Haber-Analiz

ATİNA: TÜRKİYE İLE YENİ DÖNEM BAŞLADI…

ATİNA: TÜRKİYE İLE YENİ DÖNEM BAŞLADI…
  • YayınlandıMart 14, 2022

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in İstanbul ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikili görüşme, Yunan basınında geniş yer aldı. Gazetelerde yapılan yorumlarda, “Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığına” dikkat çekildi.

Yunan basınında, iki lider arasındaki görüşmenin samimi ve olumlu bir atmosferde geçtiği vurgulandı. “İki müttefik ülkenin liderlerinin Ukrayna kriziyle ilgili olarak, aralarındaki anlaşmazlıklara rağmen ortak bir duruş sergilemesi” memnuniyetle karşılandı.

Gazeteler Erdoğan ile Miçotakis’in, böyle bir savaş ortamında Doğu Akdeniz ve diğer anlaşmazlık noktalarında yeni gerginliklere yol açacak faaliyetlerden kaçınılması konusunda anlaştıklarını, uzun bir süreden sonra Türkiye ile Yunanistan’ın “iki müttefik ülkeye yakışır bir biçimde olumlu bir atmosferde görüşmeyi başardıklarını” yazdı.

Ta Nea

Ta Nea gazetesi, manşetten verdiği haberinde, “Gelecek vaat eden bir diyalog başladı” ifadesini kullanırken, iki liderin Ukrayna krizi karşısında anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak dondurulan görüşmelerin devamına karar verdiğini belirtti.

Eleftheros Typos gazetesi
İktidar yanlısı Eleftheros Typos gazetesi “Anlaşmazlıklara rağmen olumlu adımlar atılmasına karar verildi” başlıklı haberinde, “Erdoğan’ın da iki ülke arasındaki ilişikilerin düzelme yoluna gireceği konusunda iyimser olmasının” önemli olduğu görüşünü savundu.

BULUŞMA, 13.MART.2022’DE NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Erdoğan ve Miçotakis

Türkiye ziyaretinde bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Ortodoksluk Bayramı nedeniyle düzenlenen ayine katılmak için önce Fener Rum Patrikhanesi’ne gitti. Miçotakis, ayinin ardından Fener Rum Patriği I. Bartholomeos ile görüştü.

Miçotakis, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek üzere Vahdettin Köşkü’ne gitti. Erdoğan ve Miçotakis’in 14.00’te başlayan ve basına kapalı olan görüşmesi iki saat sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair konuların yanı sıra güncel jeopolitik gelişmeler ile Rusya-Ukrayna savaşının yansımaları dahil bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı.

Açıklamaya göre görüşmede, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla değişen Avrupa güvenlik mimarisinde Türkiye ve Yunanistan’ın özel bir sorumluluk taşıdığına” işaret edildi ve “iki ülke arasında iş birliğinin artmasının ve pozitif gündeme odaklanmanın karşılıklı ve bölgesel faydaları üzerinde duruldu”.

“Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklara rağmen, iletişim kanallarının açık tutulması ve ikili ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda mutabık kalındı.”

İki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşma doğrultusunda atılacak adımların da masaya yatırıldığı belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmak hedefiyle Türkiye’nin attığı adımlara değindiği, Ege sorunları, azınlık, terörle mücadele, yasadışı göç gibi konularda da ilerleme sağlama ve ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma inancını koruduğunu ifade ettiği belirtildi.