Haber-Analiz

KAŞIKÇI CİNAYETİNDE SUUD’UN SİHA ALIMI MANEVRASI!..

KAŞIKÇI CİNAYETİNDE SUUD’UN SİHA ALIMI MANEVRASI!..
  • YayınlandıMayıs 11, 2021

Katar’ın güçlü yayın kuruluşu Al Jazeera, Suudi Arabistan’ın Türkiye ile ilişkileri yumuşatma sürecinde Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) alımı ile adım atacağını duyurdu. Çavuşoğlu’nun Riyad ziyaretinde Katar önemli rol oynadı…

Oışişleri Bakanı Mevlüt çavuşoğlu, bir üst düzey Türk yetkilinin 2018 yılında Suudi Arabistan’a yaptığı ilk ziyareti gerçekleştiriyor, 10 Mayıs pazartesi başlayan ziyaret 11 Mayıs salı günü sonlanacak.

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkisi, Suudi Arabistan’ın derin devletinden bir infaz timinin, ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu’nda Washington Post yazarı muhalif yazar Cemal Kaşıkçı’yı öldürüp parçalayar cesedini yok etmesi skandalından sonra kopma noktasına gelmişti.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın korkunç cinayeti gerçekleştiren Suudi timini kamera görüntüleri ile tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarması, bu arada, dinleyenlerin kanını donduran bir ses kaydının da elde edildiğinin anlaşılması, Suudi Arabistan yönetimini dünya karşısında zor durumda bırakmıştı.

ABD'ye göre Cemal Kaşıkçı cinayetininin azmettiricisi Prens Selman... -  HaberMotto

Türkiye’nin, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA başta, Batılı istihbarat örgütlerine aktardığı bilgi ve belgeler, Cemal Kaşıkçı cinayetinin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından düzenlendiğini de ortaya çıkarmıştı.

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın “yakın arkadaşı olan” Muhammed bin Selman, Trump yönetimi sırasında korunmuş fakat, yeni gelen Joe Biden yönetimi, CIA’nın, cinayetten veliaht prensi sorumlu tutan raporunu Suudi Arabistan’ın itirazlarına karşın yayınlamıştı. Bununla birlikte, Amerikan yönetiminin infaz timi yöneticisi Muhammed bin Selman’a karşı herhangi bir yaptırım koymaması da dikkat çekti.

MISIR’DAN SONRA SUUDİ ARABİSTAN…

Türkiye-Suudi Arabistan ve bağlantısında Mısır ile BAE ile ilişkilerinin gerilmesine neden olan gelişme, bu üç ülkenin Bahreyn ile birlikte Katar’a karşı başlattığı kuşatma oldu. Suudi Arabistan liderliğindeki bu Arap ülkeleri, Katar’dan AlJazeera TV’sini kapatmasını, Türkiye ve İran’la ilişkilerini soğutmasını ve topraklarındaki Türk askeri varlığını sonlandırmasını isteyen muhtıra yayınladılar, Katar bunu kabul etmedi, Türkiye ve İran’la ilişkilerini güçlendirerek bu iki güçlü devlet sayesinde yaklaşık dört yıl süren kuşatmadan herhangi bir taviz vermeden çıktı.

Kuşatmacı güçler, Katar’ın bu süreçte ABD ile ilişkilerini güçlendirmesi, Beyazsaray’a da Joe Biden’ın gelmesiyle politika değişikliğine gittiler ve Katar emiri Ocak 2021’de Muhammed bin Selman’ın el-Ula kentinde düzenlediği zirveye ilk kez katıldı ve Körfez İşbirliği Konseyi Katar kuşatmasını kaldırma kararını orada açıkladı. Bu açıklamadan sonra Katar-Suudi Arabistan ilişkisinin ısındığı, bunun Katar-Mısır ilişkisine de yansıdığı izlendi.

Katar’ın Arap coğrafyasına yeniden dönüşü ile birlikte, bu ülkenin güçlü müttefiki Türkiye’de gerginlik yaşadığı Arap ülkeleriyle yumuşama politikasına yöneldi, bunun sonucunda Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet Kahire’ye giderek Mısır’la 2013’ten bu yana ilk kez üst düzey resmi bir toplantı gerçekleştirdi. Türkiye-Mısır ilişkisi ülkenin seçilmiş başkanı Muhammed Mursi’yi deviren Abdülfettah el-Sisi darbesi sonrasında buzdolabına kaldırılmıştı.

SUUD’UN TÜRKİYE’DEN SİHA ALIMI MANEVRASI

Türkiye’nin “yumuşama” politikası, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Riyad ziyareti ile yeni bir boyut kazandı. Çavuşoğlu’nun bu ziyaretti yalnız Suudi mevkidaşı görüşmeye dikkat ettiği dikkat çekti.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin Katar Emiri El-Temim’in aracılığında gerçekleştirilen Erdoan-Kral Selman telefon görüşmeleri sonrasında şekillendiği belirtildi.

Bu arada, Katar’ın güçlü yayın kuruluşu Al Jazeera’ya bilgi veren ismi belirtilmeyen Türk yetkililer, Suudi Arabistan’ın Türk İHA veSİHA’ları ile ilgilendiğini, Çavuşoğlu’nun ziyaretinde esas olarak Türk SİHA’larının bu ülkeye satışının da ele alınacağını aktardılar.

AKINCI ve Bayraktar TB3'e yerli uçak motoru güç verecek
BAYKAR’ın son üretimlerinden TB3 üstün teknolojik kimliğiyle dünyada üzerinde konuşulan bir ürün…

Türkiye’ye karşı son bir yıldır adı konmamış bir ekonomik ambargo uygulayan ve Türkiye’den ithalatı bu süre içinde yüzde 94.3 oranında düşen Suudi Arabistan’ın ilişkilerin canlanması sürecinde Türk savunma sanayinde SİHA’lar başta ürün almayı tercih edeceği kaydediliyor.