvenliğin Ukrayna için önemli olduğunu ve Pentagon’un Ukrayna’nın kullandığı araçları kamuoyuna yönelik açıklamalarda ayrıntılandırmayacağını belirtti.

Pentagon sözcüsü Kirby, “S-300 konusu ve basında gördüğüm S-400 söylentileri konusunda şunu söyleyeceğim. Şu anda odak noktamız Ukrayna’nın eline kullanmayı bildikleri, eğitimini aldıkları ilave sistemleri ulaştırmak amacıyla müttefik ve ortaklarla çalışmak” ifadelerini kullandı. Başka ayrıntı vermedi.