Haber-Analiz

BATI’NIN YENİ KAMPANYASI: PONTUS…

BATI’NIN YENİ KAMPANYASI: PONTUS…
  • YayınlandıMayıs 4, 2021

ABD Başkanı Joe Biden’ın -sözde- Ermeni soykırımını tanımasından sonra, Rum-Yunan ikilisinin Türkiye’ye karşı yeni bir kampanyaya hazırlandığı bildirildi. Türkiye’ye karşı Avrupa Birliği bünyesinde ve Amerika’da sürdürülecek kampanya, ötedenberi ısrarla sürdürülen -sözde- Pontus soykırımı yalanına dayanıyor.

.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’daki mesajında ‘Ermeni Soykırımı’ ifadesini kullanması Türkiye’de büyük tepkiyle karşılanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Haziran’daki NATO toplantısında yüz yüze konuşacağız. İstemediğimiz adımları atmak zorunda kalabiliriz.” açıklamasının ardından şimdilik durulan süreç yeni bir sıkıntılı dönemi başlatacak gibi duruyor.

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın öncülüğünü yaptığı bir grup stratej, sözde Emreni soykırımı iddialarından sonra Türkiye’nin bu kez de sözde Pontus soykırımı iddiaları ile kuşatılacağını savunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da Ermeniler’in öncülüğünde kurulmuş bir “soykırıma uğramış Hıristiyan azınlıklar lobisi” bulunuyor. Kendilerini Portus Rumları olarak adlandıran gruplar bugüne kadar Ermeniler’in soykırım iddiası içeren bütün eylemlerinde ellerinde Yunan bayrakları ile hazır bulundular.

Bu grupların, bundan böyle Amerikan Kongresi’ndeki gücünü sergileyen Ermeni lobisi ile birlikte kampanyasını sürdüreceği de bildiriliyor.

Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi, son yıllarda, her 19 Mayıs günü yaklaştığında, Avrupa Birliği’nin sözde Pontus soykırımını abul etmesi için özel kampanyalar düzenliyorlar. Uzmanlar bu kampanyaların yakında güçlenerek artacağında fikir birliği içindeler.

ABD Başkanı ‘Fahri Yunanlı’ birisi

Joe Biden’in 49 yıllık senatörlük hayatı boyunca Türkiye aleyhinde olan her tasarıda kritik görevler üstlenen bir isim olduğunu hatırlatan Yaycı, ABD Başkanı’nın sözde Ermeni soykırımı tasarısında, Ankara’ya yönelik ambargo kararlarında, Kıbrıs Adası’ndaki bizi hedef alan tüm adımlarda Biden’ın başrolde olduğunu ifade etti. “Biden kendisini fahri Yunanlı olarak ilan eden birisi. Lakabı Bidenopolos.” bilgisini paylaşan Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye’nin ‘şapkadan tavşan çıkmasını’ beklememesi gerektiğini anlattı.

“Pontus Soykırımı yalanına sarılacaklar”

Cihat Yaycı'nın Direktörlüğü'nde "BAU Denizcilik ve Global Strateji  Merkezi" kuruldu

Müstafi Tümamiral Yaycı, Rum tarafının Ermenilerle aynı yolu izleyeceğine dair beklentisini dile getirerek, “Göreceksiniz yakında ‘Pontus Soykırımı’ yalanına sarılacaklar. Bu lafla çok meşgul edecekler bizi. 19 Mayıs’ı bekleyin. Tazminat davaları başımıza çıkacak. 19 Mayıs’ta topyekun bir karalama kampanyası başlayacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

CARNAGIE EUROPE yayın organında Thomas de Waal imzasıyla yayınlanan Birleşik Devletler’in Ermeni soykırımını tanımasından sonra ne gelecek? başlıklı yazıda, Pontus soykırım iddialarına yer verilmesi ve insanlığın mübadele ile topraklarından çıkarılan Rumlar ile Türkler’in yaşadıklarını mercek altına alması gerektiği vurgulandı.

Pasaport uğruna onurunu satacak adamlar var

Yayın sırasında gündemdeki güncel konular hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yaycı, Cenevre’de gerçekleşen gayriresmi Kıbrıs konferansına ilişkin de önemli açıklamalar yaptı. Türkiye’nin bu konuda çok ciddi bir baskı altında olduğunu ifade eden Yaycı’ya göre Ankara tüm süreci dikkatli bir şekilde yönetmeli. KKTC eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve ekibini ‘Ankara’nın papağını’ olmakla suçlayan cümlelerine dair görüşleri sorulan Yaycı, şunları söyledi:“KKTC görüşmelerinde Avrupa Birliği gözlemci. AB’nin Yunan tezlerine taraf olduğunu herkes biliyor. Biz bunu bile kabul ettik. Karşı tarafın ‘çözüm’ dediği şey çok net; Kıbrıs bizim olsun istiyorlar… Bu gerçeği kavramak lazım. Annan Planı aleyhimize olmasına rağmen onunla tatmin olmayan bir cephe var karşımızda.

“Kabul edilemez”

Bazı isimlerin açıklamalarını okuyoruz ‘Federe devlet kabul edilsin’ diyorlar… Federe devleti kabul etmek yama olmak demektir, kiracı olmak demektir. Daha net ifadeyle devleti kapatmak demektir. Bunlar kabul edilemez. KKTC’yi ‘Ankara’nın papağını’ diyenler seçimde kaybetti. Rumları efendisi olarak bilen kölelere ihtiyacımız yok. Maalesef bir pasaport uğruna onurunu satacak adam her yerde vardır. Ve bugün yaşadıklarımız da bunun bir yansımasıdır.”

İngilizlerin KKTC politikasına temkinli yaklaşalım

Son günlerde İngiltere’nin KKTC’yi tanıması ihtimaline yönelik soruyu da yanıtlayan Cihat Yaycı, “Çok dikkatli olmak lazım. Şeytanın sağdan yanaşması diye bir şey vardır. Bağımsız olarak tanınacak mı KKTC? İngilizlerin yaklaşımında bu net değil. Çok fazla malları var kuzeyde. İzlemek ve temkinli olmak lazım.” ifadesini kullandı.

RUM-YUNAN İKİLİSİNİN JOE BIDEN’DAN ALACAKLARI DESTEKLE YENİ BİR PONTUS SOYKIRIM KAMPANYASI YAPACAĞINA İLİŞKİN BİLGİLER ARDAN ZENTÜRK’ÜN TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİNE DÖNÜK SON VİDEOSUNDA DA DEĞERLENDİRİLDİ.