Haber-Analiz

İSRAİL’İN FİLİSTİN KATLİAMI SÜRÜYOR: 174 ŞEHİT…

İSRAİL’İN FİLİSTİN KATLİAMI SÜRÜYOR: 174 ŞEHİT…
  • YayınlandıMayıs 11, 2021

İsrail’in gece yarısından itibaren Gazze’ye düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk en az 26 kişi yaşamını yitirdi, en az 45 kişi de yaralandı.Gazze’ye yönelik saldırılarda son bir haftada ölü sayısının toplam 174’e yükseldiği ve ölenlerin 47’sinin çocuk olduğu açıklandı. İsrail tarafında ise ikisi çocuk toplam 10 kişinin olaylarda öldüğü bildirildi.

15-16 Mayıs 2021 günleri yaşanılan gelişmeler

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise ülkesinin Hamas’ın roket saldırılarına kuvvetli bir şekilde yanıt vermeyi sürdüreceğini ve saldırıların durmayacağını açıkladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, saldırılarda yıkılan binaların enkazındaki arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Hafta sonu çatışmalar devam ederken İsrail, Gazze’de Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Halil el-Hayye’nin evini ve basın kuruluşlarını hedef aldı. Hamas ise saldırılara Tel Aviv’e yapılan roket bombardımanıyla karşılık verdi.

İsrail Ordusu’nun Gazze’ye hava saldırıları pazar günü erken saatlerde de devam etti.

Netanyahu: Saldırılar durmayacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye yönelik hava saldırılarının devam edeceğini bildirdi.

Netanyahu cumartesi günü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, ülkesinin Hamas’ın roket saldırılarına kuvvetli bir şekilde yanıt vermeyi sürdüreceğini söyledi.

MOHAMMED ABED/AFP or licensors

İsrail Başbakanı, Hamas’ın Gazze’nin yoğun nüfuslu bölgelerinden atılan roketlerle İsrailli sivilleri hedef alarak çifte savaş suçu işlediğini ifade etti.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Filistin’e destek etkinliğine katılan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ise çatışmaların altında yatan sebebin Kudüs olduğunu belirtti.

Heniyye “Mescid’i Aksa’yı yıkabileceklerini sandılar. Şeyh Cerrah’da halkımızı yerinden edebileceklerini sandılar” şeklinde konuştu.

“Direniş bizim stratejik tercihimiz” diyen Heniyye, “Mescid-i Aksa’ya el sürülmesi karşısında boş durmayacağız. Kudüs ve Mescid-i Aksa özgürleşene kadar durmayacağız” dedi.

13-14 Mayıs 2021 günleri yaşanılan gelişmeler

İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmalar şiddetleniyor. İsrail’in Gazze’ye karşı yoğun saldırısının dün geceden beri sürdüğü bildirildi. Hamas tarafından sahil kesimindeki Aşkelon, Aşdod kentlerine ve Tel Aviv’deki Ben Gurion havalimanı yakınlarına onlarca roket atıldığı belirtildi. Cuma sabaha karşı gökyüzünü Gazze’den fırlatılan roketlerin turuncu renge çevirdiği belirtiliyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarında 10 Mayıs’tan bu yana 28’i çocuk 109 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralı sayısının da 621’e yükseldiğini açıkladı. Hamas ve İslami Cihad 20 militanlarının yaşamını yitirdiğini açıkladı. İsrail’de ise pazartesiden bu yana biri çocuk yedi kişinin öldüğü belirtiliyor.

İsrail ordusu Gazze’yi 600’den fazla kez vurduğunu belirtirken, Gazze’den bin 750 roket atıldığını duyurdu.

İsrail'in saldırıları sonrasında Gazze Şeridi'ndeki bazı bölgelerden alev ve dumanların yükseldiği görüldü

Kara harekatı başlamadı

İsrail ordusu  henüz kara harekatının başlamadığını belirtiyor. İsrail Ordu Sözcüsü Yarbay John Conricus İsrail’in “bazı senaryolara hazır olduğunu” söyledi ve kara harekatının da “bir senaryo” olduğunu kaydetti. Hamas kara harekatına “ağır karşılık” vereceğini duyurdu.

İsrail hava kuvvetlerinin hava saldırılarına devam ettiği ve Hamas ile ilintili yerleri hedef aldığı belirtildi. Hamas’ın “askeri tesisleri” ve “istihbarat merkezinin” vurulduğu kaydedildi.

Bölge, 2014’deki Gazze savaşından bu yana en sert çatışmalara sahne oluyor. 

BM’den çağrı

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı yoğun saldırıların ardından BM Genel Sekreteri Guterres, Twitter hesabından açıklamada “Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal hafifletilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum. Bu çatışma, ancak tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırabilir” ifadelerine yer verdi. BM Güvenlik Konseyi’nin Pazar günü tekrar toplanacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Washington’un “İsrail sokaklarındaki şiddet nedeniyle derin endişe” taşıdığını belirtirken, bakanlık vatandaşlarını bölgeye planladıkları seyahatlerini tekrar gözden geçirmeye çağırdı.

