Haber-Analiz

AVRUPA, “TÜRKİYE’Yİ TEHDİT” STRATEJİSİNİ ÇOK SEVDİ…

AVRUPA, “TÜRKİYE’Yİ TEHDİT” STRATEJİSİNİ ÇOK SEVDİ…
  • YayınlandıMart 26, 2021

Avrupa Birliği, Türkiye’ye dönük politikasını “havuç ve sopa” olarak aşağılama amaçlı olarak adlandırıyor. Bir yandan ilişkileri sıcak tutmak, diğer yandan yaptırım tehdidini sürdürmek politikası son zirvede de benimsendi. Merkel-Macron ikilisinden benzer açıklamalar geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile diyaloğa fırsat verilmesi kararının çıktığı AB Zirvesi sonrasında kritik açıklamalarda bulundular.

Merkel, Türkiye ile “derin fikir ayrılıklarına” rağmen diyalogun sürdürülmesinin önem taşıdığına işaret etti, Türkiye’de tüm düzeyde temaslara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Türk hükümeti ile Mülteci Mutabakatı kapsamındaki işbirliğinin yararlı olduğunu savunan Merkel, “Yasadışı göçü azalttı. İnsan kaçakçılarının faaliyetini zorlaştırdı. Ve her şeyden önce de birçok sığınmacıya yardımcı oldu” diye konuştu.

Mutabakatın bir parçası olan Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konusuna da değinen Merkel, Avrupa Birliği’nin iki aşamalı bir yaklaşım izleyeceğini söyledi. İlişkileri geliştirmek için çabaların sürdürüleceğini söyleyen Merkel “Doğu Akdeniz’deki yumuşamanın nasıl bir gelişim gösterdiğine bakılacağını” ve Haziran ayındaki zirvede buna göre kararlar alınacağını belirtti.

“Sözler eyleme dönüşmeli”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Türkiye ile diyaloğa ihtiyaç duyulduğunu savundu.

“Türkiye ile açık sözlü ve gerçekçi bir diyaloğu yeniden başlatmak ezlemdir” açıklamasını yapan Macron, “Ankara’nın olumlu ilerlemeler kaydettiğini müşahede ettik. Sözler bundan böyle eyleme dönüşmeli. Bir sonraki aşama: Haziran ayındaki AB Konseyi” görüşünü açıkladı.

Biden AB liderlerine Türkiye endişesini aktardı

Bu arada AB liderlerinin zirve sırasında ağırladıkları ABD Başkanı Joe Biden ile Türkiye’yi de ele aldıkları bildirildi.

Bloomberg haber ajansının haberine göre Biden, Avrupalı liderlerle video konferansı aracılığıyla yaptığı görüşmede, “Türkiye demokrasisinde yaşanan gerileme” ve “Ankara’nın Rusya ile hiç olmadığı kadar yakın olan ilişkisi” hakkındaki endişelerini aktardı. 

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert’in, AB liderlerinin Biden ile görüşmesi sonrasında Başbakan Merkel adına Twitter’da yaptığı paylaşım da dikkat çekti.

“ABD Başkanı Joe Biden ile Transatlantik gündeme ilişkin görüş alışverişinde bulunduk” denilen açıklamada, bu gündem maddeleri “İklim, ticaret, Rusya, Çin ve Türkiye ile ilişkiler” olarak sıralandı.

Kanzlerin Merkel während der Videokonferenz des Europäischen Rates im Austausch mit US-Präsident Joe Biden

“Havuç ve Sopa” stratejisine bağlılık…

AB liderler zirvesinde Doğu Akdeniz ve Türkiye ile ilişkiler başlığı altında alınan kararlar açıklandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in sözcüsü Barend Leyts’in Twitter hesabından paylaştığı 11 maddelik bildiriye bir yandan iş birliği ve diyalog mesajları, diğer yandansa yaptırım tehdidinin ifade bulduğu temkinli bir üslup hakim oldu

Bildiride, gerginliğin düşürülmesindeki mevcut durumun devamı, Türkiye’nin yapıcı bir tutum sergilemesi ve aralık ayındaki liderler zirvesinde ifade edilen koşullara uyması durumunda Birlik’in “aşamalı, orantılı ve geri dönülebilir” bir şekilde ortak çıkar alanlarında iş birliğine hazır olduğu mesajı verildi. Atılacak adımlarla ilgili ek kararların haziran ayındaki liderler zirvesinde alınacağı kaydedildi.

AB Komisyonu, Türkiye ile Gümrük Birliğindeki mevcut sorunların ele alınması için görüşmeleri yoğunlaştırmaya çağrılırken, AB Konseyi’nin de Gümrük Birliğinin modernizasyonu için çalışacağı belirtildi.

Türkiye’yi yeni provokasyonlar ya da uluslararası hukuka aykırı tek taraflı eylemlerde bulunmaktan kaçınmaya çağıran AB liderleri, “Bu tür eylemler karşısında AB’nin kendi çıkarlarını ve üyelerinin çıkarlarını savunmak, bölgesel istikrarı korumak için elindeki araç ve seçenekleri kullanmaktaki kararlılığını bir kez daha teyit ediyoruz” ifadesine yer verdi.