Haber-Analiz

KREMLİN’DE İÇ KAVGA, GÖZALTILAR VAR…

KREMLİN’DE İÇ KAVGA, GÖZALTILAR VAR…
  • YayınlandıMart 20, 2022

Rus istihbaratının yanlış raporunun Ukrayna cephesinde çöküşe yol açması Putin’i harekete geçirdi: 2 üst düzey istihbaratçı ve bir general gözaltında, üst düzey 20 istihbaratçının evlerine baskın düzenlendi, generaller görevden alınıyor…

“Ukrayna Savaşı’nın ikinci haftası itibariyle, Vladimir Putin, savaşa dönük karar sürecinde yanlış bilgilendirildiğini ve bu yanlış bilgilendirme nedeniyle de askeri harekatın artık içinden çıkılmaz hale geldiğini anladı. Bunun nedeni, Rusya İstihbaratı FSB’yi yöneten kadronun Putin’e gerçekleri söylemekten korkmasıydı. Son yıllarda artan şekilde Putin, duymak istemediği kötü haberlere karşı tepkisiyle dikkat çekiyordu. Bu durum, askeri alanda büyük bir yenilgiyi getirdi…”

Rusya’daki yönetimi, Kremlin’i çok yakından izleyen ve aldıkları güvenli haberler ile tanınan iki gazeteci, Irina Borogan ve Andrei Soldatov, CEPA yayır organında aktardıkları haberde bu ortak görüşe varıyorlardı.

Kremlin’den akan bilgiler, Rus lider Putin’in “çok sinirli” ve yaşanılan gelişmelerin vahimliğinden sorumlu olanları ortaya çıkarıp cezalandırmakta kararlı olduğu yönünde…

İSTİHBARATÇILAR GÖZ ALTINDA

Gelen ve üzerinden üç gün geçmesine rağmen resmi kaynaklar tarafından yayınlanmayan bilgiler, Rusya istihbarat teşkilatı FSB’nin iki önemli isminin gözaltına alınıp, ev hapsine aktarıldıkları yönünde: FSB’nin 5’nci Birim Başkanı Gen. Sergei Beseda ve yardımcısı yardımcısı Anatoly Bolukh…

FSB 5’nci Birim, Rusya için en önemli istihbarat karargahı kimliğini taşıyor. Bu birim, eski Sovyet Cumhuriyetleri’ndeki gelişmelerden sorumlu bir kimlik taşıyor. Sergei Beseda’nın, dönemin Rusya yanlısı Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın devrilmesine yol açan EuroMaydan Devrimi sırasında Kiev’de olduğu ve Rusya yanlısı yönetime karşı ayağa kalkan göstericilere dönük kanlı müdahaleleri koordine ettiği biliniyor.

FSB: Was Sergey Beseda Arrested? Russian Colonel General Charges
Sergei Beseda’nın gözaltında tutulduğuna ilişkin bilgiler yalanlanmadı…

Beseda, kendisi de Sovyet istihbarat örgütü KGB’den gelen ve yakın çevresinde ağırlıklı olarak istihbaratçıları bulunduran Putin’in en güvendiği isimlerden biri olarak tanınıyordu. 2014 yılında Kırım’ın ilhakı kararından sonra bu ülkeye konulan ekonomik yaptırımlar listesinde de bazı oligarklar ve Putin’le birlikte yer alıyordu.

Borgan ve Soldatov, Beseda’nın başında bulunduğu birimin, Ukrayna ile ilgili raporunun yanlış çıkması nedeniyle hedefe oturtuldukların ıvurguluyorlar: “Putin’e verilen rapor, Ukrayna halkının Zelenski yönetiminden uzak olduğu, sevmediği ve bir Rus müdahalesinde yüksek ihtimal Rus ordusunu bir siyas ikurtarıcı olarak kabul edeceği yönündeydi. Ayrıca, raporda, Ukrayna ordusunun da Zelenski ve hükümeti için Rusya ile savaşmaya niyeti olmadığı da kaydediliyordu. Bunların hepsi yanlış çıktı, Rusya hiç beklemediği bir asker-sivil direnciyle karşılaştı ve 3-4 gün hesaplanan askeri harekat bir aydır hiç bir sonucu olmadan sürüyor. Bu, yaşanılan felaketten istihbaratçıların sorumlu tutulmasına neden oldu.”

ORDU-İSTİHBARAT GERGİNLİĞİ YÜKSELİYOR

Rusya ordusu, Ukrayna’da karşılaşılan ve Rus ordusunun ABD’nin Afganistan’da 20 yılda verdiği kayıplardan fazla kaybı 10 gün içinde vermesine neden olan bu gelişmeden istihbaratı sorumlu tutuyor. Kremlin’de generaller, Putin’e istihbarat birimlerindeki bilgi sızmasını ve yanlış raporlamaları ortaya çıkarılması için baskı yapıyorlar.

Kaynaklar, son olarak FSB özel birimlerinin, 20 üst düzey istihbaratçının evlerine baskın düzenlediklerini ve özellikle, gazetecilerle yakın irtibatı olan istihbaratçıların peşine düştüklerini de bildirdiler.

Putin’in harekat kararını açıkladığı son Rusya Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle carnlı yayında halkın gözü önünde hedefe oturttuğu Rusya Dış İstihbarat Başkanı Sergei Naryshkin’in de Putin tarafından sorgulandığı, görevinden alınmasının da an meselesi olduğu kaydediliyor…

Bu arada, Ukrayna cephesinde son bir hafta içinde dört üst düzey Rus generalin öldürülmesi de ordunun cephede yaşamakta olduğu büyük sorunu sergilediği vurgulandı.

General Roman Gavrilov (pictured), the deputy chief of Vladimir Putin's Rosgvardia force - or National Guard - was detained amid claims he had 'leaked information' and 'squandered' much-needed fuel
General Roman Gavrilov (45)

Rus liderin harekatın ikinci haftasının başında sekiz üst düzey generali görevlerinden azlettiği, Rusya Muhafız Ordusu Komutan Yardımcısı General Roman Gavrilov’un da bu birimin savaşın başında yaşadığı ağır personel kaybı nedeniyle görevden el çektirilip göz altına alındığı bildirildi.

Gavrilov’un ayrıca biriminden medya mensuplarına ve bağlantısında Ukrayna tarafına sızan gizli bilgiler nedeniyle de gözaltına alındığı da belirtiliyor.

Rusya’daki rejime muhalif yayın organları, General Gavrilov’un yakın zamanda görevine dönebileceğini ve özellikle mahkemeye çıkarılmasının çok zor olduğunu vurguluyorlar. Bir kaynak, ” Gavrilov’un mahkemeye çıkarılması, Putin’in eski korum abirliği başkanı olan bugün de Ulusal Muhafız Birliği’nin komutanlığını sürdüren Viktor Zolotov’un da görevden alınıp yaşanılanlardan sorumlu tutulması anlamına geliyor. Putin’in en son harcayacağı isim ise Zolotov” diyor.

I Already Knew Who Was Behind Her': A Mysterious Woman, a Top Russian  Official, and Contracts Worth Millions - OCCRP

Putin’in en yakınındaki isim olan Zolotov’a bağlı birlikler savaşın başından bu yana en yüksek kaybı veren askeri birimler olarak dikkat çekti. Zolotov’u bu görevdeki en önemli sorunu ise, herhangi bir askeri eğitiminin olmaması…