KLM, British Airways, Virgin, Lufthansa ve İberia gibi çeşitli hava yolları bölgeye uçuşlarını durdurdu.

Öte yandan, İsrail ve Filistinliler arasındaki şiddetin sona erdirilmesi için arabuluculuk girişimleri de sürüyor. Taraflarla görüşmek üzere dün İsrail’e giden Mısırlı heyetin İsrail’in insani ateşkes planlarını reddetmesinin ardından Tel Aviv’den ayrıldığı aktarıldı.

Türkiye’den çağrı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail askerlerinin Gazze’ye yönelik müdahaleleriyle ilgili, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, yeni katliamların habercisidir. İsrail’in hukuk dışı ve işgalci tavrına karşı tüm dünyayı acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Türkiye Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

12.Mayıs.2021 günü son gelişmeler

İsrail ile Hamas arasında 2014’ten beri yaşanan en şiddetli çatışmalarda tansiyon dinmiyor. 

Dün akşam saatlerinde Gazze’den atılan füzelerle başlayan süreç, karşılıklı sert açıklamalar ve İsrail’in gece boyunca sürdürdüğü hava saldırılarıyla devam ediyor. 

Son olarak Hamas, hava saldırılarında polis genel merkez binasının yıkıldığını açıkladı.

Öte yandan, İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da sabah namazından sonra eylemcilere yönelik bir saldırı daha başlattı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polisin plastik mermilerle müdahale ettiğini, Filistinlilerin de taşlarla polise karşılık verdiğini söyledi.

11.Mayıs.2021 yaşanılanlar…

İsrail ve Filistin arasında Salı sabahı da karşılıklı roket ve hava saldırıları devam etti. İsrail, Mescid-i Aksa’daki olaylar nedeniyle Filistinli militan grupların gerçekleştirdiği roket saldırılarına misilleme olarak düzenlediği hava saldırılarını Salı sabahı da sürdürdü.

İsrail ordusu Gazze’de 130 “askeri hedefi” vurduğunu ve 15 “Hamas ve İslami Cihad militanın” saldırılarda öldürüldüğünü açıkladı.

Gazze'den de İsrail'e roket saldırıları düzenlendi
Gazze’den İsrail’e roket saldırıları düzenlendi, Filistin halkı, Mescdi-i Aksa baskınına cevabı verdi.

İsrail ordu sözcüsü Jonathan Conricus gazetecilere yaptığı açıklamada “Çoğunluğu Hamas’a ait 130 askeri hedefi vurduk” dedi. Conricus “Tahminlerimize göre 15 Hamas ve İslami Cihad militanını öldürdük” ifadelerini kullandı.

24 ölü, 700’den fazla yaralı

İsrail’in hava saldırılarında dokuzu çocuk 24 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildiyor. Son 24 saatte Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrailli güvenlik güçleriyle Filistinliler arasındaki çatışmalar da 700’den fazla kişinin yaralandığı bunlardan 500’ünün hastanede tedavi gördüğü belirtiliyor.

İsrail ve Filistinliler arasında karşılıklı saldırılar pazartesi gecesi ve salı sabahı devam etti
İsrail, dünyanın en yoğun nüfusa sahip bölgesi olarak adlandırılan Gazze’ye, pazartesiyi salıya bağlayan gece boyunca bomba yağdırdı, hava saldırıları düzenledi…

Gazze’deki Hamas militanları, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere müdahalesi nedeniyle İsrail’e yönelik roket saldırıları düzenledi. Salı sabahı itibariyle Hamas ve diğer grupların Gazze’den 200’den fazla roket attığı belirtiliyor. İsrail ordusu Salı sabahı roket saldırılarında altı İsrailli sivilin yaralandığını duyurdu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi de dün Doğu Kudüs’teki olayları görüşmek için acil olarak toplanmıştı. Ancak bir açıklama yapılmadı. ABD’nin kamuoyu önünde yapılacak açıklamaların ters etki yapacağı endişesi taşıdığı belirtiliyor.

Avrupa Birliği İsrail’i hedef alan roket saldırılarını kınayarak, bölgede şiddetin derhal durdurulması çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Pazartesi günü yaptığı açıklamada Gazze’den İsrail’e yönelik saldırıların “derhal” durdurulması gerektiğini vurgulayarak, taraflara tansiyonun düşürülmesi çağrısı yaptı. Blinken, “Her iki tarafın da gerginliğin azaltılması için adımlar atması gerekse de, elbette İsrail halkını ve topraklarını bu saldırılardan korumak zorunda” sözlerine vurgu yaptı.