Haber-Analiz

İSRAİL’DE EVANJELİKLERİN “İLAHİ” BEKLENTİSİNİN TERSİ OLDU!..

İSRAİL’DE EVANJELİKLERİN “İLAHİ” BEKLENTİSİNİN TERSİ OLDU!..
  • YayınlandıMart 24, 2021

Netanyahu’nun aşırı sağcı/dinci/siyonist ortaklarıyla yeni bir hükümet kurması için “İslamcı Arap” olarak nitelenen Ra’am Partisi’nin desteğine ihtiyacı var...

İsrail, son iki yıl içindeki dördüncü genel seçiminden de siyasi istikrarı yakalayamadan çıktı.

Siyonist Hıristiyanların ve özellikle Amerika’daki Evanjelik Hıristiyan inanç sahiplerinin tamamı Yahudi hakimiyetine geçmiş, devamında ünlü Armageddon Savaşı çıkmış ve “İsa Mesih”in yer yüzüne dönmüş bir dünya beklentisi güçlenerek sürerken, İsrail seçiminden bu tür “ilahi” beklentilerin yolunu kesen bir sonuç çıktı: İsrail’de siyasi istikrarın kilidi, “İslamcı Arap” olarak tanımlanan Ra’am Partisi’nin elinde!..

SABAHA KADAR SÜREN BÜYÜK BİR HEYECAN

Seçim günü geceyarısı saatlerinden sabaha kadar süren büyük heyecan, Ra’am Partisi’nin ülke seçim barajı olan yüzde 3.25’i geçip geçmeyeceğiydi… Elde edilen sonuçlar, bu partinin baraj altında kaldığını işaret edince, ülkenin üç büyük TV kanalı, haber yayınlarını ağırlıklı olarak Netanyahu’nun seçimi kazandığı yönünde belirlediler.

Ra’am barajı geçmeseydi, Yamina Partisi’nin lideri Naftali Bennet, kazanacağı yeni sandalyeler ile ülkenin siyasi kaderini belirleyecek isim olacaktı. Ama, sabaha doğru gelen sonuçlar Ra’am Partisi’nin barajı geçtiğini ve İsrail Meclisi Knesset’te 5 sandalyeye sahip olduğunu gösterdi.

Israel Elections: Politicians, public figures, cast their ballots - The  Jerusalem Post
İsrail siyasetinde İslamcı Arap olarak adlandırılan Ra’am Partisinin lideri Mansur Abbas, partisini İsrail siyasetinin kilit noktasına taşımayı başardı

Partisi Yamina’nın 7 sandalyede kalmasıyla Bennet, “önemli adam” koltuğunu bir anda Ra’am Partisi’nin “İslamcı” olarak adlandırılan lideri Mansur Abbas’a bıraktı.

Çünkü, Likud lideri Netanyahu, aşırı sağcı/dinci/siyonist küçük ortaklarıyla ancak 120 sandalyeli Knesset’te 59 sandalyeye sahip olmuştu. Anti-Netanyahu blok olarak adlandırılan partiler ise 61 sandalyeyi yakalamış fakat seçim kampanyası sürecinde yaşadıkları büyük kopuşlar nedeniyle birlikte bir hükümet kurmanın çok uzağında bulunuyorladı.

ÜLKE YENİDEN BİR SEÇİME GİDEBİLİR

Ra’am Partisi lideri Mansur Abbas, bugüne kadar yeri geldiğinde Netanyahu ile işbirliğine açık bir siyasetçi kimliği taşıyor, Arap seçmenine de “Siyonistler ile siyasi işbirliği Arap bölgelerine alt yapı yatırımı olarak dönüyor” diyerek bu tutumunu anlatıyor.

İsrail seçim sonuçları, Likud lideri Netanyahu ile siyasi ortaklık içindeki aşırı sağcı siyonist partilerin oylarını ve sandayelerini hissedilir şekilde artırdıklarını gösteriyor.

Fakat Netanyahu’yu destekleyen aşırı sağdaki partilerin kimlikleri nedeniyle Abbas, dışarıdan destek verse bile, bu partilerin “İslamcı” ve “Arap” bir partinin desteğini asla kabul etmeyecekleri biliniyor.

İsrail bir-kaç hafta içinde beşinci kez sandık başına gitmenin kararını alabilir.