BIDEN ANKARA’YA MORMON-CUMHURİYETÇİ ELÇİ ATIYOR…

Trump’a karşı sert siyaseti ile tanınan Cumhuriyetçi Partili Jeff Flake, dış siyasette Obama yönetimine destek olmasıyla da tanınan bir siyaset adamı. Flake, CIA başta Amerikan derin devletinde örgütlü Mormon Kilisesi mensuplarından ve İsrail’e yakın isim…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Cumhuriyetçi partiden eski Arizona senatörü Jeff Flake’i ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevine aday gösterdi.

Flake, adaylığı ile ilgili Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın ardından Demokrat partili Başkan Biden’a teşekkür etti. Cumhuriyetçi politikacı, “ABD’nin uzun yıllardır NATO müttefikimiz olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerinin stratejik önemi göz önüne alındığında Başkan Biden’ın bana yönelik güveninden onur ve gurur duyuyorum. Bu, her iki ülke açısından önemli bir dönemde son derece önemli bir görev” dedi.

Flake, eşi Cheryl ile birlikte kendilerine verilen bu görev için müteşekkir olduklarını ve “Türkiye’nin müstesna insanlarını tanıyacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını” da sözlerine ekledi.

Cumhuriyetçi politikacı, partiler üstü düşüncenin Amerikan diplomasi ve dış politikasının en iyi geleneklerinden biri olduğunu, dış politikada partizanlığa yer olmadığını vurgulayarak Biden’ın göreve kendisini aday göstererek bu geleneği teyit ettiğini kaydetti.

“ABD’nin dünya liderliği ikame edilemez”

ABD’nin tek ses olarak konuşmasının önemine vurgu yapan Flake, deniz aşırı ülkelerde yaşamış biri olarak ABD’nin dünyada oynadığı vazgeçilmez rolün bilincinde olduğunu ve ABD’nin liderliğinin ikame edilemeyeceğini söyledi.

59 yaşındaki Flake’in resmi olarak göreve atanabilmesi için adaylığının Senato’da da onaylanması gerekiyor. New York Times gazetesi, Flake’in adaylığını “yüksek profilli bir diplomatik göreve tanınmış ılımlı bir Cumhuriyetçi getiriliyor” şeklinde nitelendirdi.

Jeff Flake, Cumhuriyetçi parti içinde Trump'a muhalif isimler arasında yer alıyordu.
Flake, Trump döneminde Beyazsaray’a en karşı siyasetçi olarak tanındı ve özellikle Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’nin siyasi geleneklerini yok eden bir karakter olduğunu savundu.

Cumhuriyetçi parti içinde dönemin ABD Başkanı Donald Trump’a muhalefetiyle öne çıkan isimler arasında yer alan Flake, Arizona eyaletini temsilen Kongre’nin her iki kanadında da görev yapmış, 2017 yılında partinin Trump’ın “pervasız, rezil ve onursuz davranışlarına yeterince karşı çıkmadığı” gerekçesiyle bir daha adaylığını koymayacağını açıklamıştı. 2019’da siyasetten çekilen Flake, çeşitli üniversitelerde akademik görevler üstlendi.

Flake 18 yıllık Kongre üyeliği öncesinde 1980’li yılların başında bir süre Afrika’da yaşamış, Güney Afrika’da Mormon misyonerliği, Namibya’da da Demokrasi Vakfı yöneticiliği yapmıştı.

MORMONLUK NEDİR?

Mormonluk, İkinci Büyük Uyanış olarak bilinen dini heyecan dönemde Batı New York’ta 1820’lerde ortaya çıkmıştır.

Dini önderi ve kilisenin kurucusu ve ilk peygamberi olan Joseph Simith, bir meleğin ona göründüğünü ve eski çağlarda Amerika kıtasında yaşamış kişiler tarafından yazılan daha sonraları ise gömülen bu Altın Levhalar’ın yerini gösterip ona bunları kendi diline çevirmesini söylediğini, Mormon Kitabı’ndaki tanıklığında ifade etmiştir.

Joseph Smith, dilini daha önce hiç bilmediği Amerikan yerlilerinin yazıtlarını ”Tanrı’nın sınırsız gücü sayesinde” İngilizceye üç ayda çevirdiğini söylemiştir. Ayrıca Mormon Kitabı ilk olarak 584 sayfa olarak yazılmıştır.

1830 yılında da ”Tanrı’nın tek ve gerçek kilisesi” olduğuna inanılan İsa Mesih’in Son Günün Azizleri Kilisesi resmen kurulmuştur.

İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi üyeleri, Tanrı’nın insanlığa hala konuştuğuna, havari ve peygamberleri çağırdığına ve vahiylerin eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de gönderildiğine inanmaktadırlar. 

Diğer çoğu Hristiyan gruplar gibi, Mormonlarca geleneksel üçlü birlik anlayışı benimsenmemektedir. Diğer Hristiyan topluluklardan farklılık göstermektedir. Onlara göre Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un üç farklı varlık olduğunu ancak eylemde bir bütün olarak yalnızca ”Tek Tanrı” olduğunu benimsemekle beraber, Baba kavramı da sık sık ”Cennetteki Babamız” olarak ifade edilmektedir.

Diğer çoğu Hristiyan gruplar gibi, Mormonlarca geleneksel üçlü birlik anlayışı benimsenmemektedir. Diğer Hristiyan topluluklardan farklılık göstermektedir. Onlara göre Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un üç farklı varlık olduğunu ancak eylemde bir bütün olarak yalnızca ”Tek Tanrı” olduğunu benimsemekle beraber, Baba kavramı da sık sık ”Cennetteki Babamız” olarak ifade edilmektedir.