Haber-Analiz

İSVEÇ SAVUNMA BAKANI PKK İLE TOPLANTIDA!..

İSVEÇ SAVUNMA BAKANI PKK İLE TOPLANTIDA!..
  • YayınlandıNisan 20, 2021

Suriye’nin kuzeyinde Amerikan himayesinde yeni bir devletleşme süreci devam ediyor. ABD’nin özel temsilcisi PKK ile Barzani yönetimi arasında mekik diplomasisinde. Avrupa ülkeleri ise örgütü artık resmi muhatap olarak görüyor.

Kurumsal yapısının merkezinde PKK-PYD’nin bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin yöneticisi Mazlum Abdi ile Kuzey ve Doğu Suriye Otonom Yönetim Eşbaşkanı Badra Jia Kurd, İSVEÇ SAVUNMA BAKANI Peter Hulquist ile bölgenin savunma sorunlarında ortaklığı içeren bir video toplantı yaptı.

Suriye’nin kuzeyindeki yönetime bağlı haber ajansı tarafından geniş olarak dünyaya duyurulan toplantıda tarafların DAEŞ’le mücadele başta, bölgeyi ilgilendiren tüm savunma konularında işbirliğinde anlaştıkları vurgulandı. Toplantıda Abdi’nin, “İsveç hükümetinin mücadelemize baştan beri verdiği ve halen güçlü şekilde de devam eden desteğine teşekkür ederiz” demesi dikkat çekti.

Abdi, İsveç’le, askeri konularda işbirliğini geliştirmekte kararlı olduklarını da duyurdu. PYD yöneticisinin bölgede istikrarın sağlanmasında savunma işbirliğinin önemine özellikle değinmesi de görüldü.

During the meeting, Abdi said, the Swedish government supported and continues to support solutions for the regions of northeast Syria. 

İsveç Savunma Bakanı Hultquist de, “DAEŞ yenildi ama tamamen ortadan kalkmadı, bir fırsat bulduğunda eskiden olduğundan çok daha radikal biçimde döneceğini biliyoruz, bu nedenle Küresel Koalisyon bu konudaki ortak çalışmalarını güçlendirmelidir” dedi.

İsveç’in yalnız askeri olarak değil, Suriye’nin kuzeyindeki nüfusun daha iyi bir yaşam sürmesi için de ekonomik olarak elinden geleni yapacağını vurgulayan Hultquist “Özellikle alt yapının yeniden yapılması gerektiğini biliyoruz” dedi.

Otonom Yönetim Eşbaşkanı Badran Jia Kurd da, “Burada uzun bir savaş yaşandı, bölge halkı, yeniden ayağa kalkmak için uluslararası desteğe ihtiyacı var” diye konuştu. Kurd, “Bölge göç alıyor, nüfus yoğunluğu artıyor bu arada salgın şartları da her geçen gün yaşamı biraz daha zorlaştırıyor” dedi.

AMERİKA KUZEY SURİYE’DE YÖNETİMİ YAPILANDIRMA TELAŞINDA

ABD’nin Suriye Temsilcisi David Brownstein’ı, PKK-YPG yönetici Mazlum Abdi ile birlikte gösteren bu fotoğraf, 22 Mart 2021’de Suriye’nin kuzeyinde çekildi. Brownstein bir gün önce Nevruz ateşini Abdi ile yakmıştı.

ABD’nin terör temsilcisi David Brownstein YPG’nin sözde liderlerinden Mazlum Kobani ile sürekli poz veriyor.

David Brownstein’ı Irak Kürt Otonom Yönetimi eski Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani ile gösteren bu fotoğraf ise bugün (19.Nisan.2021) Erbil’de çekildi.

Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir

David Brownstein, haftalardır, PKK-YPG ile, bünyesine Barzani’nin hakim olduğu, Türkiye’nin de desteklediği Suriye Kürt Ulusal Konseyi arasında mekik diplomasisi sürdürüyor.

ABD’nin yaklaşık bir yıldır bütün çabalarına karşın iki grup arasında siyasi işbirliği zemini doğmadı. Bunda, PKK-YPG’nin SDF üzerinden bölgede sağladığı siyasi gücü, Kürt Ulusal Konseyi ile paylaşmak istememesinin, özellikle de Roj Peşmergesi olarak adlandırılan Barzani yönetimi tarafından yapılandırılmış askeri gücün bölgeye girmesine karşı olmasının büyük rolü olduğu belirtiliyor.

ABD ise, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt grupları siyasi zeminde birleştirerek;

  1. Türkiye’nin bölgede gelişen otonom yönetime karşı hassasiyetini rahatlatmak,
  2. Ortak Kürt delegasyonun Cenevre’deki Suriye’nin yeni anayasa çalışmalarına “üçüncü taraf” olarak katılmasını sağlamak
  3. Zaman içinde Irak’ın kuzeyindeki yönetim ile kendi kontrolünde kurulacak Suriye’nin kuzeyindeki yönetimi birleştirmek yönünde adım atmaya çalıştığı kaydediliyor.