Haber-Analiz

BIDEN -sözde- “ERMENİ SOYKIRIMI”NI TANIYACAK…

BIDEN -sözde- “ERMENİ SOYKIRIMI”NI TANIYACAK…
  • YayınlandıNisan 22, 2021

Amerikan Başkanı, geçen yıl, 24 Nisan günü attığı twitter mesajında “Başkan olduğumda Ermeni soykırımını tanıyacağım” demişti. Bu yönde adım atacağı 23 Mart 2021 günü Amerikan medyasına da sızdırılmıştı. Açıklama, ABD’nin Türkiye politikasının artık “geriye dönülmez noktada” olduğunu gösterecek…

Amerikan medyasının ABD’li yetkililere dayandırdığı haberlerde Başkan Joe Biden’ın “Ermeni Soykırımını Anma Günü” olarak kabul edilen 24 Nisan’da, 1915’de Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1,5 milyon sivil Ermeni’nin sürgün sırasında öldürülmesini “soykırım” olarak tanımaya hazırlandığı belirtildi.

Yetkililer, ABD’nin “Ermeni soykırımını” kabul etmesiyle, insan hakları konusunda verilecek mesajın Türkiye ile ittifakı yıpratma riskinden daha ağır basacağı görüşünün hakim olduğunu belirtti.

Beyaz Saray basın sözcüsü Jen Psaki yönetimin Cumartesi günü konuyla ilgili “söyleyecek daha çok şeyi” olacağını belirterek, daha fazla ayrıntı vermedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan Çarşamba günü verdiği bir röportajda, “ABD’nin (soykırımı) tanıması birçok ülke için bir tür ahlaki işaret olacaktır” ifadesini kullandı. Ayvazyan, ABD’nin “Ermeni soykırımını” tanımasının “Ermenistan veya Türkiye ile ilgili bir durum” olmadığını belirterek, “Bu, geçmiş, şimdiki ve gelecekteki soykırımı tanıma ve kınama yükümlülüğümüzle ilgili” dedi.

Joe Biden Cumartesi günü “soykırımı” kabul ettiğini açıklarsa, görev başındayken “soykırımı” tanıyan ilk ABD başkanı olacak. 1981’de dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ilk kez “Ermeni soykırımına” atıfta bulunulan yazılı bir açıklama yapmıştı.

Kongre üyelerinden “soykırımı tanıyın” mektubu

24 Nisan öncesi, Başkan Biden’a “soykırımı” tanıması yönünde çağrılar da artıyor. ABD Kongresi’ndeki iki partiden 100’ün üzerinde üye Başkan Joe Biden’a yazdıkları açık mektupta, 24 Nisan’da yapacağı açıklamada 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak resmen tanıması çağrısında bulundu. 

Mektupta, “24 Nisan’da dünya Ermeni Soykırımı’nın, 1915’ten 1923’e kadar Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1 milyon 500 bin Ermeni’nin sistematik olarak öldürülmesinin ve birçoğunun da yerlerinden edilmesinin 106’ıncı yıldönümünü anacak. Yıllar boyunca dünya liderleri, 20’inci yüzyılın bu ilk soykırımını tanırken, ABD Başkanları sessiz kalmayı sürdürdü. Gururlu Ermeni-Amerikan toplumu ve doğruluk ve adaleti destekleyen herkesle birlikte sizi 24 Nisan açıklamasında Ermeni Soykırımı’nı açıkça ve doğrudan tanımaya çağırıyoruz” denildi.

Senato tanımıştı

ABD’de Senato 2019 yılında, 1915 olaylarını oy birliğiyle soykırım olarak kabul ettiğini açıklamış, ancak Donald Trump yönetimi, 1915 olaylarını “soykırım” olarak görmediklerini ilan etmişti. AMERİKAN SENATOSU’NUN KARAR TASARISINDAKİ İMZACILARDAN BİRİ DE, GÜNÜMÜZÜN AMERİKAN BAŞKAN YARDIMCISI KAMALA HARRİS’Tİ…

Dönemin ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, “Yönetimin duruşu değişmedi” ifadesini kullanmış, “Görüşümüzü, Başkan’ın geçen Nisan ayındaki açıklamasında yansıttık” demişti.

Eski Başkan Donald Trump, 24 Nisan 2019’daki açıklamasında “20’nci yüzyılın en kötü kitlesel kıyımlarından biri” derken “soykırım” ifadesini kullanmamıştı.

BIDEN TANIYACAĞINI GEÇEN YIL İLAN ETMİŞTİ…

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, geçen yıl 24 Nisan günü twitter üzerinden yayınladığı mesajında “Başkan seçilmem halinde Ermeni soykırımını tanıyacağım” demişti.

Biden’ın geçen yıl 24 Nisan’daki tvitinde -sözde- Ermeni soykırımını küresel insan hakları mücadelesinin önemli gündem maddesi haline getireceğini de söylemesi dikkat çekmişti.

Biden’ın Başkan Yardımcısı olduğu Barack Obama da başkan olmadan önce benzer bir yaklaşım sergilemiş fakat Kongre’den gelen bütün baskılara karşın “soykırım” kelimesini kullanmamıştı.

Washington’daki siyasi kaynaklar, Joe Biden’ın, Ortadoğu politikasında Türkiye’nin eskiden sahip olduğu önemin azaldığını bu nedenle rahatlıkla bu kelimeyi kullanacağını vurguluyorlar.

İLK BİLGİ 23 MART 2021’DE SIZDIRILDI

Joe Biden’ın bu yıl 24 Nisan’da Ermeni soykırımı açıklaması yapacağına ilişkin ilk bilgi, Amerikalı siyaset bilimci, Washington’daki perde arkası bilgileriyle tanınan isim, Ian Bremer üzerinden sızdırılmıştı.

Bremer, aşağıda izleyeceğiniz video analizinde, Rusya lideri Vladimir Putin için “katil” açıklaması yapan Biden’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Amerikan Başkanı böyle bir açıklamayla hadsizlik etmiştir” sözlerini not aldığını ve eski yönetimlerin aksine Türkiye’nin jeo-stratejik önemine daha az dikkat edeceğini vurgulamıştı.

Türkiye’nin Rusya’dan aldı S-400’lerin de Washington’da derin endişe oluşturduğunu belirten Bremer, ÖZELLİKLE TÜRK EKONOMİSİNİN YAŞAMAKTA OLDUĞU DERİN KRİZE VE TÜRKİYE’NİN BU EKONOMİK KOŞULLARDA FAZLA TEPKİ GÖSTERME ŞANSI OLMADIĞINA ağırlık vermişti.