Haber-Analiz

Erdoğan’dan yeni anayasa sözü…

Erdoğan’dan yeni anayasa sözü…
  • YayınlandıMart 24, 2021

AK Parti Genel Başkanı Partisi’nin 7’nci Büyük Kongresi’nde yeni ve sivil bir anayasa mesajı verdi, vatandaşlardan, evlerindeki döviz ve altınları çeşitli finans kurumları üzerinden ekonomiye kazandırmalarını istedi…

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 7’nci Olağan Büyük Kongresi’nde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye’yi önce 2023 hedeflerine, ardından da 2053 vizyonuna Cumhur İttifakı’yla kavuşturacağız” dedi. Yeni ve sivil bir anayasa yapılması gerektiğini söyleyen Erdoğan “Mümkün olan en geniş mutabakatla ortaya çıkacak yeni anayasa metni mutlaka milletin onayına sunulacaktır” diye konuştu.

Eşi Emine Erdoğan ile Ankara Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen kongreye katılan Erdoğan çeşitli illerden gelen parti delegelerini illerin adlarını söyleyerek tek tek selamladı.
“Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli’ye Cumhur İttifakı altında bizimle birlikte yürüdükleri için şükranlarımı sunuyorum” diyen Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın 15 Temmuz gecesi meydanlarda kurulduğunu söyledi. 

Erdoğan, “Siyasetin sadece geçmişle değil, bugünle sınırlı kalmaması; yarını, geleceği, umudu kucaklaması gerektiğine inanan bir mefkureye sahibiz” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asırlarca 3 kıta 7 iklimi idare etmiş devletini, 7 düvelin leş kargaları gibi başına üşüşmesiyle kaybeden milletimizin, İstiklal Marşı’mızda ruh ve vücut bulan zaferinin hikmetini arayanlar, önce buraya bakmalıdır” diye konuştu.
Erdoğan kongre salonundakilerle birlikte “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” mesajı verdi.

Vatandaşlara döviz ve altını ekonomiye kazandırma çağrısı

Konuşmasında son günlerde dövizde yaşanan hareketliliğe de değinen Erdoğan, “Son birkaç gündür piyasalardaki dalgalanmalar, Türkiye ekonomisinin temellerini, gerçek dinamiklerini, potansiyelini kesinlikle yansıtmıyor” dedi.

“Vatandaşlarımdan evlerindeki döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomi ve üretime kazandırmalarını istiyorum” diyen Erdoğan “Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum” diye konuştu.

“Mevcut anayasa geçerliliğini kaybetmiştir”

Mevcut anayasanın tarihi periyodu içinde artık geçerliliğini kaybettiğini belirten Erdoğan “Türkiye’nin yeni ve sivil bir Anayasa’yı tartışması, hem kendi tarihimizin hem de gelişen ve değişen dünya şartlarının kaçınılmaz gereğidir. Milletimiz nasıl bir anayasayla yönetilmek istiyorsa, biz de işte öyle bir anayasa istiyoruz“ diye konuştu. 

“Yeni anayasa, darbecilerin, vesayetin, şu veya bu dengenin değil, doğrudan milletin anayasası olmalıdır“ diyen Erdoğan “Yeni anayasa çalışmalarında bu safhaya önümüzdeki yılın ilk diliminde ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

“Türkiye için güven ve istikrar” sloganıyla düzenlenen ve 1560 delegenin katıldığı kongrenin gündeminde “tüzük tadilatı” var. AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun (MKYK) üye sayısı 50’den 75’e çıkartılıyor. Erdoğan kongre öncesinde partililere hitaben yaptığı konuşmada “Ayrıca ‘yedek’ diye bir ifade var. O da 35 kişi ama onlar yedek olarak kalmayacak. Onlar da aynen 35 kişiyle beraber asıl üyeler gibi çalışacaklar” dedi.

Kongre öncesinde AKParti’nin üye sayısının 13 milyon 500 bine ulaştığını söyleyen Erdoğan “Bırakın Türkiye’yi dünyada böyle bir siyasi parti yok” dedi. Erdoğan AKParti’nin kadın üye sayısının 5 milyonu geçtiğini söyledi.

Erdoğan’ın parti önündeki konuşmasına “Özellikle de kar yağışının tüm mikropları temizlediği bir anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum” ifadesini kullanması ilgi çekti.

KONGRE’DEN NOTLAR VE YENİ MKYK…

Partililerin yoğun ilgi gösterdiği kongrede yaşananlar şöyle:

14:06 – Erdoğan, 7. Olağan Büyük Kongre’de AKParti Genel Başkanlığı’na yeniden aday gösterildi.

13:18 Partinin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) kadrosu belli oldu. 50 olan asıl üye sayısı 75’e, 25 olan yedek üye sayısı da 35’e çıkarıldı. Kurul’da birçok isim yerini korudu.

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, yazar Ayşe BöhürlerMücahit Birinci ve eski AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Kurul’a giren yeni isimler oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal‘ın ise yeni kadroda yer almaması dikkat çekti.

Zengin’in, Ünal’ın yerine genel başkan yardımcılığına getirilmesi bekleniyor.

Metin Külünk kimdir? İşte AK Parti MKYK Üyesi Metin Külünk'ün biyografisi
AK Parti MKYK’ya giren yeni isimlerden biri de İstanbul eski milletvekili Metin Külünk oldu.

11:30 – Erdoğan, kongredeki konuşmasına başladı. Erdoğan’ın konuşması 1 saat 45 dakika sürdü.

Kongrede dikkat çekici görüntü: Sadık Albayrak da salonda

11:29 – Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın babası Sadık Albayrak‘ın da salonda olduğu görüldü. Berat Albayrak yanında yoktu.

11:05 – Erdoğan, AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi’nin yapıldığı Ankara Spor Salonu’na geldi.

10:46 – Erdoğan, kongre öncesi dışarıda bekleyen partililere hitap etti. “Kar yağışının tüm mikropları temizlediği anlamlı bir buluşmada sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum” diyen Erdoğan, buradaki konuşmasında artık 50 kişilik değil 75 kişilik MKYK ile yola devam edeceklerini duyurdu.

Erdoğan, devamında “Ayrıca yedek diye bir ifade var. O da 35 kişi ama onlar yedek olarak kalmayacak. Onlar da aynen 35 kişiyle beraber çalışacaklar asıl üyeler gibi” bilgisini verdi.

10:34 – Kongrede, divan başkanı ve divan üyelikleri seçiminin liste yöntemine göre, birlikte ve aynı anda yapılması teklif edildi. Teklifin kabul edilmesinin ardından, divan başkanı ve üyeleri belirlendi. Divan Başkanlığına Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz seçildi.

10:19 – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, kongrede yapılacak tüzük değişikliğiyle genel başkanvekili sayısının 2’ye çıkarılacağını bildirdi.