Haber-Analiz Manşet

BU AMERİKA İLE NE KONUŞULUR Kİ…

BU AMERİKA İLE NE KONUŞULUR Kİ…
  • YayınlandıHaziran 9, 2021

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtladı. Blinken, Komisyon Başkanı Bob Menendez’in sorusu üzerine, “Türkiye’nin bazen, olması gerekenin aksine, bir NATO müttefiki gibi davranmadığını” söyledi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri için “rahatsız edici” ifadesini kullanan Blinken, ABD’nin “Türkiye’nin çıpasını Batı’da tutmaya çalışacağını” belirtti.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda ABD Dışişleri Bakanlığı bütçesiyle ilgili yapılan oturumda Menendez, Türkiye’nin, Yunanistan ile yaşanan Doğu Akdeniz münhasır ekonomik bölge gerilimi, AzerbaycaN-Ermenistan savaşı, Kıbrıs, Libya gibi konularda “sürekli uluslararası hukuku ihlal ettiğini” öne sürdü.

Türkiye’de bulunan tutuklu gazetecileri hatırlatan Menendez, Blinken’a, ABD’nin “Erdoğan yönetimi altındaki Türkiye’ye karşı koymak için ne yapacağını” sordu.

Bu endişeleri paylaştıklarını söyleyen Blinken, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 14-15 Haziran’da tarihlerindeki NATO zirvesi sırasında yapılacak görüşmede bu konuların dile getirileceğini belirtti.

İSRAİL VE FETÖ’NÜN ADAMI, RUM-ERMENİ LOBİSİNİN TETİKÇİSİ…

Senat Dışilişkiler Komitesi toplantısının Türkiye bölümüne ağırlığını koyan New Jersey senatörü Bob Menendez, İsrail’in Amerikan Kongresi’ndeki adamlarının sayısının artması için çalışan lobi kuruluşu NORBAC’tan son seçimde kayıtlı olarak 248 bin Dolar almış bir portre.

Menendez, FETÖ elebaşının ikamet ettiği eyaletin senatörü olarak bu terör örgütü ile yakın ilişki içinde ve bu örgütten kayıt dışı yüksek miktarda para sağladığı da belirtiliyor…

Menendez, Ermeni lobisinin kayıtlı ismi, ABD’nin 30 yılı aşan bir süredir yürürlükte tuttuğu Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırtan karakter…